Rivian obniża oczekiwania produkcyjne i ogłasza redukcję miejsc pracy w związku ze spadkiem popytu na samochody elektryczne

Akcje spółki Rivian (RIVN) spadły w środę po dzwonku po tym, jak producent elektrycznych pojazdów przygodowych ogłosił mieszane wyniki za czwarty kwartał oraz prognozy produkcji i zysków, które nie spełniły oczekiwań Wall Street.

Rivian podał, że spodziewa się, że produkcja pojazdów w 2024 r. osiągnie 57 000 sztuk, czyli znacznie poniżej oczekiwanych 80 000 sztuk. Jeśli chodzi o rentowność w całym roku, Rivian podał, że spodziewa się skorygowanej straty EBITDA w wysokości 2,70 miliarda dolarów w porównaniu z 2,59 miliardem dolarów (szacunkowo), przy wydatkach inwestycyjnych na poziomie 1,75 miliarda dolarów w porównaniu z 2,37 miliarda dolarów (szacunkowo). Rivian oświadczył, że obniży wynagrodzenia pracowników o 10%, powołując się na niepewność gospodarczą.

Akcje Rivianu spadły o ponad 15% w handlu poza godzinami pracy.

W kwartale Rivian odnotował łączne przychody w wysokości 1,32 miliarda dolarów w porównaniu z 1,25 miliarda dolarów (szac.), przy skorygowanej stracie na akcję w wysokości 1,36 dolarów w porównaniu z 1,33 dolarów (szac.). Na podstawie skorygowanej EBITDA Rivian odnotował stratę w wysokości 1,096 miliarda dolarów w porównaniu do 1,05 miliarda dolarów (szacunkowo), czyli mniej niż ubiegłoroczna strata wynosząca 1,46 miliarda dolarów.

Elektryczny SUV Rivian R1S jest ładowany w publicznej stacji ładowania pojazdów elektrycznych ChargePoint, Inc.  W Redondo Beach w Kalifornii, 12 czerwca 2023 r. (Zdjęcie: Patrick T. Fallon/AFP) (Zdjęcie: Patrick T. Fallon/AFP via Getty Images)

Elektryczny SUV Rivian R1S jest ładowany w publicznej stacji ładowania pojazdów elektrycznych ChargePoint, Inc. W Redondo Beach w Kalifornii, 12 czerwca 2023 r. (PATRICK T. FALLON/AFP via Getty Images) (Patrick T. Fallon za pośrednictwem Getty Images)

„W 2023 r. osiągnęliśmy znaczny postęp pomimo trudności gospodarczych i jesteśmy podekscytowani nadchodzącym rokiem. Mocno wierzymy w pełną elektryfikację przemysłu samochodowego, ale pamiętamy o krótkoterminowych warunkach makroekonomicznych „, RJ Scaringe, dyrektor generalny z Rivian” stwierdził w oświadczeniu: „Jesteśmy silnie skoncentrowani na zwiększaniu efektywności kosztowej w całej firmie, osiąganiu dodatnich marż i budowaniu funkcji wejścia na rynek, aby wspierać nasz długoterminowy rozwój”.

Jeśli chodzi o poduszkę gotówkową, Rivian podał, że na koniec czwartego kwartału posiadał 7,857 miliarda dolarów w gotówce i ich ekwiwalentach, w porównaniu z 9,1 miliarda dolarów na koniec trzeciego kwartału.

READ  Rosną kontrakty terminowe Dow: Raport o pracy kluczem do zwyżek na rynku, takich jak Apple i Google

Na początku tego miesiąca Rivian odnotował 13 972 dostaw w czwartym kwartale, co oznacza znaczny wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale poniżej konsensusu szacowanego na 14 300. Produkcja była znacznie wyższa i wyniosła 17 541 sztuk, powyżej szacunków na poziomie 16 574.

Na ten rok firma Rivian przekroczyła swój cel produkcyjny wynoszący 54 000 pojazdów, przy czym w 2023 r. wyprodukowano 57 232 pojazdów, a dostawy osiągnęły poziom 50 122 pojazdów. Według konsensusu Bloomberga prognoza produkcji Riviana na 2024 rok wynosi nieco ponad 80 000 pojazdów na rok.

Rivian podtrzymał również swoje oczekiwania osiągnięcia „skromnego zysku brutto” do końca 2024 r.

Plany rentowności Rivian mają ogromne znaczenie dla tezy inwestora dotyczącej firmy i jej przetrwania. Akcje producentów pojazdów elektrycznych, takich jak Rivian, Lucid (LCID) i Fisker (FSR), odnotowały w ciągu ostatniego roku spadki, ponieważ seria kwartałów przynoszących straty i trudne warunki popytu na pojazdy elektryczne wzbudziły zniecierpliwienie inwestorów ze względu na słabe wyniki.

7 marca Rivian zaprezentuje niedrogi model R2 EV, który będzie produkowany w powstającej fabryce o wartości 5 miliardów dolarów w Gruzji. Rivian zamierza ukończyć fabrykę do 2025 r., a nowe pojazdy R2 zjadą z linii w 2026 r.

„Konsekwencje słabego popytu są znaczące” – napisał w zeszłym tygodniu analityk Barclays Dan Levy w nocie dla inwestorów, po tym jak bank inwestycyjny obniżył rekomendację akcji Rivian do „trzymaj” z „kupuj”. Levy wyraził również obawy, że Rivian może nie osiągnąć swojego celu na rok 2024 w zakresie rentowności marży brutto.

„Wygląda na to, że nawet świetne produkty i technologia nie wystarczą, aby uniknąć zimy pojazdów elektrycznych” – stwierdził.

Pras Subramanian jest reporterem Yahoo Finance. Możesz to śledzić Świergot i dalej Instagrama.

Aby zapoznać się z najnowszymi raportami i analizami zysków, szeptami i prognozami zysków oraz wiadomościami o wynikach spółek, kliknij tutaj

READ  Czołowi urzędnicy ds. bezpieczeństwa na Twitterze zrezygnowali

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *