Stany Zjednoczone konfiskują ogromny jacht należący do bliskiego Putina oligarchy Viktora Vekselberga

Waszyngton The Independent: – Amerykańskie i hiszpańskie organy ścigania przejęły w poniedziałek kontrolę nad megajachtem Tango zacumowanym na luksusowej hiszpańskiej wyspie Palma de Mallorca po tym, jak Departament Sprawiedliwości USA otrzymał nakaz przejęcia wartego 90 milionów dolarów statku.

Notatka i późniejszy nalot wymierzony w rosyjskiego oligarchę Wiktora Vekselberga, który był Zaakceptuj to przez rząd USA w 2018 roku i ponownie w zeszłym miesiącu w następstwie śmiertelnej inwazji Rosji na Ukrainę. Sankcje finansowe uniemożliwiły miliarderowi udział w amerykańskiej gospodarce i wykorzystanie amerykańskich banków do przeprowadzania transakcji biznesowych.

według notatka Ministerstwa Sprawiedliwościsięgający 2011 roku, Vekselberg i inni anonimowi spiskowcy próbowali uniknąć wykrycia w Stanach Zjednoczonych, płacąc za jacht za pośrednictwem firm przykrywek i innych metod prania pieniędzy.

Notatka ujawniona w poniedziałek twierdziła, że ​​„Vekselberg i ci, którzy działają w jego imieniu i na jego rzecz, spowodowali transmisję transakcji w dolarach amerykańskich dla Tango przez amerykańskie instytucje finansowe, po tym, jak Vekselberg został mianowany przez Skarb Państwa”.

Amerykańscy oligarchowie nakładają sankcje na jachty w Hiszpanii
Gwardia Cywilna stoi obok jachtu Tango w Palma de Mallorca w Hiszpanii w poniedziałek 4 kwietnia 2022 roku. Amerykańscy agenci federalni i hiszpańska Gwardia Cywilna przeszukują jacht należący do rosyjskiego oligarchy.

Francisco Obella/AFP


Tango, zaprojektowane i zbudowane wyłącznie po to, by rządzić oligarchą, którego wartość netto wynosi 6 miliardów dolarów, zostało wysłane do Hiszpanii w celu naprawy. Śledczy twierdzą, że 13 marca hiszpański rząd zaalarmował Ministerstwo Sprawiedliwości o jej miejscu pobytu.

Prokuratorzy w Hiszpanii uzyskali nakaz „zamrożenia” statku, torując drogę FBI i innym amerykańskim organom ścigania do zajęcia statku.

Poniedziałkowa operacja była częścią nowej grupy zadaniowej Departamentu Sprawiedliwości Klepto Capture Międzyagencyjna Grupa Egzekwowania Prawa Aby pociągnąć do odpowiedzialności usankcjonowane rosyjskie elity, Rosja kontynuuje agresywną inwazję na Ukrainę.

„Dzisiaj mija pierwsze zajęcie przez naszą siłę roboczą aktywów należących do osoby objętej sankcjami, blisko związanej z rosyjskim reżimem. I nie będzie to ostatnie” – powiedział w poniedziałek prokurator generalny Merrick Garland. „Razem z naszymi międzynarodowymi partnerami zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pociągnąć do odpowiedzialności każdą osobę, której zbrodnicze działania umożliwią rosyjskiemu rządowi kontynuowanie niesprawiedliwej wojny”.

Sankcje Rosji
PLIK – Na tym zdjęciu zrobionym we wtorek 31 maja 2016 r. rosyjski biznesmen Wiktor Vekselberg uczestniczy w Rosyjskiej Radzie ds. Międzynarodowych w Moskwie w Rosji.

Paweł Gołowkin/AFP


Associated Press zauważyła, że ​​64-letni Vekselberg, który urodził się na Ukrainie, ma wieloletnie powiązania ze Stanami Zjednoczonymi, w tym zieloną kartę, którą kiedyś posiadał, oraz domy w Nowym Jorku i Connecticut. Jest głównym właścicielem Grupy Renova, globalnej grupy, którą założył 30 lat temu i ma siedzibę w Moskwie, z głównymi aktywami w branży naftowej i wydobywczej. Jest właścicielem m.in. udziałów w Rusalu, największym rosyjskim producencie aluminium.

Vekselberg i jego kuzyn, Andrew Intrater, zostali przesłuchani przez specjalnego radcę Roberta Muellera po tym, jak prawnik czołowej gwiazdy filmowej Stormy Daniels wydał nakaz, w którym twierdził, że 500 000 dolarów w cichych pieniądzach zostało przekazanych za pośrednictwem firmy inwestycyjnej Columbus Nova obsługiwanej przez Intrater i mówi się, że Powiązany z Renovado firmy przykrywki założonej przez Michaela Cohena, osobistego pełnomocnika byłego prezydenta Donalda Trumpa, według Agencja prasowa. Columbus Nova zaprzeczył, jakoby Vekselberg, który był największym inwestorem Interater, odegrał jakąkolwiek rolę w jego płatnościach na rzecz Cohena. Vekselberg i Intrater spotkali się z Cohenem w Trump Tower, jednym z wielu spotkań między członkami wewnętrznego kręgu Trumpa a wysokimi rangą Rosjanami podczas kampanii w 2016 roku i transformacji.

READ  Wieśniacy uciekają po zniszczeniu tamy Kachowka, która zalała strefę działań wojennych na Ukrainie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *