Byli przyjaciele Sama Bankmana-Frieda współpracują teraz w sprawie oszustwa FTX

Caroline Ellison i Zixiao „Gary” Wang, dwaj dyrektorzy upadłego imperium kryptograficznego Sama Bankmana-Frieda, przyznali się do zarzutów federalnych i współpracują z prokuratorami. Były wieści Zostało to ogłoszone późnym wieczorem w środę Damian Williams, prokurator w południowym dystrykcie Nowego Jorku.

Williams nie określił zarzutów, do których obaj przyznali się do winy, ale powiedział, że zarzuty związane są z ich rolami w FTX i jej siostrzanej firmie Alameda Research. Wang był współzałożycielem giełdy kryptowalut FTX i posiadał 10 procent udziałów w Alameda Research. (Bankman-Fried posiadał pozostałe 90 procent). Ellison był dyrektorem generalnym Alameda Research, handlowego ramienia Bankmana-Frieda.

Ellison przyznał się do siedmiu zarzutów, Według Washington Post. Grozi jej 110 lat więzienia. WaPo On mówi. Wang przyznał się do czterech zarzutów i grozi mu do 50 lat więzienia.

Bankman-Fried i Wang rzekomo dali Alamedzie i Ellisonowi „carte blanche” do wykorzystania środków zdeponowanych przez klientów FTX.

Według CFTC w szczytowym momencie FTX przeniósł 20 miliardów dolarów w codziennych transakcjach. Mówi się, że tylko wybrana grupa osób mających dostęp do informacji poufnych, w tym Bankman-Fried oraz Ellison i Wang, była świadoma udziału FTX w oszustwie. Pozwy przeciwko Bankman-Fried są zarówno karne, jak i cywilne i zostały wniesione przez SDNY, CFTC i SEC. Fundusze klientów FTX były rzekomo wykorzystywane do pożyczek dla kadry kierowniczej, ryzykownej działalności Alameda Research, darowizn politycznych i hojnych wydatków na wszystko, od domów na plaży po prywatne odrzutowce.

The Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) i Komisja Handlu Kontraktami Towarowymi Futures (CFTC) złożyło już zaktualizowane pozwy cywilne, które zawierają szczegóły dotyczące ról Wanga i Ellisona. „Wang, za wiedzą i zgodą Ellisona, zwolnił Alamedę ze środków ograniczających ryzyko” stosowanych przez FTX, dając Alameda Research „praktycznie nieograniczoną linię kredytową”, zgodnie ze zaktualizowaną skargą SEC.

READ  Jorge Santos nie przyznał się do 13 zarzutów federalnych, w tym oszustwa i prania brudnych pieniędzy

W skardze SEC wskazano, że „Bankman-Fried i Wang dali w ten sposób Alameda i Ellison carte blanche na wykorzystanie aktywów klientów FTX do działalności biznesowej Alameda oraz do wszelkich innych celów, które Bankman-Fried i Ellison uznają za stosowne”.

Według pozwu SEC, Ellison, działając na polecenie Bankman-Fried, pożyczył miliardy dolarów od pożyczkodawców. Pożyczki te były „w znacznej części” zabezpieczone tokenem FTT, który został wyemitowany przez FTX i przekazany firmie Alameda za darmo, napisała SEC. Zadaniem Ellisona było kupowanie tokenów FTT na różnych platformach w celu podniesienia ceny, dzięki czemu FTT, który był zabezpieczeniem pożyczek Alamedy, stał się bardziej wartościowy. Dzięki temu Alamelu mógł pożyczyć więcej.

„W ramach swojego oszustwa Caroline Ellison i Sam Bankman-Fried planują manipulować ceną FTX, zintegrowanego tokena zabezpieczającego kryptowalutę FTX, aby zawyżyć wartość swoich kart” — powiedział w oświadczeniu przewodniczący SEC, Gary Gensler.

Oszustwo wyszło na jaw po tym, jak hit CoinDesk ujawnił, że bilans Alameda Research składał się głównie z tokena FTT, co zapoczątkowało serię wydarzeń, które zakończyły się bankructwem FTX. W tym czasie dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, powiedział, że sprzedaje swoje udziały w FTT; Alameda kupi token za 22 dolary, napisał na Twitterze Ellison.

Zgodnie ze skargą CFTC, Ellison i Bankman-Fried rozpoczęli likwidację inwestycji Alameda Research, próbując powstrzymać spadek cen tokenów FTT. To nie wystarczy. W tym okresie Bankman-Fried, Ellison i trzeci, nienazwany dyrektor FTX wyrazili zdziwienie, że cena Bitcoina jeszcze nie spadła.

„Ellison przyznał, że jego tweet skierowany do dyrektora generalnego ds.

Gdy spanikowani klienci FTX zaczęli wycofywać swoje pieniądze z giełdy, zgodnie ze skargą CFTC, Ellison i Bankman-Fried doradzili badaczom z Alameda, aby „szybko zmobilizowali miliardy dolarów kapitału, aby ogólnie wysłać je do FTX. To nie wystarczyło”.

READ  Stwierdzenie Sądu Najwyższego: Jackson zakwestionował wyrok, Roe V. Wade, Guantanamo

Na spotkaniu 9 listopada Ellison powiedział pracownikom prawdę o sprzeniewierzeniu przez Alamedę funduszy klientów FTX, mówi CFTC.

W odpowiedzi na pytanie personelu, „Ellison również się na to zgodził Tweet z 6 listopada „Dyrektor generalny Binance zaproponował, że kupi jego udziały FTT po 22 USD za token, co było„ wprowadzającą w błąd tweetowaniem ”i wyraził ubolewanie”, zgodnie ze skargą CFTC. Większość pracowników złożyła rezygnację.

Nowy dyrektor generalny FTX, John J. Wray, składając wniosek o upadłość, powiedział, że firma jest gorsza niż Enron – i wiedział o tym, ponieważ został oskarżony o sprzątanie po oszustwach.

W maju, kiedy cena kryptowalut zaczęła spadać, pożyczkodawcy chcieli odzyskać swoje pieniądze. Aby ich uszczęśliwić, Banker-Fried poradził im, aby wysyłali depozyty klientów do wierzycieli. Ellison wykorzystał te pieniądze na spłatę długu Alamedy.

„Nawet w listopadzie 2022 r., kiedy FTX stanęło w obliczu żądań wypłaty miliardów dolarów od klientów, których nie było w stanie spełnić, Bankman-Fried i Ellison, za wiedzą Wanga, wprowadzali w błąd inwestorów, którzy potrzebowali pieniędzy, aby zatkać wielomiliardową dziurę” – napisała SEC. jego garnitur.

Ale środki klientów również zostały przekierowane Od początku, napisała SEC w swoim pozwie. Powtórzyło się to w sprawie CFTC.

Alameda FTX przechwytywała fundusze klientów na dwa sposoby: po pierwsze, poprzez „linię kredytową”, ale poprzez kierowanie klientów do deponowania walut fiducjarnych na kontach kontrolowanych przez Alamedę. „W rezultacie nie ma znaczącego rozróżnienia między funduszami klientów FTX a funduszami własnymi Alamedy” – stwierdza dokument SEC. „Bankman-Fried i Wang dali w ten sposób Alamedę i Ellisona Carte Blanche Wykorzystywać aktywa klienta FTX do operacji biznesowych Alameda oraz do innych celów, które Bankman-Fried i Ellison uznają za stosowne”.

Jak jasno wynika z sprawy CFTC, aplikacje te nie są autoryzowane przez klientów. (Jest to echem zarzutów w pozwie SEC dotyczących niewłaściwego wykorzystania środków klientów przez Alamedę.) W rzeczywistości warunki świadczenia usług FTX wyraźnie zabraniają tego rodzaju rzeczy, mówi pozew CFTC. Byli więc administratorzy wiedzieć Ważne jest, aby aktywa klientów były bezpieczne i oddzielone od innych funduszy — jest to kluczowe dla ustalenia zamiaru, co ma kluczowe znaczenie dla udowodnienia zarzutów oszustwa.

READ  Sam Bankman-Fried przyznał się do oszustwa FTX

Stworzył „prywatny bank pieniędzy Alameda Bankman-Fried do kupowania luksusowych rezydencji, wspierania kampanii politycznych i dokonywania prywatnych inwestycji, między innymi”.

Wcześniej w środę Bahamy dokonały ekstradycji Sama Bankmana-Frieda i wysłały go w drogę powrotną do Stanów Zjednoczonych. Williams potwierdziła, że ​​Bankman-Fried jest teraz w areszcie FBI i powiedziała, że ​​zostanie przewieziona bezpośrednio do Nowego Jorku, aby stawić się przed sędzią „tak szybko, jak to możliwe”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *