Sharp z BBC rezygnuje po tym, jak Boris Johnson złamał zasady dotyczące zadłużenia

  • W raporcie stwierdzono poważne naruszenia zasad
  • Sharp pozostanie na krześle do czerwca
  • Zapytanie w sprawie powiązań pożyczkowych z byłym premierem
  • Premier wspiera „proces ustrukturyzowanych nominacji”

LONDYN, 28 kwietnia (Reuters) – Szef BBC Richard Sharp złożył rezygnację w piątek po tym, jak niezależny raport wykazał, że złamał zasady, nie ujawniając konfliktu interesów związanego z jego rolą w zabezpieczeniu pożyczki w wysokości 1 miliona dolarów dla ówczesnego premiera Borisa Johnsona.

Jego odejście wiąże się z aferą kumoterstwa w czasie, gdy bezstronność finansowanego ze środków publicznych brytyjskiego nadawcy jest poddawana politycznej kontroli. Spór z wysoko postawionym prezenterem, Garym Linekerem, dotyczący tweetów krytycznych wobec polityki rządu, zdominował nagłówki gazet w zeszłym miesiącu.

Sharpe, były bankier Goldman Sachs i darczyńca rządzącej Partii Konserwatywnej, został mianowany liderem w 2021 roku.

Ale był pod presją od lutego, kiedy grupa prawodawców stwierdziła, że ​​popełnił „istotne błędy w ocenie”, nie deklarując swojego udziału w długu.

Sharp zgodził się pozostać na stanowisku do końca czerwca, podczas gdy rząd szuka następcy.

Podczas gdy rząd mianuje szefa BBC, niezależność nadawcy od rządu pozwala mu pozostać centralną obecnością w brytyjskim życiu kulturalnym. Jest finansowany z opłat abonamentowych płaconych przez gospodarstwa domowe oglądające telewizję.

Lucy Powell, rzeczniczka opozycyjnej Partii Pracy ds. Kultury, powiedziała, że ​​„wulgaryzm i kumoterstwo” konserwatywnego rządu zaszkodziły reputacji BBC i że do wyznaczenia następcy Sharpa potrzebny jest „naprawdę niezależny i solidny proces”.

Zapytany przez dziennikarzy, czy to zastąpienie powinno być nominacją niepolityczną, premier Rishi Sunak, który pracował z Sharpem w Goldman Sachs, powiedział: jest w porządku.”

Pytania o neutralność BBC należą do wyzwań, przed którymi stoi BBC, starając się zachować odpowiedni stosunek do młodszych odbiorców, którzy nie oglądają telewizji na żywo, jednocześnie walcząc z zagrożeniami dla jej finansowania ze strony niektórych prawodawców.

READ  Jerry Seinfeld: Studenci uniwersytetu wychodzą, aby zaprotestować przeciwko wsparciu komika dla Izraela

Zapytanie o nominacje publiczne

Dochodzenie wszczęte przez Generalnego Inspektora ds. Nominacji Publicznych dotyczyło sposobu, w jaki Sharpe został wybrany przez rząd na szefa korporacji.

W szczególności sprawdzono, czy Sharp w pełni ujawnił szczegóły swojej roli w udzieleniu Johnsonowi pożyczki w wysokości 800 000 funtów (1 milion dolarów), zanim został mianowany prezesem.

W raporcie stwierdzono, że nawet gdyby naruszył rządowy kodeks nominacji publicznych, naruszenie to nie unieważniłoby jego nominacji. Sharp powiedział, że jego zdaniem naruszenie było „nieostrożne i nieistotne”.

Dodał jednak, że pozostanie na stanowisku do końca jego czteroletniej kadencji odwróciłoby uwagę od „dobrej roboty” nadawcy.

„Zdecydowałem, że słuszne jest stawianie interesów BBC na pierwszym miejscu” – powiedział Sharp w oświadczeniu. „Więc dziś rano zrezygnowałem z funkcji prezesa BBC”.

W raporcie zauważono, że biuro Johnsona na Downing Street zarekomendowało firmę Sharp jako „mocnego kandydata”, przyciągając 23 aplikacje.

Sharp powiedział, że nie był zaangażowany w udzielanie pożyczki, udzielanie gwarancji lub finansowania, i że nie zrobił nic więcej, jak tylko przedstawił kanadyjskiego biznesmena Sama Blythe urzędnikowi państwowemu pod koniec 2020 roku.

Andrew Heppinstall, który prowadził śledztwo, powiedział, że „z przyjemnością odnotował”, że nie ma dowodów na to, że Sharpe był w jakikolwiek sposób zaangażowany w osobiste sprawy finansowe Johnsona.

(1 USD = 0,8026 funta)

Reportaż Sarah Young, montaż autorstwa Paula Sandle’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *