Sprzedaż detaliczna odbiła w lutym wraz ze wzrostem wydatków konsumenckich

Sprzedaż detaliczna odbiła w lutym po tym, jak w poprzednim miesiącu odnotowano najgwałtowniejszy spadek od prawie roku.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym o 0,6% w porównaniu z poprzednim miesiącem Dane Biura Spisu Powszechnego. Według danych Bloomberg ekonomiści spodziewali się wzrostu wydatków o 0,8%. Styczniowa sprzedaż detaliczna odnotowała wcześniej zaskakujący spadek o 1,1%.

„Skromne odbicie sprzedaży detalicznej w lutym sugeruje, że wzrost wydatków konsumenckich osłabł na początku 2024 r.” – powiedział Michael Pearce, wiceprezes ds. ekonomii Stanów Zjednoczonych w Oxford Economics.

Według szacunków sprzedaż w lutym, po wyłączeniu samochodów i gazu, wzrosła o 0,3%.

W kategorii materiałów budowlanych i sprzętu ogrodniczego zyski wzrosły o 2,2%. Sprzedaż u dealerów pojazdów mechanicznych i części wzrosła o 1,6%, a w sklepach z elektroniką i sprzętem AGD o 1,5%. Największy spadek odnotowano w sklepach z meblami i wyposażeniem wnętrz, gdzie sprzedaż spadła o 1,1%.

Test dla konsumentów nastąpi w momencie, gdy gospodarka pozostanie w dużej mierze stabilna do rozpoczęcia 2024 r. Konsensusowe prognozy wzrostu gospodarczego wzrosły w pierwszym kwartale, podczas gdy na rynku pracy w dalszym ciągu tworzyło się więcej miejsc pracy, niż wcześniej oczekiwano.

Ta siła w gospodarce pojawia się po tym, jak najnowsze dane dotyczące inflacji pokazują, że wzrost cen nie złagodził się tak szybko, jak początkowo oczekiwano. Ekonomiści uważają, że utrzymująca się oczekiwana inflacja w połączeniu z wciąż rosnącą gospodarką oznacza, że ​​Rezerwa Federalna może zbyt długo czekać z obniżką stóp procentowych bez wpychania gospodarki w recesję.

„Raport o sprzedaży detalicznej za ten miesiąc potwierdza naszą opinię, że gospodarka jest silna, ale ochładza się” – napisała w nocie do klientów główna ekonomistka Morgan Stanley w USA, Ellen Sentner. „Nie ma powodu spieszyć się z kolejnym ruchem stóp procentowych Fed. Jeśli Fed będzie miał wystarczająco dużo danych, aby sądzić, że inflacja stale zmierza w stronę celu 2%, spodziewamy się, że Fed najpierw obniży stopę funduszy w czerwcu”.

READ  Gruzja vs. Wynik stanu Ohio: Dawgs utrzymuje obronę tytułu dzięki odważnemu powrotowi College Football Playoff
MIAMI, Floryda – 12 marca: Ludzie robią zakupy w domu towarowym Kohl's 12 marca 2024 r. w Miami na Florydzie.  Akcje Kohl's spadły po tym, jak odnotowała spadek sprzedaży w tych samych sklepach w czwartym kwartale.  Prognozuje się, że roczna sprzedaż i zysk firmy będą niższe od oczekiwań rynku, dołączając do Macy's i Nordstrom jako ostrzeżenie przed trudnym rokiem dla amerykańskich domów towarowych.  (Zdjęcie: Joe Radle/Getty Images)

MIAMI, Floryda – 12 marca: Ludzie robią zakupy w domu towarowym Kohl's 12 marca 2024 r. w Miami na Florydzie. (Zdjęcie: Joe Radle/Getty Images) (Joe Radle za pośrednictwem Getty Images)

Josh Shafer jest reporterem Yahoo Finance. Śledź go na X @_joshschafer.

Kliknij tutaj, aby uzyskać szczegółową analizę, w tym najnowsze wiadomości giełdowe i wydarzenia związane ze zmianami akcji

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *