Seattle staje się pierwszym miastem w USA, które zakazuje dyskryminacji klasowej

  • autorstwa Maxa Matzy
  • BBC News, Seattle

Źródło obrazu, Twitter / @cmkshama

Seattle stało się pierwszym miastem w USA, które po głosowaniu w radzie miasta zakazało dyskryminacji ze względu na kastę.

Członek zgromadzenia Kshama Sawant, który napisał ustawę, powiedział, że zwalczanie uprzedzeń społecznych jest „głęboko powiązane ze zwalczaniem wszelkich form ucisku”.

Obrońcy zakazu twierdzą, że należy zapobiec szerzeniu się uprzedzeń klasowych w Stanach Zjednoczonych.

System kastowy w Indiach sięga ponad 3000 lat wstecz i dzieli społeczeństwo hinduskie na sztywne hierarchiczne grupy.

Rozporządzenie, przyjęte we wtorek przez Seattle, jest następstwem podobnych zakazów dotyczących uprzedzeń klasowych, które zostały nałożone na kampusy amerykańskich uczelni w ostatnich latach.

„Dyskryminacja kastowa nie zdarza się tylko w innych krajach” – powiedział Sawant, jedyny Amerykanin pochodzenia indyjskiego w Radzie Miasta Seattle.

„Amerykanie z Azji Południowej i inni pracownicy-imigranci spotykają się z nim w swoich miejscach pracy, w tym w sektorze technologicznym, w Seattle i miastach w całym kraju”.

Socjalista Sawant mówił o dorastaniu w hinduskiej rodzinie z wyższych kast w Indiach i byciu świadkiem takiej dyskryminacji.

Środekowi sprzeciwiły się niektóre amerykańskie grupy hinduistyczne, które twierdzą, że zakaz nie jest konieczny, ponieważ prawo USA już zabrania takiej dyskryminacji.

W liście otwartym Hinduska Federacja Ameryki z siedzibą w Waszyngtonie powiedziała, że ​​​​chociaż cele prawa są godne pochwały, to „niesprawiedliwie wyróżnia i atakuje całą społeczność na podstawie ich narodowego pochodzenia i przodków w celu zróżnicowanego traktowania”.

Dodali, że Amerykanie pochodzenia indyjskiego stanowią mniej niż 2% populacji stanu Waszyngton i stwierdzili, że istnieje niewiele dowodów na jakąkolwiek powszechną dyskryminację kastową.

Dyskryminacja kastowa jest w Indiach zakazana od 1948 roku, jednak dyskryminacja nadal występuje, zwłaszcza wobec dalitów, których kiedyś nazywano „nietykalnymi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *