SpaceX może pomóc w przywróceniu astronautów, którzy utknęli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Strumień cząstek wystrzelony ze statku kosmicznego Sojuz, gdy był on podłączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Strumień cząstek wystrzelony ze statku kosmicznego Sojuz, gdy był on podłączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zrzut ekranu: NASA

NASA może zwrócić się do swojego partnera handlowego SpaceX, aby przetransportował trzech astronautów z powrotem na Ziemię po tym, jak rosyjski statek kosmiczny Sojuz doznał wycieku chłodziwa w połowie grudnia.

W poście na blogu opublikowanym w piątek NASA Powiedział „Komunikował się ze SpaceX o możliwości sprowadzenia dodatkowych członków załogi z powrotem na pokład Smoka, jeśli zajdzie taka potrzeba”. Agencja kosmiczna dodała, że ​​obecnie NASA bada, czy statek kosmiczny Sojuz będzie nadal w stanie przewozić astronautów w drodze powrotnej z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Statek kosmiczny Sojuz dostarczył astronautów NASA Franka Rubio i kosmonautów Roskosmosu Siergieja Prokopjewa i Dmitrija Petlina na Międzynarodową Stację Kosmiczną we wrześniu 2022 r. 14 grudnia statek kosmiczny wystartował Wyciek chłodziwa na niską orbitę okołoziemską będąc podłączonym do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wyciek płynu chłodzącego trwał trzy godziny i został zarejestrowany na żywo przez telewizję NASA. Astronauci na pokładzie stacji kosmicznej wyszli bez szwanku, ale los trzech astronautów, którzy mieli użyć statku kosmicznego Sojuz do powrotu na Ziemię, wciąż jest w powietrzu.

„NASA i Roscosmos nadal przeprowadzają różne przeglądy inżynieryjne i konsultują się z innymi międzynarodowymi partnerami w sprawie sposobów bezpiecznego sprowadzenia załogi Sojuza do domu zarówno w normalnych, jak i awaryjnych scenariuszach” – napisała NASA w poście na blogu. Oczekuje się, że obie agencje kosmiczne podejmą ostateczną decyzję w sprawie rentowności statku kosmicznego w tym miesiącu.

Roskosmos liczył jednak na podjęcie decyzji do 27 grudnia Agencja kosmiczna ogłosiła, że ​​potrzebuje więcej czasu Aby ocenić możliwości lotu statku kosmicznego Sojuz. Dokładny powód wycieku nie został ogłoszony, chociaż może być Z powodu małego meteorytu lub małego kawałka kosmicznego śmiecia To pozostawiło dziurę o szerokości 0,8 milimetra w statku kosmicznym Sojuz MS-22.

Rubio was the first NASA astronaut to fly aboard a Russian Soyuz rocket since kwiecień 2021plik wynik Umowa zamiany miejsca między dwiema agencjami kosmicznymi. Umowa przewidywała, że ​​amerykański astronauta pojedzie na pokładzie kapsuły Sojuz w zamian za rosyjskiego astronautę jadącego po raz pierwszy na pokładzie SpaceX Crew Dragon. Jeśli statek kosmiczny Sojuz zostanie uznany za bezużyteczny do powrotu załogi, NASA może poprosić SpaceX o wysłanie załogi Smoka, aby odebrała trzech astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zwróciła ich na Ziemię. Astronauci mają powrócić wiosną po spędzeniu sześciu miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

jeszcze: Rosyjski kosmonauta został zmuszony do przerwania spaceru kosmicznego z powodu awarii zasilania w skafandrze

READ  Kosmiczny Teleskop Hubble'a wstrząsnął kulistą masą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *