W ogniu inflacji Biden kłania się bankowi centralnemu i atakuje republikanów

Prezydent USA Joe Biden odwiedził Biały Dom w Waszyngtonie 9 maja 2022 r., aby skomentować rozszerzenie szybkiego dostępu do Internetu podczas wydarzenia w Rose Garden. REUTERS / Kevin Lamarque / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 10 maja (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden powiedział we wtorek, że rozumie, z czym zmagają się Amerykanie pod presją kontrolowania wysokiej inflacji i że Rezerwa Federalna próbuje rozwiązać kluczową kwestię w swojej administracji. .

Prezydent zwrócił uwagę na fakt, że rosnąca inflacja spowodowała wzrost cen konsumpcyjnych o ponad 8% rocznie, strategicznie uwalniając ropę z rezerw ropy naftowej i wywierając presję na firmy, aby zapewniały konsumentom rekordowo wysokie zwroty po niższych cenach.

„Wiem, że inflacja wpłynęła na rodziny w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Biden w oświadczeniu z Białego Domu. „Każdy Amerykanin musi wiedzieć, że bardzo poważnie traktuję inflację i to jest mój najwyższy krajowy priorytet”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Biden powiedział, że epidemia Govt-19, problemy z łańcuchem dostaw i wojna Rosji z Ukrainą przyczyniają się do wzrostu inflacji, ale bank centralny wykona swoją pracę, aby ją kontrolować. Amerykańska Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o pół punktu procentowego w zeszłym tygodniu i oczekuje się, że w tym roku wyda kolejne podwyżki.

Prezydent nie zapowiedział nowych działań w polityce w swoim przemówieniu, które pojawiło się dzień wcześniej niż oczekiwano, ponieważ nowe dane o cenach konsumenckich pokazują, że inflacja utrzyma się na wysokim poziomie do kwietnia.

Obrzęk

Republikański plan podatkowy

Biden zaostrzył swoje ataki na Republikanów na sześć miesięcy przed wyborami do Kongresu 8 listopada, w których Demokraci mają nadzieję zachować kontrolę nad Senatem i Izbą Reprezentantów.

READ  Marże w Europie pozostają wysokie, ponieważ zwroty w Wielkiej Brytanii uspokajają nerwy

„Plan Republikanów polega na podniesieniu podatków od rodzin z klasy średniej.

Biden i najwyżsi urzędnicy spodziewają się, że inflacja będzie tymczasowa, ponieważ ceny wzrosną w 2021 r., ale się utrzymała.

Popyt napędzany wydatkami rządowymi i oszczędnościami nagromadzonymi podczas epidemii nie pokrywa się z greckimi łańcuchami dostaw i niedoborami siły roboczej, które powodują wysoką inflację na całym świecie.

Stworzyło to polityczny problem, ponieważ amerykańscy konsumenci patrzą na wyższe rachunki za żywność i gaz z powodu rosyjskiej blokady ropy i gazu po inwazji na Ukrainę, którą Rosja nazywa „środkiem specjalnym”.

Mniej niż połowa dorosłych Amerykanów – 44% – zgadza się, że prezydentura Bidena i postrzega gospodarkę jako najważniejszy problem narodu, według sondażu Reuters / Ipsos z zeszłego tygodnia.

Republikanie pracują nad wykorzystaniem tego problemu w wyborach do Kongresu, promując środki, w tym złagodzenie ograniczeń dla producentów ropy i gazu oraz zmniejszenie niektórych podatków i wydatków rządowych. Ale partia nie zatwierdziła żadnego dokumentu politycznego określającego kroki, jakie podejmą w zakresie inflacji.

Biden w ostatnich dniach zaostrzył swoje ataki na Republikanów, w tym zaprzeczając, że ruch byłego prezydenta Donalda Trumpa „Make America Great Again” jest poważny. Czytaj więcej

Wyborcy wiedzą, że państwa kierowane przez Republikanów stoją na czele ożywienia gospodarczego i tworzenia miejsc pracy, a Republikanie będą głosować, a nasz sprawdzony program nadejdzie w listopadzie ”- powiedziała Emma Vaughn, rzeczniczka Republikańskiego Komitetu Narodowego.

Biden skupił się na propozycji amerykańskiego senatora Ricka Scotta z Florydy dotyczącej „odzyskania Ameryki”, która obejmowałaby średni minimalny podatek dochodowy, który według Białego Domu kosztowałby rodziny z klasy średniej 1500 dolarów rocznie.

Scott powiedział, że pomimo tego, że jest przewodniczącym Narodowego Komitetu Senackiego Republikanów, ramienia kampanii Senackiej Komisji Republikańskiej, plan był jego własnym. Republikański przywódca mniejszości w Senacie Mitch McConnell odrzucił apel Scotta o wprowadzenie podatku od Amerykanów, którzy nie płacą podatku dochodowego i których prawa do ubezpieczenia społecznego i opieki medycznej zostaną utracone.

Raport Trevora Hannigat i Jeffa Masona; Dodatkowy raport Steve’a Hollanda i Davida Morgana; Montaż przez Kennetha Maxwella, Heather Timmans i Paula Simao

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *