Sonda kosmiczna Voyager 1 wydaje się być zdezorientowana co do swojej lokalizacji

Podróżnik 1 – jedna z dwóch sond kosmicznych wystrzelonych przez NASA w 1977 roku w celu badania Jowisza, Saturna i ich księżyców – wysyłając mylące dane z powrotem na Ziemię, według agencja kosmiczna. System kontroli statku kosmicznego regularnie wysyła dane telemetryczne do NASA, wskazując jego lokalizację. Jednak zespół inżynierów w Voyager 1 był ostatnio zaskoczony odczytami ze statku kosmicznego zawierającymi mieszane lub niedokładne dane. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że 45-letnia sonda jest poza tym w dobrej kondycji – jej sygnał jest nadal silny, a usterka nie uruchomiła trybu bezpiecznego. Voyager 2 (Voyager 1’s Siostrzane śledztwoWygląda całkiem dobrze.

„Taka zagadka przypomina trochę kurs w tym momencie misji Voyager” – powiedziała Susan Dodd, kierownik projektu Voyager w NASA Jet Propulsion Laboratory. „Statek kosmiczny ma około 45 lat, co znacznie przekracza oczekiwania planistów misji. Znajdujemy się również w przestrzeni międzygwiezdnej – wysoce radioaktywnym środowisku, w którym wcześniej nie latał żaden statek kosmiczny. Dlatego zespół inżynierów stoi przed dużymi wyzwaniami.”

Komunikowanie się z Voyagerem 1 jest łatwiejsze do powiedzenia niż do zrobienia. Obie sondy są teraz dalej od Ziemi niż Pluton Voyager 1 to plik szacowany 14,5 miliarda mil od naszej planety. Według NASA, otrzymanie odpowiedzi ze statku kosmicznego po wysłaniu wiadomości zajmuje około dwóch dni.

Dodd powiedział, że NASA może rozwiązać problem poprzez zmiany oprogramowania lub jeden z nadmiarowych systemów sprzętowych statku kosmicznego. Jeśli tak nie jest, agencja będzie musiała „dostosować się” do tej wady.

Tak czy inaczej, NASA będzie stracić kontakt Z obydwoma dronami w ciągu najbliższych kilku lat, kiedy zabrakło im zasilania. Zarówno Voyager 1, jak i Voyager 2 działają na plutonie-238, który z czasem ulega rozkładowi. Naukowcy Uznanie że do 2025 r. żadna z sond nie będzie miała wystarczającej ilości plutonu-238, aby nadal funkcjonować prawidłowo. Na Ziemi pozostała ograniczona ilość plutonu, a jego produkcja jest czasochłonna i trudna. Rosja przez wiele lat zaopatrywała NASA w pluton-238, już wtedy tnę Ta umowa w 2015 roku. Na szczęście dla NASA, Departament Energii USA odnośnie Krajowa produkcja plutonu 238 cali Laboratorium Oak Ridgeumożliwiając wiele obecnych i przyszłych misji NASA – w tym NASA łazik wytrwałości.

READ  Jak wyglądałaby planeta podobna do Ziemi w Alpha Centauri?

Wszystkie polecane przez Engadget produkty są starannie dobierane przez naszą redakcję, niezależnie od firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki afiliacyjne. Jeśli kupisz coś przez jeden z tych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *