Oto 5 procesorów graficznych, które powinieneś kupić zamiast RTX 4060 Ti

Nie owijaj w bawełnę – najnowszy RTX 4060 Ti firmy Nvidia nie jest obecnie jedną z najlepszych kart graficznych. Nawet nie blisko.

Jest to jednak druga najtańsza karta graficzna w tej generacji, a dla Nvidii bardzo przystępna cenowo. Z tego powodu możesz ulec pokusie, aby go kupić, aby dodać go do budżetowej wersji komputera. Cóż, powiem ci, że prawdopodobnie nie powinieneś kupować RTX 4060 Ti, ale istnieje wiele procesorów graficznych, które mają lepszy stosunek jakości do ceny.

Letnie przyjęcie

Jacob Roche / Trendy cyfrowe

RTX 3060 i RTX 3060 Ti firmy Nvidia to jedne z najpopularniejszych układów GPU swojej generacji. RTX 3060 jest obecnie trzecią najpopularniejszą kartą graficzną wśród graczy Analiza sprzętowa Steama pokazuje, że w przeciwieństwie do dwóch kart znajdujących się obecnie nad nią (GDX 1650 i GTX 1060), kontynuuje powolną wspinaczkę.

Można by pomyśleć, że RTX 4060 Ti byłby gotowy na podobny sukces; Idealna brama do gier z najwyższej półki za bardzo skromną cenę. Jednak tak po prostu nie jest. Jak dotąd karta spotkała się z raczej słabą reakcją i jeśli kolejne GPU nie okażą się większą klapą niż RTX 4060 Ti, trudno sobie wyobrazić, że z czasem będzie znacznie lepsza.

Oczywiście nazywanie tego porażką może być nieco ekstremalne, ale doniesienia z różnych źródeł sugerują, że nie sprzedawał się dobrze. Jeśli chodzi o recenzje GPU, reakcja jest trochę wszędzie, niektóre sklepy nazywają to katastrofą, a inne chwalą ją za jej wydajność. Jaka jest prawda?

Daleko od perfekcji

Jacob Roche / Trendy cyfrowe

RTX 4060 Ti nie jest gotowy na niektóre Gry, na które będzie popyt w 2023 roku, nie mówiąc już o grach, które zostaną wydane w ciągu najbliższych kilku lat. To nie jest zły GPU, ale niektóre dziwne wybory projektowe w połączeniu z ceną 400 USD sprawiają, że jest to naprawdę kiepski wybór.

Na początek RTX 4060 Ti ma w rzeczywistości mniej rdzeni CUDA niż jego poprzednicy (4352 w porównaniu z 4864). To nie jedyny problem, ponieważ Nvidia dała mu znacznie zwiększoną pamięć podręczną, aby to zrekompensować. Problem dotyczy pamięci VRAM, a dokładniej magistrali pamięci.

Ma te same 8 GB pamięci VRAM, co, jak właśnie odkryliśmy, nie wystarcza do uruchamiania nowoczesnych gier. Jednak podczas gdy RTX 3060 Ti ma 256-bitową magistralę, RTX 4060 Ti jest ograniczony do marnej 128-bitowej magistrali, co skutkuje drastycznym zmniejszeniem przepustowości pamięci. Może to powodować poważne opóźnienia w niektórych grach.

READ  Carlos Algarz vs Novak Djokovic w finale mężczyzn

Gdyby RTX 4060 Ti był tańszy o 100 USD, coś takiego można by wybaczyć. Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidii, broni wątpliwych wyborów, których dokonał producent chipów podczas projektowania tego modelu, ale bez względu na to, jak go obrócisz, RTX 4060 Ti jest ograniczony przez własne specyfikacje, chociaż jeśli spojrzysz tylko na cenę, nadal jest to karta średniej klasy. . Za 400 dolarów większość z nas spodziewałaby się czegoś lepszego.

Jacob Roche / Trendy cyfrowe

Porównaliśmy RTX 4060 Ti z jego poprzednikiem w niektórych nowoczesnych grach. Repatriacjai okazało się, że różnica w liczbie klatek na sekundę była często pomijalna. Karta graficzna wyprzedza RTX 3060 Ti, ale nie jest wystarczająco duża, aby uzasadnić taką cenę.

Pamiętaj, że wydajność różni się w zależności od różnych testów i przejrzyj naszą recenzję, aby dowiedzieć się więcej. RTX 4060 Ti wykonał dobrą robotę, nadążając za naszym typowym zestawem testów, ale w nowszych grach i wyższych rozdzielczościach zaczyna mieć problemy. Ta walka pogarsza się z biegiem lat, a gry wymagają większej wydajności od karty graficznej.

RTX 4060 Ti ma oczywiście przewagę nad poprzednikami – odblokowuje DLSS 3 Nvidii. Ale czy to wystarczy, aby sprzedawać ją jako użyteczną kartę graficzną? Nie sądzę, opinia powtarzana przez wielu.

Chociaż jest to najtańszy model wśród popularnych procesorów graficznych z wyższej półki, nadal nie zapewnia, jeśli chodzi o wartość. Jasne, będzie cię to kosztować mniej, ale nadal trudno z całą pewnością powiedzieć, że jest wart 400 USD.

Co możesz zrobić, jeśli próbujesz zbudować nowy komputer lub zaktualizować swój obecny sprzęt? Kup GPU, ale pomiń RTX 4060 Ti.

Istnieje wiele opcji

Asusa

Tylko dlatego, że RTX 4060 Ti jest teraz tani, nie oznacza, że ​​ma dobrą wartość. Nvidia wkrótce wypuści RTX 4060 Ti z 16 GB pamięci VRAM za jedyne 100 USD. Nie widząc go, trudno powiedzieć, jak będzie dobry, ale rozwiązuje poważny problem z wersją 8 GB i dla niektórych może być wart 100 USD. RTX 4060 za 300 USD zostanie wydany w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

READ  Rosja zbroi protestujących przeciwko wojnie pośród ogólnokrajowych demonstracji: Watchdog

Zakładając, że nie chcesz próbować szczęścia z RTX 4060 Ti 16 GB, nadal istnieje wiele opcji uzyskania podobnej wydajności do wersji 8 GB bez problemów z ograniczoną pamięcią VRAM. Zarówno AMD, jak i Nvidia mają teraz karty, które mają więcej sensu.

RTX4070

Jacob Roche / Trendy cyfrowe

Zacznijmy RTX 4070. Możesz go kupić za około 600 USD, co jest ceną początkową, i oferuje dużą poprawę w stosunku do RTX 4060 Ti. Jest szybszy, ma więcej pamięci VRAM i lepiej radzi sobie w wyższych rozdzielczościach. To świetna opcja na przyszłość.

Wada? Będzie cię to kosztować około 600 USD, czyli o 200 USD więcej niż wersja RTX 4060 Ti w wersji Founders Edition. Mimo to, oferując większą wartość niż 4060 Ti, jest to dość prosta aktualizacja, która odblokowuje DLSS 3, ulepszone śledzenie promieni i wszystkie inne gadżety Nvidii. Jeśli kupisz procesor graficzny wyprodukowany przez partnerów Nvidii, nie będzie on zbyt drogi, ponieważ kosztuje nawet 460 USD.

RX6700XT

Jacob Roche / Trendy cyfrowe

Jeśli chcesz gier, które nie zawracają ci głowy różnymi bajerami, możesz wrócić do poprzedniej generacji i kupić kartę AMD. Te procesory graficzne są teraz dobrej jakości, ponieważ od czasu premiery otrzymały znaczne obniżki cen. W rzeczywistości opcje ostatniej generacji zazwyczaj oferują najlepszą wydajność za dolara, chociaż różni się to w zależności od marki i modelu.

Porównaliśmy AMD Radeon RX 6700 XT z RTX 4060 Ti i oto, oferta AMD ostatniej generacji jest w rzeczywistości szybsza w niektórych grach, a jeśli nie, to nadal nadąża za Nvidią. Ponieważ można go dostać za około 360 USD, nie ma powodu, aby kupować RTX 4060 Ti w tym modelu, chyba że zależy Ci na ray tracingu – jak zwykle Nvidia utrzymuje tam silną przewagę.

RTX3070

Jeśli chcesz pozostać przy Nvidii, niektóre opcje ostatniej generacji są jeszcze bardziej solidne. RTX 3070 jest droższy niż 4060 Ti, ale jeśli masz trochę więcej w budżecie GPU, to dobry wybór. Ma znacznie więcej rdzeni i szerszą magistralę (256-bitową). To wciąż tylko 8 GB pamięci VRAM, ale podobnie jak RTX 3060 Ti, świetnie sobie poradzi z nowszymi, wymagającymi dużej przepustowości tytułami.

READ  Sędzia odrzuca wniosek Menendeza o oddalenie zarzutów o przekupstwo i wymuszenia

Nadal jest droższy niż 4060 Ti. Możesz go znaleźć na Amazon za około 490 USD. Nazwij to wyborem ze średniej półki; Jeśli nie chcesz iść aż do 600 $ RTX 4070, ale jesteś gotów wydać ponad 400 $ na RTX 4060 Ti, jest to dobra opcja, jeśli kupujesz Nvidię.

RX6800XT

Dla tych, którzy nie boją się kupować procesorów graficznych AMD, jest mnóstwo ukrytych klejnotów do wykorzystania w tym przedziale cenowym. Za około 520 USD możesz kupić RX 6800 XT i wejść do zupełnie innej ligi wydajności graficznej. Chociaż RTX 4060 Ti jest sprzedawany jako karta graficzna 1080p, AMD RX 6800 XT radzi sobie bardzo dobrze z 1440p, a nawet 4K. Nie oznacza to, że RTX 4060 Ti nie może być używany do 1440p, ale jak wspomniałem, nie skaluje się równie dobrze.

Ten GPU ma dwa razy więcej VRAM niż RTX 4060 Ti, co oznacza 16 GB na 256-bitowej szynie pamięci. Przepustowość jest również prawie podwojona. Rezygnujesz z 120 USD i dostępu do generowania klatek Nvidii, ale otrzymujesz także procesor graficzny, który powinien być w stanie wyróżnić się w przyszłych grach.

RX7600

Jacob Roche / Trendy cyfrowe

Wiem, co myślisz — polecanie RX 7600 jako alternatywy dla RTX 4060 Ti to dziwny wybór. Jednak podtrzymuję to. Jeśli szukasz procesora graficznego, który oferuje przyzwoitą wartość i może obsłużyć gry 1080p, możesz kupić RX 7600 za 270 USD zamiast płacić 400 USD za RTX 4060 Ti.

Pełne ujawnienie: AMD RX 7600 jest wolniejszy niż karta Nvidii, nie ma konkurencji. Z tym GPU nie uzyskasz takiej samej wydajności. Ponieważ jednak ceny Nvidii w tej generacji są wątpliwe, prawdziwym budżetowym wyborem zawsze będzie RX 7600, a nie RTX 4060 Ti. To jest dobry sposób, jeśli bardziej zależy Ci na budżecie niż na wygraniu dodatkowej liczby klatek na sekundę w grach AAA.

Zalecenia autorów


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *