SpaceX Falcon Heavy wyniesie satelitę NOAA

On gra

Nadszedł czas, aby wydobyć duże silniki. Osoby przebywające na Wybrzeżu Kosmicznym będą w pobliżu, aby się nim cieszyć.

Wstępnie zaplanowano, że nie jedna, ale trzy rakiety pierwszego stopnia Falcon 9 tworzące Falcon Heavy eksplodują w tym tygodniu obok siebie na niebie Florydy, aby wynieść satelitę pogodowego na orbitę.

Minęło dużo czasu, odkąd Floryda widziała ten widok: dwa samoloty Falcon 9 wspierające główną rakietę, której zadaniem było wyniesienie w przestrzeń drugiego stopnia i ładunku. Rakieta Falcon Heavy ostatni raz wzniosła się w niebo Florydy pod koniec grudnia z pada 39A Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego, niosąc tajny samolot kosmiczny Sił Kosmicznych znany jako X-37B. Jedynym innym podobnym wystrzeleniem od tego czasu była trzyrdzeniowa rakieta ULA Delta IV Heavy, która w kwietniu z Cape Canaveral przeniosła ładunek dla Narodowego Biura Rozpoznania.

Dlaczego Falcon Heavy jest potrzebny do tego startu?

Większy ładunek wymaga większej mocy, a ponieważ NOAA i NASA przygotowują się do wystrzelenia satelity pogodowego GOES-U we wtorek, 25 czerwca, potrzebowały większej rakiety. Satelita ma wymiary zbliżone do małego autobusu szkolnego, dlatego wykorzystana zostanie jedna z najcięższych rakiet unoszących. Wejdź do Falcona Heavy.

Kiedy będzie następne wydanie na Florydzie? Czy dzisiaj jest premiera? SpaceX, NASA i nadchodzący harmonogram wystrzelenia rakiety ULA na Florydzie

Rakiety SpaceX Space Coast: Falcon Heavy kontra Falcon 9

Mówiąc najprościej, Falcon Heavy to trzy pierwsze stopnie rakiety Falcon 9 – które razem dają trzykrotną siłę nośną. Centrum Falcona 9 jest w pełni załadowane drugim stopniem rakiety i znajdującym się nad nim ładunkiem. Ładunek, w tym przypadku satelita NOAA, jest zamknięty w powłoce, która chroni go w drodze w przestrzeń kosmiczną.

READ  Eksplozja prawdopodobnie opóźniła wystrzelenie rakiety ULA Centaur

Dla porównania rakieta Falcon 9, która wystrzeliwuje misje Starlink, to jedna rakieta. Tylko jedna z tych pojedynczych rakiet ma wieżę o wysokości 229,6 stóp z drugim stopniem i średnicę 12 stóp.

Z trzema rakietami Falcon 9 potwór Falcon Heavy stoi na tej samej wysokości. Jest jednak znacznie szerszy, co daje mu szerokość 39,9 stóp, co odpowiada mniej więcej trzem samochodom zaparkowanym zderzak w zderzak.

Według SpaceX Falcon Heavy wykonał dziewięć startów, 17 lądowań ze wspomaganiem i 14 ponownych lotów ze wspomaganiem.

Pierwszy udany Falcon Heavy wzbił się w niebo w lutym 2018 r., niosąc jako ładunek czerwoną Teslę Roadster wraz z manekinem nazwany „Starman” – ozdobionym skafandrem kosmicznym SpaceX.

Ciąg Falcon Heavy: jak potężna jest ta rakieta?

Trzy rakiety Falcon 9 – każda zawierająca dziewięć silników Merlin – dają Falconowi Heavy moc 27 silników Merlin podczas startu. Każdy z tych 27 silników zapewnia ciąg 190 000 funtów. Według SpaceX siła ta zapewnia całkowity ciąg pięciu milionów funtów.

SpaceX twierdzi, że Falcon Heavy może unieść ciężar podobny do 737 wraz z całym paliwem, ładunkiem i pasażerami, a następnie wynieść ten ciężar na orbitę.

Lądowanie ciężkiego boostera Space X Falcon

SpaceX odzyska dopalacze Falcona 9. Jeśli zastosują się do poprzednich procedur lotu, dwa dopalacze wylądują na miejscu lądowania na Przylądku Canaveral, tworząc podwójny boom dźwiękowy. Jeśli SpaceX będzie kontynuować rutynę poprzednich lotów Falcona Heavy, rdzeń Falcona 9 rozpadnie się nad oceanem po zakończeniu misji.

Lądowanie trzech dopalaczy okazało się trudnym zadaniem. Chociaż w 2019 r. na dronie na Oceanie Atlantyckim wylądował podstawowy wzmacniacz, SpaceX nie udało się przywrócić go do portu.

Przygotuj się na ciężkie dźwiękowe eksplozje Falcona

Kiedy dwa boostery wylądują w miejscach lądowania SpaceX 1 i 2 na wybrzeżu Cape Canaveral, na Space Coast będą słyszalne dwa huki dźwiękowe. Kiedy dopalacze wracają na Ziemię, poruszają się szybciej niż prędkość dźwięku. To z kolei przełamuje barierę dźwięku, wytwarzając dźwięk podobny do głośnego grzmotu.

READ  Nowy „Lunar Backpack” NASA może tworzyć trójwymiarową mapę terenu w czasie rzeczywistym, aby pomóc odkrywcom Księżyca

Boomy dźwiękowe nadejdą, gdy boostery faktycznie wylądują, co może wydawać się mylące. Fizyka wyjaśnia tę sytuację w prosty sposób: światło przemieszcza się szybciej niż dźwięk. Powracające dopalacze będą widoczne, zanim usłyszy się boom dźwiękowy.

Może to być niesamowity widok, zwłaszcza jeśli nikt nigdy wcześniej tego nie widział, ponieważ dopalacze wydają się lądować cicho, zanim rozlegnie się głośny, trzęsący ziemią dźwięk.

Kiedy wystartuje SpaceX Falcon Heavy?

We wtorek, jeśli pogoda na Wybrzeżu Kosmicznym pozwoli, Falcon Heavy wystartuje z lądowiska 39A Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego, wynosząc na orbitę satelitę NOAA/NASA GOES-U.

GOES-U to najnowszy satelita pogodowy NOAA, który obiecuje kontynuować śledzenie huraganów. Satelity monitorujące pogodę, takie jak seria GOES, są ważne w lokalizacjach, w których występują ekstremalne zjawiska pogodowe – np. na Florydzie.

GOES-U zapewni cenne obserwacje z góry, aby monitorować powstawanie huraganów. „Wiemy o nich dzięki satelitom GOES. Znajdują się nad równikiem, około 30 000 km nad Ziemią i nieustannie obserwują” – powiedział FLORIDA TODAY, naukowiec zajmujący się programem NOAA, Dan Lindsay.

Pamiętaj, aby śledzić zespół kosmiczny FLORIDA TODAY, aby uzyskać najnowsze aktualizacje z Wybrzeża Kosmicznego.

Brooke Edwards jest korespondentką satelitarną Florida Today. Zadzwoń do niej [email protected] Lub dziesiąty: @prokovstars.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *