Serbia chce normalizacji stosunków z Kosowem, ale nie podpisze żadnego porozumienia

BELGRAD, 19 marca (Reuters) – Serbia chce znormalizowania stosunków z Kosowem, ale nie podpisze z nim jeszcze żadnej umowy, powiedział w niedzielę prezydent Aleksandar Vucic, ustnie zgadzając się na realizację popieranego przez Zachód planu normalizacji stosunków. .

Serbia chce przystąpić do UE, a warunkiem członkostwa jest normalizacja stosunków z Kosowem z większością albańską, które ogłosiło niepodległość w 2008 r., ale które Belgrad nadal uważa za serbską prowincję.

Vucic i premier Kosowa Albin Kurdi zgodzili się wdrożyć środki normalizacyjne na spotkaniu z urzędnikami UE w kurorcie nad jeziorem w Macedonii Północnej w sobotę, chociaż nie podpisano żadnego dokumentu, a UE powiedziała, że ​​chce pójść dalej.

„Serbia chce mieć normalne stosunki z Kosowem. Chcemy podróżować, chcemy robić interesy, nie można żyć w izolacji za 100-metrowymi murami” – powiedział dziennikarzom Vučić w niedzielę.

„Nie chciałem podpisywać porozumienia w sprawie aneksji zeszłej nocy ani umowy o wsparciu UE (w Brukseli w zeszłym miesiącu)” – powiedział dziennikarzom Vučić. „Nie chcę podpisywać żadnych międzynarodowych dokumentów prawnych z Kosowem, ponieważ Serbia nie uznaje jego niepodległości”.

W sobotę wieczorem Kurdi powiedział, że porozumienie oznacza „prawdziwe uznanie”.

Na mocy ustnego porozumienia Kosowo zobowiązało się do przyznania większej autonomii obszarom z większością serbską, podczas gdy Serbia zgodziła się nie blokować członkostwa Kosowa w organizacjach międzynarodowych. Unia Europejska obiecała zorganizować dla obu krajów konferencję darczyńców, którzy udzielą pomocy finansowej uzależnionej od działań na rzecz poprawy stosunków.

Szef polityki zagranicznej UE, Joseph Borrell, powiedział w sobotę po 12-godzinnym spotkaniu, że osiągnięte porozumienie nie spełnia „bardzo ambitnej i kompleksowej” propozycji UE.

Powiedział, że Kosowu brakuje elastyczności w treści propozycji, podczas gdy Serbia odmówiła podpisania dokumentu, chociaż Belgrad jest „w pełni gotowy do wdrożenia”.

Reportaż Ivany Segularak, montaż autorstwa Petera Graffa

READ  Urzędnicy twierdzą, że duża platforma wjechała w biuro Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu, zabijając jedną osobę i raniąc kilka innych.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *