Sprzedaż istniejących domów spadła w maju, ponieważ ceny domów osiągnęły rekordowy poziom

W maju sprzedaż wcześniej posiadanych domów spadła trzeci miesiąc z rzędu, a ceny osiągnęły najwyższe poziomy w historii. Sprzedaż spadła rok do roku o 2,8%.

Według Krajowego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (NAR)Sprzedaż istniejących domów spadła w maju o 0,7% w porównaniu z kwietniem do 4,11 mln sztuk w ujęciu rocznym skorygowanym sezonowo.

W połączeniu z wysokimi stopami procentowymi, które utrzymują się na poziomie około 7%, warunki te stawiają nabywców domów przed wyzwaniami związanymi z przystępnością cenową, które w dalszym ciągu nękają rynek.

„Myślałem, że tej wiosny zobaczymy odbicie” – powiedział Lawrence Yun, główny ekonomista NAR, podczas piątkowej konferencji prasowej. – Nie widzieliśmy tego.

Jedynie Środkowy Zachód, który na podstawie kilku wskaźników uznawany jest za najtańszy region w kraju, odnotował wzrost sprzedaży domów. Sprzedaż domów utrzymywała się na stałym poziomie w trzech z czterech regionów USA; Jedynie na południu odnotowano miesięczny spadek.

Czytaj więcej: Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest poniżej 7%, czy to dobry moment na zakup domu?

Według NAR, liczba domów na sprzedaż wzrosła w maju o prawie 7% do 1,28 miliona jednostek w porównaniu z poprzednim miesiącem. Za obecny poziom uważa się podaż na 3,7 miesiąca, najwyższą od ponad czterech lat. Zapasy są o około 19% wyższe niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

„Sytuacja ludzi się zmienia” – powiedziała Yoon. Rodziny, które chcą przejść na emeryturę w różnych lokalizacjach, rodziny z nowymi dziećmi, które potrzebują większego domu, a także pracownicy, którzy przeprowadzają się do nowej pracy, to powody, dla których właściciele domów zamieszczają swoje domy w wykazie.

„W miarę upływu czasu ludzie po prostu nie mogą mieszkać w tym samym domu” – powiedziała Yoon. Zapasy są jednak nadal znacznie niższe niż przed pandemią, kiedy przed 2019 rokiem dostępnych lokali było od 1,8 mln do 2,3 mln.

READ  Kontrakty terminowe Dow odbijają się o ponad 100 punktów, gdy ceny spadają do 2023 r

Według NAR średnia cena domów rosła w maju o prawie 6% rocznie, osiągając rekordowy poziom 419 300 dolarów. Ceny domów rosły rok do roku przez 11 miesięcy z rzędu. Majowa podwyżka oznacza także najsilniejszy wzrost cen od października 2022 r.

Nieruchomości pozostają na rynku zazwyczaj przez 24 dni w maju, o dwa dni krócej niż w kwietniu, ale znacznie dłużej niż 18 dni w maju ubiegłego roku. Choć roczny wzrost wskazuje na słabszy rynek, zdaniem tej grupy handlowej okres krótszy niż 30 dni jest uważany za szybki zwrot.

Prawie 1 na 3 domy sprzedał się po cenie wyższej niż katalogowa i otrzymał średnio od dwóch do trzech ofert.

Istnieje „nieco dziwne zjawisko polegające na tym, że nasza sprzedaż domów jest niska” – stwierdziła Yoon.[yet] „Ceny są rekordowo wysokie i wygląda na to, że w domach nadal występuje sytuacja z wieloma ofertami”.

Drugi miesiąc z rzędu udział osób kupujących dom po raz pierwszy przekroczył 30%.

„To pokazuje odporność kupujących po raz pierwszy” – stwierdziła Yoon.

A

Tabliczka „Na sprzedaż” wywieszona przed domem w Wheeling w stanie Illinois, 2 maja. (AP Photo/Nam Y. Huh) (Agencja prasowa)

Sprzedaż domów o cenie przekraczającej 1 milion dolarów wzrosła o 23%, co stanowi najwyższy ze wszystkich punktów cenowych. Z kolei sprzedaż domów o cenie poniżej 100 000 i 250 000 dolarów spadła odpowiednio o 16% i 6%.

„Nie oznacza to, że ludzie nie są zainteresowani kupnem domu za 200 000 dolarów” – powiedziała Yoon. „Ludzie są bardzo zainteresowani [but the] Po prostu nie ma inwentarza.”

Obecna miesięczna opłata za dom o średniej cenie wynosi około 2200 dolarów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż średnia przed pandemią wynosząca 1000 dolarów.

READ  Dow Jones spada wśród rosnących roszczeń bezrobotnych Przemówienie Powella teraz. Zdjęcie na łyżwach Tesli na zjeździe

„[The] Według Yoon, amerykańska opinia publiczna odczuwa ten wpływ.

Rebecca Chen jest reporterką w Yahoo Finance, a wcześniej pracowała jako biegły księgowy posiadający certyfikat podatkowy (CPA).

Kliknij tutaj, aby otrzymywać najnowsze wiadomości dotyczące finansów osobistych, które pomogą Ci inwestować, spłacać długi, kupować dom, przechodzić na emeryturę i nie tylko

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *