Siły rosyjskie prawdopodobnie otrzymały „duże dawki” promieniowania w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, mówi operator

Ukraińska państwowa firma energetyczna Energoatom poinformowała w piątek, że rosyjskie siły okupujące elektrownię atomową w Czarnobylu mogły być narażone na „duże dawki” promieniowania. Firma powiedziała, że ​​nie jest w stanie określić stopnia narażenia na promieniowanie, jakie mogli mieć żołnierze, ale pojawiły się niepotwierdzone doniesienia, że ​​niektórzy zachorowali.

„Najeźdźcy nie wykopali niczego na terenie samej elektrowni, ale gęsty pył z transportowanego sprzętu i zawarte w nim cząsteczki promieniowania mogły dostać się do ciał rosyjskich okupantów przez płuca” – Valery Seda, reżyser elektrowni jądrowej, powiedział w oświadczeniu.

„Ponadto nikt nie wie, co najeźdźcy robili w Czerwonym Lesie, i możliwe jest również, że otrzymali duże dawki promieniowania podczas kopania rowów w tym lesie” – powiedział Energoatom.

Według agencji informacyjnej Reuters, Czerwony Las jest najbardziej zanieczyszczoną częścią czarnobylskiej strefy wykluczenia i nawet pracownicy z Czarnobyla nie mogą tam przebywać.

„Dużą drogą tuż za naszym obiektem jechał duży konwój pojazdów wojskowych, który przechodzi przez Czerwony Las” – powiedział Reuterowi źródło. „Konwój wypuścił dużą chmurę kurzu. Kilka czujników bezpieczeństwa radiacyjnego wykazało poziomy, które zostały przekroczone”.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej powiedziała w oświadczenie W piątek nie udało się potwierdzić doniesień, że siły rosyjskie były narażone na wysokie dawki promieniowania podczas pobytu w Czarnobylu. Z kolei szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi powiedział, że jak najszybciej poprowadzi misję na stację.

„Będę kierował misją pomocy i wsparcia IAEAorg dla elektrowni jądrowej #Czarnobyl tak szybko, jak to możliwe. Będzie to pierwsza z serii misji bezpieczeństwa jądrowego na Ukrainie” Grossi ćwierkanie.

Yevhen Kramarenko, szef ukraińskiej agencji odpowiedzialnej za strefę wykluczenia, powiedział, że poziom promieniowania wydaje się obecnie normalny, ale obiekty muszą zostać sprawdzone.

READ  Co najmniej 34 osoby zginęły w wyniku osunięć ziemi w Kolumbii

Powiedział również, że siły rosyjskie były widziane w strefie zamkniętej wokół elektrowni w Czarnobylu w piątek, po tym jak Energoatom powiedział w czwartek, że Wszyscy opuścili fabrykę samo, to było przejąć Na początku Rosji Najechać Ukraina 24 lutego.

W czwartek Energoatum poinformował, że siły rosyjskie opuściły również pobliskie miasto, w którym mieszkają pracownicy z Czarnobyla.

Siły rosyjskie opuszczające Czarnobyl podobno zmierzały w kierunku granicy ukraińsko-białoruskiej. Na początku tego tygodnia urzędnicy amerykańscy i brytyjscy poinformowali, że Rosja ma przegrupować swoje zmaltretowane siły na Białorusi i gdzie indziej pod jej kontrolą, aby rozpocząć nową ofensywę w regionie Donbasu we wschodniej Ukrainie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *