Sekretarz obrony Austin zostaje poddany intensywnej kontroli po tym, jak przez kilka dni nie ogłaszał hospitalizacji Bidena.CNN

Republikanie, w tym były wiceprezydent Mike Pence, ostro skrytykowali w weekend sekretarza obrony Lloyda Austina za dni oczekiwania na powiadomienie prezydenta Joe Bidena. Został przyjęty do szpitala.

Austin trafił do szpitala w Nowy Rok z powodu powikłań po planowej operacji, ale Biden nie został poinformowany Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował go tego wieczoru, że 4 stycznia jego cywilna głowa przebywała w szpitalu, jak poinformowało CNN źródło zaznajomione ze sprawą.

W odpowiedzi na pobyt Austina w szpitalu Pence życzył mu wszystkiego najlepszego, ale określił jego brak przejrzystości jako „całkowicie nie do przyjęcia”.

„Uważam, że Amerykanie mają prawo wiedzieć o jego stanie zdrowia i jego przyczynach” – powiedział Jake’owi Tapperowi z CNN w programie „State of the Union”, charakteryzując działania Austina jako „zaniedbanie obowiązków”.

Senator Roger Wicker, czołowy republikanin w Senackiej Komisji Sił Zbrojnych, w oświadczeniu opublikowanym w sobotę nazwał hospitalizację w Austin „niedopuszczalną”.

„Cieszę się, że stan sekretarza Austina poprawia się i życzę mu szybkiego powrotu do zdrowia. Prawda jest jednak taka, że ​​resort obrony celowo opóźniał o kilka dni zdrowie sekretarza. To niedopuszczalne” – stwierdził Wicker.

Wicker powiedział, że brak przejrzystości w sprawie hospitalizacji Austina „niszczy zaufanie do administracji Bidena”.

Dodał: „Niepokojące jest to, że mamy teraz więcej pytań niż odpowiedzi. Dlaczego nie przestrzegano procesu powiadamiania zgodnie z 5 USC 3349 i kto zdecydował się go nie stosować?” 5 USC 3349 to amerykański kod zgłaszania wakatów na stanowiskach, który ma zastosowanie do szefa każdej agencji wykonawczej.

Republikański Senat Oklahomy. James Lankford powiedział „Fox News Sunday”, że brak ujawnienia informacji na temat hospitalizacji Austina był „szokujący”.

„To bardzo szokujące, ponieważ będąc sekretarzem obrony, musisz dać wszystkim znać, że naprawdę brakuje ci pieniędzy” – powiedział Lankford.

READ  Studentka Ole Miss wyrzucona ze wspólnoty za wykonywanie rasistowskich gestów w stronę protestującego

Lankford powiedział, że problem nie polega tylko na tym, że Austina nie sprawował urzędu, ale na tym, że kluczowe gałęzie rządu nie były tego świadome.

„Oczywiście Rada Bezpieczeństwa Narodowego o tym nie wie, Biały Dom o tym nie wie, Kongres o tym nie wie. Żyjemy w bardzo burzliwych czasach na arenie międzynarodowej” – powiedział Lankford.

Wicemarszałek Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów, Rep. Jim Clyburn powiedział Tapperowi, że nie zgadza się z Pence'em, że działania Austina stanowią „zaniedbanie obowiązków”.

„Teraz w tym kraju obowiązują przepisy HIPAA, które trzymają nas z dala od ludzkich interesów medycznych i uważam, że ten człowiek ma prawo do ochrony przez te przepisy i podlegania tym przepisom. Ma obowiązek poinformować ludzie. I on jest, albo jest w wojsku. Nie wiem, czy ktoś tam zdecydował się to zrobić, ale jestem pewien, że poradzi sobie trochę lepiej, jak powiedział.

W odpowiedzi na pytanie reportera zadane podczas niedzielnej konferencji prasowej w Katarze sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział, że „nie był wówczas świadomy” problemów zdrowotnych Austina.

„Rozmawiałem z Lloydem w zeszły weekend przed tym incydentem i wiem, że odniósł się do tej kwestii i wydał oświadczenie” – powiedział Blinken.

Dodał: „Praca z Lloydem Austinem była jednym z największych przywilejów w mojej karierze – ponad 30 lat w rządzie. Jest niezwykłym przywódcą tego kraju, zarówno w mundurze, jak i poza nim, a praca z nim była najważniejszym momentem w mojej służbie. Nie mogę się doczekać, aż w tym roku wróci do zdrowia i będzie pracował ramię w ramię. dalej.”

Austin jest kluczowym członkiem gabinetu Bidena i odgrywa jedną z najważniejszych ról w systemie bezpieczeństwa narodowego – zwłaszcza wobec armii USA Rosnące napięcie na Bliskim Wschodzie.

W tym samym dniu, w którym trafił do szpitala, Austin znalazł się wśród najważniejszych urzędników bezpieczeństwa narodowego Bidena, którzy wzięli udział w noworocznej rozmowie telefonicznej z prezydentem, a także m.in. Sytuacja na Morzu Czerwonym nasila sięŹródło zaznajomione z tą rozmową poinformowało CNN.

READ  Gdzie znaleźć przedpremierowe zamówienia i zapasy na NVIDIA GeForce RTX 4090 — relacja na żywo

Nie jest jasne, czy rozmowa – która rzekomo miała miejsce rano – została wykonana przed przyjęciem Austina do szpitala, czy po nim. Jednak źródło podało wówczas, że podczas spotkania sekretarz czuł się dobrze.

Podczas hospitalizacji w Austin w USA rozpoczął strajk w Bagdadzie przeciwko dowódcy proirańskiej milicji. Sekretarz prasowy Pentagonu, generał dywizji Pat Ryder, powiedział, że Austin zezwolił na strajk, zanim trafił do szpitala.

Dwóch amerykańskich urzędników poinformowało, że podczas gdy Austin przebywał w szpitalu i przebywał na wakacjach w Portoryko, zastępca sekretarza obrony Kathleen Hicks czasami przejmowała obowiązki sekretarza obrony. Hicks przybył do Puerto Rico, zanim Austin trafił do szpitala.

Austin wznowił swoje pełne obowiązki. Rozmawiał z Bidenem w sobotni wieczór i według urzędnika Białego Domu „prezydent ma pełne zaufanie do sekretarza Austina i nie może się doczekać jego powrotu do Pentagonu”.

W sobotni wieczór Austin podziękował „wspaniałemu” personelowi Centrum Medycznego Armii Narodowej Waltera Reeda za otrzymaną opiekę i zapewnił, że „czuje się dobrze” i nie może się doczekać powrotu do Pentagonu.

Przyznał się do „zaniepokojeń mediów dotyczących przejrzystości” i w siedmiozdaniowym oświadczeniu stwierdził, że „obiecuję działać lepiej”. Nie przeprosił jednak za niezawiadomienie na czas opinii publicznej i prasy. Hospitalizowana kadra kierownicza wyższego szczebla i oficerowie wojskowi zwykle zgłaszają się w ciągu 24 godzin.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.

CNN M.J Zawietrzny, Orena Liebermana, Haley Britsky, Natasza Bertrand I Kevina Lipdocka przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *