Śmierć pielgrzymów: Setki pielgrzymów umiera wraz ze wzrostem temperatury w Mekce w Arabii Saudyjskiej

Rafika Maqboola/AFP

Muzułmańscy pielgrzymi używają parasoli, aby chronić się przed słońcem, gdy przybywają, aby rzucać kamieniami w filary w ramach symbolicznego ukamienowania diabła w Mina, w pobliżu świętego miasta Mekka, 18 czerwca 2024 r.


Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie
CNN

Setki ludzi zginęło, a tysiące doznało udaru cieplnego podczas corocznej pielgrzymki hadżdż do Mekki w ekstremalnych temperaturach sięgających 49 stopni Celsjusza (120 stopni Fahrenheita).

Według CNN Indonesia, powołując się na Biuro Zarządzania Hadżdż przy Konsulacie Generalnym Indonezyjczyków w Arabii Saudyjskiej, wśród ofiar śmiertelnych jest około 165 Indonezyjczyków. Ponadto według władz w każdym kraju co najmniej 41 Jordańczyków, 35 Tunezyjczyków i 11 Irańczyków zginęło.

Według półoficjalnej agencji informacyjnej Tasnim irański Czerwony Półksiężyc poinformował w środę, że 22 innych Jordańczyków zaginęło, a 26 Irańczyków zostało zabranych do szpitala.

Irański Czerwony Półksiężyc podał, że niektórzy Irańczycy zmarli z powodu udaru cieplnego, a inni cierpieli na choroby przewlekłe.

Liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ Arabia Saudyjska i Egipt nie opublikowały jeszcze oficjalnych danych. Ponadto rządy wiedzą jedynie o pielgrzymach, którzy zarejestrowali się i udali do Mekki w ramach limitu obowiązującego w ich kraju, a ponadto istnieje obawa, że ​​wśród niezarejestrowanych pielgrzymów będzie więcej ofiar śmiertelnych.

Rząd Arabii Saudyjskiej podał w poniedziałek, że ponad 2700 osób otrzymało leczenie z powodu udaru cieplnego. Tymczasem setki osób w mediach społecznościowych opublikowało posty na temat utraty bliskich.

więcej niż 1,8 miliona ludzi Według Saudyjskiego Generalnego Urzędu Statystycznego biorą udział w tegorocznej pielgrzymce hadżdż, jednym z największych zgromadzeń religijnych na świecie.

Choć ofiary śmiertelne wśród pielgrzymów nie są rzadkością (w ubiegłym roku było ich ponad 200), tegoroczne zgromadzenie przebiega w wyjątkowo wysokich temperaturach.

Sezon hadżdż zmienia się co roku zgodnie z kalendarzem islamskim i w tym roku przypadł na czerwiec, jeden z najgorętszych miesięcy w Królestwie.

READ  Dziesiątki tysięcy dołączają do wieców na całym świecie na rzecz Ukrainy | Ukraina

Arabia Saudyjska poradziła w poniedziałek pielgrzymom, aby nie przeprowadzali rytuału „ukamienowania diabła” w określonych godzinach, gdy temperatura osiągnie 49 stopni Celsjusza (120 stopni Fahrenheita).

Urzędnicy hadżdż poprosili pielgrzymów o noszenie parasoli i nawodnienie organizmu w trudnych warunkach, podczas gdy armia saudyjska wysłała ponad 1600 pracowników z wyspecjalizowanymi jednostkami medycznymi zajmującymi się udarem słonecznym i 30 zespołami szybkiego reagowania. W tej akcji bierze udział kolejnych 5000 wolontariuszy zajmujących się zdrowiem i pierwszą pomocą.

Odprawianie pielgrzymki jest jednym z pięciu filarów islamu, który wymaga, aby każdy muzułmanin zdolny fizycznie i finansowo przynajmniej raz w życiu odbył podróż do świętego miasta Mekka.

Hadżdż obejmuje wiele szczegółowych rytuałów, m.in. noszenie specjalnego stroju symbolizującego równość ludzi i jedność przed Bogiem, okrężną procesję wokół Kaaba ma kształt sześcianu Budowanie, symboliczne kamieniowanie zła.

Źródło prestiżu i dochodów

Hadżdż jest źródłem prestiżu dla króla Arabii Saudyjskiej, który posiada tytuł Kustosza Dwóch Świętych Meczetów jako strażnik najświętszych miejsc islamu. Ale hadżdż ma również ogromne znaczenie Źródło przychodów dla gospodarki Arabii Saudyjskiej.

prawie Król Salman bin Abdulaziz Arabia Saudyjska przejęła władzę w 2015 roku i rozpoczęła Projekt wart 21 miliardów dolarów Rozbudowa Wielkiego Meczetu w Mekce, aby pomieścić dodatkowe 300 000 wiernych. Rok później zastępca księcia koronnego Mohammeda bin Salmana uznał pielgrzymkę za kluczowy element planu Dywersyfikacja gospodarki Arabii Saudyjskiej Do 2030 roku.

Eksperci twierdzą, że biorąc pod uwagę, że sprzedaż ropy naftowej generuje dla królestwa prawie 1 miliard dolarów dziennie, korzyści ekonomiczne z hadżdż są w porównaniu z tym marginalne. Jednak jego ogromny, niewykorzystany potencjał może w dłuższej perspektywie przynieść Królestwu wielkie bogactwo.

Oczekuje się, że średni dochód z pielgrzymki wyniesie ok 30 miliardów dolarów rocznie Według oficjalnych danych podanych przez Reuters, 100 000 miejsc pracy zostało stworzonych dla Saudyjczyków, gdy Królestwo przyciągało około 21 milionów pielgrzymów rocznie w sezonie pielgrzymkowym, który oprócz Umrah trwa przez cały rok 10 dni. Celem rządu do 2030 r. jest 30 milionów pielgrzymów.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje. Edward Sikiris i Handy Al Khashali wnieśli swój wkład w powstanie raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *