Siostra przywódcy Korei Północnej obiecuje drugą próbę wystrzelenia satelity szpiegowskiego i krytykuje spotkanie ONZ

Siostra przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una ponownie obiecała w niedzielę, że będzie naciskać na drugą próbę wystrzelenia satelity szpiegowskiego, krytykując posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie pierwszego nieudanego wystrzelenia Korei Północnej.

Próba wyniesienia na orbitę przez Koreę Północną pierwszego wojskowego satelity szpiegowskiego nie powiodła się w ubiegłą środę Jego pocisk spadł u zachodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego. Nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zostało zwołane na prośbę Stanów Zjednoczonych, Japonii i innych krajów w celu omówienia wystrzelenia, ponieważ naruszyło to rezolucje Rady zabraniające Północy przeprowadzania jakichkolwiek startów przy użyciu technologii balistycznej.

W niedzielę siostra Kima i starszy urzędnik partii rządzącej, Kim Yo Jong, nazwał radę ONZ „attache politycznym” Stanów Zjednoczonych, mówiąc, że jej ostatnie posiedzenie zostało zwołane na „gangsterską prośbę” Ameryki.

Oskarżyła Radę ONZ o „dyskryminację i bezwstyd”, ponieważ zajmuje się ona tylko wystrzeliwaniem satelitów przez Koreę Północną, podczas gdy działają tysiące satelitów już wystrzelonych przez inne kraje. Powiedziała, że ​​próba pozyskania przez jej kraj satelity szpiegowskiego jest uzasadnionym krokiem w odpowiedzi na zagrożenia militarne ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

„(Korea Północna) będzie nadal podejmować proaktywne działania w celu korzystania ze wszystkich uzasadnionych praw suwerennego państwa, w tym prawa do wystrzelenia wojskowego satelity rozpoznawczego” – powiedział Kim Yo Dzong w oświadczeniu przekazanym przez państwowe media.

We wcześniejszym oświadczeniu w piątek Kim Yo Jong powiedział, że północnokoreański satelita szpiegowski zostanie „właściwie umieszczony na orbicie kosmicznej w najbliższej przyszłości”, ale nie powiedział, kiedy odbędzie się jego druga próba wystrzelenia.

Agencja szpiegowska Korei Południowej powiedziała w środę ustawodawcom, że Korea Północna prawdopodobnie zajmie „więcej niż kilka tygodni”, aby znaleźć przyczynę nieudanego startu, ale może wkrótce podjąć próbę drugiego startu, jeśli usterki nie będą poważne.

READ  Członek izraelskiego gabinetu wojennego Gantz powiedział, że zrezygnuje bez nowego planu wojennego

Waszyngton, Seul i inne kraje skrytykowały wystrzelenie przez Koreę Północną satelity za podsycanie międzynarodowych napięć i wezwały ją do powrotu do rozmów.

Wojskowy satelita monitorujący znajduje się na liście zaawansowanych systemów uzbrojenia, które Kim Jong Un zobowiązał się nabyć w związku z długotrwałymi napięciami w zakresie bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi. Od początku 2022 roku Kim przeprowadził ponad 100 testów rakietowych w ramach tego, co nazwał ostrzeżeniem przed rozszerzonymi ćwiczeniami wojskowymi między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Południową.

Eksperci twierdzą, że Kim będzie chciał wykorzystać swój arsenał nowoczesnej broni, aby uzyskać ustępstwa od Waszyngtonu i jego partnerów w przyszłej dyplomacji.

Organizacja Narodów Zjednoczonych nałożyła sankcje na Koreę Północną z powodu jej wcześniejszych prób nuklearnych i rakietowych oraz wystrzeliwania satelitów. Ale Radzie Bezpieczeństwa ONZ nie udało się zaostrzyć tych sankcji wobec niedawnych działań testowych Korei Północnej, ponieważ Chiny i Rosja, obaj stali członkowie Rady ONZ, zablokowali próby zrobienia tego przez Stany Zjednoczone i inne kraje. Podczas ostatniej sesji Rady Narodów Zjednoczonych w piątekChiny i Rosja po raz kolejny starły się ze Stanami Zjednoczonymi w związku z nieudanym startem Korei Północnej.

Po wielokrotnych niepowodzeniach Korea Północna umieściła na orbicie satelity obserwujące Ziemię w 2012 i 2016 roku, ale zagraniczni eksperci twierdzą, że nie ma dowodów na to, że satelity przesyłały obrazy i inne dane.

Korea Północna zagroziła również w niedzielę, że nie powiadomi Międzynarodowej Organizacji Morskiej z wyprzedzeniem o przyszłych wystrzeleniach satelitów w proteście przeciwko potępieniu przez grupę północnokoreańskich testów rakietowych.

Komitet ds. Bezpieczeństwa na Morzu Międzynarodowej Organizacji Morskiej przyjął w środę rzadką rezolucję potępiającą Koreę Północną za wodowanie bez odpowiedniego powiadomienia, które „poważnie zagraża bezpieczeństwu marynarzy i żeglugi międzynarodowej”.

„W przyszłości IMO powinna wiedzieć i sama podejmować działania w okresie startu i miejscu uderzenia (północnokoreańskiego) przewoźnika satelitarnego oraz być gotowa wziąć odpowiedzialność” – powiedział Kim Myong-chol, północnokoreański analityk ds. w oświadczeniu przekazanym przez państwowe media pełne wyjaśnienie wszystkich konsekwencji tego.

READ  Gibraltar ściga się, aby powstrzymać wyciek ropy z kolizji statku z tankowcem

Przed wystrzeleniem ostatniego satelity szpiegowskiego Korea Północna poinformowała Międzynarodową Organizację Morską i Japonię, że wystrzelenie nastąpi między 31 maja a 11 czerwca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *