Sonda NASA zbliży się do ZiemiCNN

W najbliższą niedzielę na niebie będzie statek kosmiczny o nazwie Lucy – tylko bez diamentów.

Sonda kosmiczna NASA Lucy Okrąży Ziemię i będzie znajdować się w odległości kilkuset mil od nas w swojej podróży do odległych trojańskich asteroid Jowisz.

Sonda przeleci 220 mil nad powierzchnią Ziemi w niedzielny poranek. Według komunikatu prasowego NASA.

Niektórzy szczęśliwi obserwatorzy będą mogli dostrzec Lucy z Ziemi, mówi NASA.

Statek kosmiczny wyrzucany z asteroidy będzie widoczny z Australii Zachodniej około 6:55 EDT. Ale zniknie z pola widzenia po kilku minutach. O 7:26 EDT powinien być widoczny w zachodnich Stanach Zjednoczonych – zakładając, że niebo jest czyste, a miłośnicy nieba mają odpowiednią lornetkę.

Zbliżanie się do Ziemi będzie wymagało od statku kosmicznego poruszania się po obszarze gęstym od satelitów i gruzu. NASA wdraża specjalne środki, aby uniemożliwić Lucy wchodzenie w cokolwiek podczas jej lotu.

„Zespół Lucy przygotował dwa różne manewry” – powiedziała w oświadczeniu Coralee Adam, zastępca kierownika zespołu nawigacyjnego KinetX Aerospace, Lucy. „Jeśli zespół wykryje, że Lucy grozi kolizja z satelitą lub kawałkiem gruzu, to – 12 godzin przed najbliższym podejściem do Ziemi – statek kosmiczny zrobi jedną z tych rzeczy, zmieniając czas najbliższego podejścia o dwa fragmenty lub cztery sekundy.

„To niewielka poprawka, ale wystarczająca, aby uniknąć potencjalnie katastrofalnej kolizji”.

12-letnia misja Lucy rozpoczęła się w październiku 2021 roku. Celem misji jest zbadanie rojów asteroid trojańskich krążących wokół Jowisza. Asteroidy nigdy wcześniej nie były bezpośrednio obserwowane; Powyższy obrazek pokazuje ilustrację Lucy zbliżającej się do asteroidy. Ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Lucy dostarczy pierwsze zdjęcia asteroid w wysokiej rozdzielczości.

Podczas swojej misji statek kosmiczny zbliży się do Ziemi trzy razy. Wejście na orbitę Ziemi daje Lucy impuls, którego potrzebuje, by kontynuować swój kurs.

READ  Naukowcy odkryli zaskakujący składnik ciasta na ciasto egzoplanet: dwutlenek siarki

„Ostatnim razem, gdy widzieliśmy statek kosmiczny, był on zamknięty w galerii ładunku na Florydzie” – powiedział Hal Levison, główny badacz Lucy z biura Southwest Research Institute w Boulder w stanie Kolorado, odnosząc się do ochronnego stożka używanego podczas startów. „To ekscytujące, że będziemy mogli stać tutaj w Kolorado i ponownie zobaczyć statek kosmiczny.

– A tym razem Lucy będzie w niebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *