Sklep Google Play blokuje aplikacje po znalezieniu kodu kradzieży danych

Obraz artykułu zatytułowanego Ogromne muzułmańskie aplikacje modlitewne potajemnie zbierały numery telefonów

Zdjęcie: Pavlo Gonchar / Obrazy SOPA / LightRocket (Obrazy Getty)

Niedawno uruchomiono Google Kilkanaście aplikacji ze Sklepu Play – w tym muzułmańskie aplikacje modlitewne z ponad 10 milionami pobrań, skaner kodów kreskowych i zegarek – po tym, jak badacze odkryli ukryty w nim tajny kod do gromadzenia danych. Nadal dziwny, tajny kod został zaprojektowany przez firmę powiązaną z wykonawcą obrony Wirginii, który płacił programistom za zintegrowanie swojego kodu z ich aplikacjami w celu kradzieży danych użytkowników.

Podczas przeprowadzania badań naukowcy wymyślili fragment kodu, który został wszczepiony do wielu aplikacji, które służyły do ​​kradzieży osobistych identyfikatorów i innych danych z urządzeń. Jeden z badaczy powiedział, że kod, zestaw programistyczny lub SDK „można bez wątpienia zakwalifikować jako złośliwe oprogramowanie”.

W większości te aplikacje wydawały się oferować powtarzalną podstawową funkcjonalność – taką, którą można pobrać, a potem natychmiast zapomnieć. Jednak po wszczepieniu do telefonu użytkownika oprogramowanie z SDK zbierało ważne dane dotyczące urządzenia i jego użytkowników, takie jak numery telefonów i adresy e-mail, jak ujawnili naukowcy.

ten Dziennik Wall Street Wspomniałem, że inwazyjny kod obcych został odkryty przez dwóch badaczys, Serge Egelman i Joel Reardon, obaj współzałożyciele organizacji o nazwie AppCensus, która kontroluje aplikacje mobilne pod kątem prywatności i bezpieczeństwa użytkowników. w Post na blogu Na podstawie ich ustaleń Reardon napisał, że AppCensus początkowo skontaktował się z Google w sprawie ich ustaleń w październiku 2021 r. Jednak zgodnie z raportami Journal, aplikacje nie zostały ostatecznie usunięte ze Sklepu Play do 25 marca po zbadaniu przez Google. W odpowiedzi Google wydał oświadczenie: „Wszystkie aplikacje w Google Play muszą być zgodne z naszymi zasadami, niezależnie od dewelopera. Gdy stwierdzimy, że aplikacja narusza te zasady, podejmujemy odpowiednie działania”.

Jedną z aplikacji był skaner kodów kreskowych i QR, który po pobraniu był kierowany przez SDK w celu zebrania numeru telefonu użytkownika, adresu e-mail, informacji IMEI, danych GPS oraz identyfikatora SSID routera. Drugim był zestaw muzułmańskich aplikacji modlitewnych, w tym kompas muezin i Qibla – pobranych prawie 10 milionów razy – które podobnie kradły numery telefonów, informacje o routerze i IMEI. Widżet pogody i zegara z ponad 1 milionem pobrań wysysa podobną ilość danych z polecenia kodu. W sumie aplikacje, z których niektóre mogą również lokalizować użytkowników, osiągnęły ponad 60 milionów pobrań.

„Baza danych, która identyfikuje rzeczywisty adres e-mail i numer telefonu osoby zgodnie z jej dokładną historią lokalizacji GPS, jest szczególnie onieśmielająca, ponieważ można ją łatwo wykorzystać do uruchomienia usługi w celu sprawdzenia historii lokalizacji osoby, gdy jej numer telefonu lub adres e-mail jest znany, co mogą być wykorzystywane do atakowania dziennikarzy, dysydentów lub rywali politycznych” — pisze Reardon udostępnij jego bloga.

Więc kto za tym wszystkim stoi? Według naukowców firma zarejestrowana w Panamie nazywa się Measurement Systems. W swoim raporcie naukowcy napisali, że Measurement Systems został w rzeczywistości zarejestrowany przez firmę o nazwie Vostrom Holdings — firmę z siedzibą w Wirginii, powiązaną z krajowym przemysłem obronnym. Vostrom zawiera kontrakty z rządem federalnym za pośrednictwem spółki zależnej Packet Forensics, która wydaje się specjalizować w cyberwywiadach i obronie sieci dla agencji federalnych, donosi Journal.

Twórcy aplikacji, którzy rozmawiali z gazetą, twierdzili, że systemy zarządzania zapłaciły im za wszczepienie SDK do ich aplikacji, co pozwoliło firmie „potajemnie zbierać dane” od użytkowników urządzeń. Inni deweloperzy wskazali, że firma poprosiła ich o podpisanie umów o zachowaniu poufności. Dokumenty, do których dotarł magazyn, najwyraźniej ujawniły, że firma potrzebowała głównie danych o użytkownikach przebywających na „Bliskim Wschodzie, w Europie Środkowo-Wschodniej i Azji”.

Przemysł obronny od dawna, problem relacja W branży pośrednictwa danych — coś, co badacze danych na Twitterze szybko zauważyli po tym, jak historia magazynu poszła nie tak:

Pełną listę aplikacji zawierających przerażający kod SDK można znaleźć na stronie Reardon Pismo na stronie AppCensus.

READ  Słuchawki douszne Bose QuietComfort Ultra z redukcją szumów powracają w niższej cenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *