Urzędnik amerykański twierdzi, że sześciotygodniowe zawieszenie broni jest „w zasadzie akceptowane” przez Izrael do czasu zawieszenia działań Hamasu

Mahmuda Issy /AFP

Palestyńczycy spacerują wśród zniszczeń spowodowanych izraelskim atakiem na obóz uchodźców Jabalia w Strefie Gazy 29 lutego 2024 r.CNN

Izraelczycy „w zasadzie” zaakceptowali propozycję sześciotygodniowego zawieszenia broni w GazieW sobotę powiedział dziennikarzom wyższy rangą urzędnik administracji Bidena. W ciągu tych sześciu tygodni będą prowadzone prace nad drugą fazą, mającą na celu „zbudowanie czegoś bardziej trwałego”.

Sześciotygodniowe zawieszenie broni umożliwiłoby uwolnienie zakładników w Gazie uważanych za najbardziej bezbronnych, w tym kobiet, osób starszych i rannych, a także umożliwiłoby napływ pomocy do oblężonej enklawy przybrzeżnej.

Urzędnik ten powiedział, że istnieje „porozumienie ramowe”, które Izrael zaakceptował „w taki czy inny sposób”. Kwestią sporną, powiedział urzędnik, jest to, że Hamas nie zgodził się jeszcze na „konkretną kategorię zakładników zagrożonych”.

W piątek trwają rozmowy mające na celu osiągnięcie porozumienia o zawieszeniu broni mającego na celu zaprzestanie walk między Hamasem a Izraelem w Gazie przed Ramadanem – na mniej więcej tydzień.Wygląda na to, że jest na dobrej drodzenawet po Ponad 100 Palestyńczyków Zginęli w czwartek, gdy próbowali zdobyć żywność w mieście Gaza.

W piątkowe popołudnie prezydent Joe Biden wezwał do „natychmiastowego zawieszenia broni”.

Biden powiedział w Białym Domu: „Próbujemy osiągnąć porozumienie między Izraelem a Hamasem w sprawie powrotu zakładników, natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie na co najmniej następne sześć tygodni i zezwolenia na zwiększoną pomoc dla Strefy Gazy”. House podczas spotkania z premier Włoch Giorgią Meloni.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli w piątek, że nic nie wskazuje na to, że dyskusje zostały znacząco zakłócone przez śmierć na miejscu pomocy, ale wiele zależy od oczekiwanej reakcji Hamasu na to, co omawiano w zeszłym tygodniu w Paryżu i Doha w Katarze. W rozmowach tych uczestniczyły Katar, Egipt, Izrael i Stany Zjednoczone. Jednak urzędnik Hamasu ostrzegł w czwartek, że negocjacje mogą zostać zakłócone.

READ  Sri Lanka: losy protestu, który obalił prezydenta

W miarę jak międzynarodowe wysiłki zmierzają do wynegocjowania zawieszenia broni, w Kairze zaplanowano dalsze rozmowy, podają w sobotę dwa źródła zaznajomione ze sprawą. Źródło dyplomatyczne zaznajomione z dyskusjami podało, że oczekuje się obecności negocjatorów ze Stanów Zjednoczonych, Izraela, Egiptu i Hamasu. Nie jest jasne, czy Katar będzie obecny.

Dyskusje między Izraelem a Hamasem będą miały charakter pośredni, w oddzielnych pokojach. Izrael poprosił Hamas o listę nazwisk zakładników, w tym żywych i zmarłych. Hamas nie odpowiedział jeszcze na spotkanie w Paryżu w zeszłym tygodniu, po którym w tym tygodniu odbyły się spotkania techniczne w Paryżu Stolica Kataru, Doha, z drużynami ze Stanów Zjednoczonych, Egiptu, Kataru i Izraela.

Również w sobotę urzędnik Białego Domu powiedział, że wiceprezydent Kamala Harris spotka się w poniedziałek z członkiem izraelskiego gabinetu wojennego Bennym Gantzem w związku z naciskami USA na tymczasowe zawieszenie broni.

Urzędnik dodał: „Wiceprezydent omówi pilną potrzebę zawarcia porozumienia w sprawie zakładników, które umożliwiłoby tymczasowe zawieszenie broni, a także potrzebę znacznego rozszerzenia i utrzymania napływu pomocy do Gazy, biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację humanitarną”. Powtarzam, że Stany Zjednoczone są gotowe zwiększyć pomoc w drodze zrzutów powietrznych i korytarza morskiego.

Harris był zaangażowany w planowanie „dnia następnego” dla Gazy i dyskusje te będą kontynuowane w poniedziałek z Gantzem, który ma również spotkać się z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'em Sullivanem.

Biden powiedział Wcześniej w tygodniu Wyraził nadzieję, że do poniedziałku zawieszenie broni w Gazie zostanie osiągnięte, ale w piątek przedstawił mieszaną ocenę tej możliwości, mówiąc: „Myślę, że uda nam się to osiągnąć, ale jeszcze tego nie osiągnęliśmy. Może nie uda się to jeszcze teraz.”

Jednocześnie Stany Zjednoczone współpracują ze swoimi partnerami nad zwiększeniem pomocy dla Strefy Gazy. W sobotę Stany Zjednoczone i Jordania Zrzucona pomoc humanitarna Centralne Dowództwo USA stwierdziło, że wejście do oblężonej enklawy „jest częścią ciągłych wysiłków mających na celu dostarczenie większej pomocy dla Gazy, w tym poprzez rozszerzenie przepływu pomocy korytarzami lądowymi i drogami”.

READ  Podróż Schultza została przyćmiona obawami o zależność Niemiec od Chin

Urzędnik amerykański powiedział, że odrzucono 66 paczek. W paczkach zrzuconych do miejsca, które według Stanów Zjednoczonych zapewniało schronienie potrzebującym, nie było wody ani środków medycznych.

Po zrzutach Biden oświadczył w mediach społecznościowych, że ilość pomocy napływającej do Gazy „nie jest wystarczająca”, dodając, że Stany Zjednoczone „będą w dalszym ciągu wyciągać wszystko, co w ich mocy, aby uzyskać większą pomoc”.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.

Wkład w powstanie tego raportu wnieśli MJ Lee i Oren Lieberman z CNN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *