Satelita o masie 5000 funtów spadł w atmosferę pomiędzy Alaską a Hawajami

Satelita w niekontrolowany sposób powrócił przez atmosferę Merkurego i ponownie wszedł w atmosferę Ziemi Na północnym Pacyfiku, pomiędzy Alaską a Hawajami, Jak tam stwierdzono Europejska Agencja Kosmiczna.

Firma podała ERS-2, ważący więcej niż dorosły samiec nosorożca, uderzył w atmosferę o 17:17 czasu UTC. Nie da się dokładnie przewidzieć, kiedy i gdzie satelita powróci, ponieważ jego powrót jest „naturalny”.

Co to jest naturalny zwrot?

Europejska Agencja Kosmiczna podała, że ​​baterie satelity ERS-2 się wyczerpały, a jego antena komunikacyjna i wewnętrzne układy elektroniczne zostały wyłączone, co oznacza, że ​​nie było możliwości aktywnego kontrolowania ruchu satelity podczas opuszczania ziemi. Ostatnie paliwo ERS-2 wykorzystano w 2011 r., co ograniczyło ryzyko katastrofalnej eksplozji, w wyniku której mogą powstać duże ilości śmieci kosmicznych.

Czy istnieje niebezpieczeństwo zwrotu ERS-2?

Większość satelity spłonęła po ponownym wejściu w atmosferę ziemską. Żaden z kawałków nie zawiera materiałów toksycznych ani radioaktywnych.

Agencja kosmiczna nie podała jeszcze, ile satelitów przetrwało powrót, ale zauważyła, że ​​wszelkie fragmenty „były rozrzucone w dość przypadkowy sposób wzdłuż ścieżki naziemnej, średnio długie na setki kilometrów i szerokie na kilkadziesiąt kilometrów”.

Agencja kosmiczna dodała, że ​​roczne ryzyko odniesienia obrażeń przez śmieci kosmiczne wynosi 1 na 100 miliardów, czyli 65 000 razy mniej niż ryzyko uderzenia pioruna.

Co ERS-2 robił w kosmosie?

Satelita został wystrzelony 21 kwietnia 1995 roku jako statek kosmiczny obserwujący Ziemię. Służył do gromadzenia danych o powierzchni lądów, oceanach i czapach polarnych Ziemi. ERS-2 był używany do monitorowania klęsk żywiołowych, takich jak poważne powodzie i trzęsienia ziemi.

Jego misja zakończyła się w 2011 roku, kiedy Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła orbitowanie wokół satelity. Proces orbitalny pomaga zapobiegać zderzeniom orbitalnym i zapobiegać tworzeniu się śmieci kosmicznych.

Pozostałe paliwo ERS-2 zostało zużyte, ponieważ ERS-2 nie wszedł na orbitę. Zmniejszona jest również średnia wysokość satelity.

READ  Arabia Saudyjska - Argentyna: Zespół Lionela Messiego poniósł największą porażkę w historii mistrzostw świata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *