Zajęcie przez USA statku z ropą spowodowało zajęcie irańskiego tankowca

Władze USA nakazały w ostatnich dniach przekierowanie irańskiego tankowca do USA, co według urzędników spowodowało decyzję Iranu o przejęciu tankowca płynącego do USA w czwartek.

Trzy osoby zaznajomione z sytuacją powiedziały, że Stany Zjednoczone interweniowały, aby wycofać statek załadowany irańską ropą, który pierwotnie płynął do Chin, ponieważ Waszyngton chce przyspieszyć egzekwowanie sankcji wobec Teheranu. Irańska marynarka wojenna bezskutecznie próbowała ścigać tankowiec po tym, jak wyruszył w swoją ostatnią podróż.

Ludzie powiedzieli, że Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych przejął tankowiec Suez Rajan na mocy nakazu sądowego we współpracy z co najmniej jedną firmą zaangażowaną w statek. Suez Rajan był pod obserwacją, odkąd w zeszłym roku został oskarżony o transport ładunku irańskiej ropy przeznaczonej do Chin z innego statku w pobliżu Singapuru. Departament Sprawiedliwości odmówił komentarza.

Niezgłoszona wcześniej akcja USA w kierunku Kanału Sueskiego Rajan rzuca nowe światło na decyzję Iranu o przejęciu Advantage Sweet, płynącego do USA kuwejckiego tankowca wyczarterowanego przez Chevron.

„Zajęcie irańskiej ropy w czwartek wydaje się być odpowiedzią na wcześniejsze przejęcie irańskiej ropy przez USA, którą Iran ostatnio bezskutecznie próbował odzyskać” – powiedział amerykański urzędnik.

Iran ma historię przejmowania tankowców w odwecie na kraje zachodnie atakujące dostawy ropy naftowej. W 2019 roku Iran przejął dwa tankowce pod banderą brytyjską wkrótce po tym, jak Wielka Brytania zajęła irański statek, który zatrzymał się na Gibraltarze w drodze do Syrii. W zeszłym roku Iran przejął również dwa statki pod grecką banderą w Cieśninie Ormuz po tym, jak Grecja zezwoliła Stanom Zjednoczonym na wyładunek irańskiego tankowca na wodach greckich.

Zajęcie przez Stany Zjednoczone wywołałoby również pytania, czy operatorzy powiązani z USA otrzymali wystarczające ostrzeżenie o potencjalnym podwyższonym ryzyku ze strony żaglowców, takich jak Advantage Sweet w pobliżu Iranu.

READ  Rosja przegrywa wybory do trzech organów ONZ z powodu Ukrainy

Domniemane zaangażowanie Rajana w Kanał Sueski w irański handel ropą naftową, narzucony przez Stany Zjednoczone, zostało ujawnione w lutym 2022 r. przez grupę lobbystyczną United Against a Nuclear Iran. Wiadomość ta doprowadziła do złożenia pozwu cywilnego na Manhattanie przez rodziny ofiar ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku.

W sprawie, która wciąż jest w toku, zażądali od Stanów Zjednoczonych konfiskaty irańskiej ropy transportowanej przez Kanał Sueski Rajana, aby pomóc w wypłacie odszkodowania, które sąd USA uznał w 2018 r. za winne Iranowi za udział w atakach.

Zainteresowanie statkiem w Stanach Zjednoczonych wzrosło, ponieważ statek był własnością Fleetscape, amerykańskiej spółki zależnej Oaktree Capital. Kontrastuje to z tak zwaną „flotą duchów” statków zwykle używanych do transportu irańskiej ropy. Własność tych statków jest owiana tajemnicą, co utrudnia roszczenia.

W czasie roszczeń z 2022 r. Fleetscape powiedział, że wszystkie decyzje operacyjne zostały podjęte przez Empire Navigation, greckich operatorów statku. Fleetscape i Empire oświadczyły, że potraktowały zarzuty poważnie i współpracowały z władzami USA w celu zbadania sprawy. Martin Graham, dyrektor zarządzający w Oaktree Capital, argumentował, że ani Fleetscape, ani Oaktree nie mają „jakiegokolwiek udziału własnościowego” w ładunkach Suez Ragan, zgodnie z aktami sądowymi.

Odkąd pojawiły się zarzuty, Suez Rajan nie zwraca na siebie uwagi, od marca zeszłego roku w dużej mierze relacjonuje swoje położenie w schronisku w pobliżu Singapuru. Kpler, firma zajmująca się analizą danych, nie zarejestrowała żadnych transakcji od lutego 2022 r. Transfery statku podają głębokość wody, co oznacza, że ​​nie wyładowywał swojej ropy, odkąd został oskarżony o zabieranie irańskiej ropy. .

Kanał Sueski Rajan rozpoczął swoją obecną podróż w górę Cieśniny Malakka, a następnie na zachód przez Ocean Indyjski, 7 kwietnia. Jego obecna lokalizacja jest niejasna: według Spire Global, firmy zajmującej się danymi satelitarnymi, podała swoją lokalizację wieczorem kwietniowego wieczoru. 22, gdy skręcił na południowy zachód za Madagaskarem w kierunku Przylądka Dobrej Nadziei.

READ  Kramatorsk: Rosyjski atak rakietowy uderzył w restauracje w ukraińskim mieście

Tankowiec Advantage Sweet Suezmax przejęty przez Iran działał na podstawie krótkoterminowego czarteru dla Chevron, jednego z największych amerykańskich koncernów naftowych. i jego załoga, wszyscy Hindusi, są teraz w irańskim areszcie. Według Centralnego Dowództwa USA zdjęcie zostało zrobione w Zatoce Omańskiej, na wschód od Cieśniny Ormuz. Statki i członkowie załóg przetrzymywani przez Iran byli zwalniani w przeszłości, ale często nie od miesięcy.

Skontaktowano się z Fleetscape i Empire w celu uzyskania komentarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *