Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na rosyjskiego producenta rurociągów Nordstream 2

WASZYNGTON, 23 lutego (Reuters) – Stany Zjednoczone nałożyły w środę sankcje na firmę odpowiedzialną za układanie rosyjskiego gazociągu North Stream 2 i przedłużyły sankcje na Moskwę po uznaniu dwóch dywizji we wschodniej Ukrainie.

Sankcje wymierzone w Nortstream 2AG i jego dyrektora generalnego Matthiasa Warnicka zwiększają presję na projekt Morza Bałtyckiego, który ma podwoić przepływ gazu z Rosji do Niemiec.

Nord Stream 2, najbardziej dzielący w Europie projekt energetyczny, nie rozpoczął działalności do czasu uzyskania certyfikacji przez Niemcy i Unię Europejską.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Niemcy we wtorek wstrzymały rurociąg o wartości 11 miliardów dolarów, powołując się na działania Rosji na Ukrainie. Stany Zjednoczone i Unia Europejska obawiają się, że projekt gazociągu zwiększy zależność Europy od dostaw energii z Rosji i uniemożliwi transport na Ukrainę, a także będzie gospodarzem kolejnego rosyjskiego gazociągu.

W środowym oświadczeniu prezydent USA Joe Biden powiedział, że jego administracja ściśle koordynuje operację Nord Stream 2 z Niemcami: „Dzisiaj poinstruowałem moją administrację, aby nałożyła sankcje na Nord Stream 2 AG i jej kierownictwo”.

Biden dodał: „Te działania są tylko kolejną przeszkodą w naszej odpowiedzi na działania Rosji na Ukrainie. Jak wyjaśniłem, nie zawahamy się podjąć dalszych działań, jeśli Rosja będzie się nadal intensyfikować”.

Do 2 marca Departament Skarbu USA wydał publiczną licencję upoważniającą go do „likwidacji” transakcji z Nord Stream 2 AG.

Gerhard Schrder, bliski przyjaciel byłego prezydenta Rosji Władimira Putina i byłego kanclerza Niemiec Władimira Putina, który od 2005 roku przewodniczy grupie akcjonariuszy Nordstream, nie został dotknięty sankcjami.

Nord Stream 2 AG to zarejestrowana szwajcarska spółka, której spółką matką jest Gazprom, rosyjska państwowa spółka gazowa. Gasprom jest właścicielem całego rurociągu, ale płaci połowę kosztów, a resztę dzielą Shell i austriackie OMV. (OMVV.VI)Engie Francji i Uniper Niemiec (UN01.DE) I Wintershall DEA [RIC:RIC:WINT.UL].

Raport Jeffa Masona, Kanishki Singh i Daphne Saladakis; Montaż dokonali Toina Siaku, Sisu Nomiyama i Howard Koller

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *