SpaceX określa masowe ponowne wykorzystanie i przesyłanie rekordów podczas startu Starlink

WASZYNGTON — SpaceX ustanowił rekordy w zakresie ponownego wykorzystania dopalacza i masy Falcon 9, które rakieta umieściła na orbicie 19 marca wraz z niedawnym wystrzeleniem satelitów Starlink.

Falcon 9 wystartował z Space Launch Complex 40 w Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie o godzinie 12:42 czasu wschodniego. Wystrzelenie odbyło się w drugim z dwóch przypadków tej nocy po tym, jak burze w okolicy wykluczyły start o 23:24 ET 18 marca.

Falcon 9 umieścił 53 satelity Starlink na orbicie na wysokości około 320 km. SpaceX wznowił starty na północno-wschodniej trajektorii w tej misji po kilku poprzednich startach Starlink na południowo-wschodniej trajektorii, gdzie warunki morskie do regeneracji boostera były korzystniejsze w okresie zimowym.

w Tweetuj po uruchomieniuCEO SpaceX, Elon Musk, powiedział, że start był najcięższym ładunkiem Falcona 9 w historii, wynoszącym 16,25 tony metrycznej. Oznacza to, że poszczególne satelity Starlink ważą do 306 kilogramów każdy, w zależności od tego, czy obejmuje to pręty napinające używane do rozmieszczenia satelitów, a jeśli tak, to od masy tych prętów. Dla porównania poprzednia generacja satelitów Starlink ważyła około 260 kilogramów każdy.

Dzięki tej misji SpaceX wystrzelił 2335 satelitów Starlink, Według statystyk prowadzonych przez Jonathana McDowell. Spośród nich 2112 satelitów znajduje się na orbicie, z czego 1575 na orbitach operacyjnych, a prawie 450 innych na orbitach operacyjnych.

SpaceX wyznaczyło również nowy kamień milowy w ponownym wykorzystaniu boostera, dwunastym startem tego boostera, oznaczonego jako B1051, który wylądował na statku bezzałogowym na Oceanie Atlantyckim. Wzmacniacz po raz pierwszy wykonał lot testowy Experimental Crew 1 trzy lata temu, a także wystrzelił misję Radarsat Constellation Mission, satelitę radiową SXM-7 i dziewięć misji Starlink, zgodnie z tym lotem. Dwa inne posiłki przeleciały 11 lotów.

READ  Odkrywanie tajemnic wszechświata zostaje wznowione dzięki ulepszonemu wykrywaniu fal grawitacyjnych

Dwie misje przesuwania Smoka Załogi

Na kilka godzin przed startem Starlink, 11. misja Falcona 9 w 2022 roku oraz NASA i Axiom Space ogłosiły, że nadchodzące misje Crew Dragon powróciły na kilka dni.

Axiom Space poinformował 18 marca, że ​​jego misja X-1 na Międzynarodową Stację Kosmiczną, przewożącą czterech komercyjnych astronautów, została opóźniona od 30 marca do 3 kwietnia. Firma powiedziała, że ​​czterodniowe opóźnienie „pozwoli zespołom na zakończenie ostatecznego przetwarzania przyszłej misji statku kosmicznego”.

Firma dodała, że ​​data 3 kwietnia to „w oczekiwaniu na dostępność domeny”. NASA ogłosiła na briefingu w dniu 14 marca, że ​​próba systemu startu kosmicznego, który został wystrzelony do kompleksu startowego 39B 17 marca, miała się odbyć 3 kwietnia. Urzędnicy NASA powiedzieli na początku tego roku, że LC-39A, który jest gospodarzem startu Falcon 9 Crew Dragon, powinien zostać zwolniony podczas startów SLS na LC-39B, ale to ograniczenie niekoniecznie dotyczyłoby prób generalnych na mokro.

NASA ogłosiła również 18 marca, że ​​komercyjna misja załogi Crew-4, która wyśle ​​czterech astronautów NASA i ESA na Międzynarodową Stację Kosmiczną, została zdegradowana od 15 do 19 kwietnia. Przegląda dane między ludzkimi misjami kosmicznymi”, a także pozwala na wielodniowe próby startu w oparciu o mechanikę orbity. Data startu po przeglądzie zostanie sfinalizowana na początku przyszłego tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *