Stany Zjednoczone przesuwają swoje siły w kierunku Izraela i Libanu w obawie przed eskalacją strzelanin transgranicznych

Rabeh Daher/AFP/Getty Images

Kłęby dymu unoszą się podczas izraelskiego bombardowania wioski Chiam w południowym Libanie, w pobliżu granicy z Izraelem, 19 czerwca 2024 r.CNN

Według urzędników amerykańskich, w tym sił zdolnych do ewakuacji obywateli USA, Stany Zjednoczone przesuwają siły bliżej Izraela i Libanu w związku z obawami dotyczącymi nasilenia się ostrzału na granicy.

USS Wasp i jego grupa amfibii (ARG), w skład której wchodzi 24y Marynarka wojenna poinformowała, że ​​w środę Morska Jednostka Ekspedycyjna (MEU) udała się na Morze Śródziemne. Jeden z urzędników powiedział, że rozmieszczenie było częścią „długo planowanego wysiłku”.

Jednak według drugiego urzędnika obawy przed eskalacją między Izraelem a Hezbollahem skłoniły Stany Zjednoczone do przeniesienia statków w głąb wschodniego Morza Śródziemnego, podczas gdy urzędnicy izraelscy oświadczyli, że są przygotowani na „intensywne działania” w południowym Libanie.

W czwartek Departament Stanu ponownie wezwał obywateli amerykańskich, aby „zdecydowanie ponownie rozważyli podróż” do Libanu, ostrzegając, że „środowisko bezpieczeństwa pozostaje złożone i może się szybko zmienić”. Stany Zjednoczone nie nakazały ewakuację swoich obywateli z Libanu – tak zwaną ewakuację bez udziału bojownika – ale Biały Dom zaplanował taką ewentualność.

Wasp ARG została opublikowana w Początek czerwca, w tym desantowy okręt szturmowy USS Wasp, amfibijny transportowy statek dokowy USS New York i statek desantowy USS Oak Hill. Statek Oak Hill był już w tym rejonie po przepłynięciu Cieśniny Gibraltarskiej 18 czerwca Marynarka wojenna powiedziała Czwartek.

NBC Zgłoszone po raz pierwszy Ruchy wojsk amerykańskich.

24. Morska Jednostka Ekspedycyjna, operująca z USS Wasp, jest zdolna do prowadzenia operacji specjalnych, a jednym z kluczowych elementów jej misji jest możliwość przeprowadzenia ewakuacji.

W 2006 roku, podczas niedawnej wojny między Izraelem a Hezbollahem, Departament Stanu nakazał ewakuację obywateli amerykańskich z Libanu bez udziału żołnierzy, co ostatecznie doprowadziło do ewakuacji prawie 15 000 Amerykanów w około dwa tygodnie.

READ  Zełenski proponuje Rosji „wyjście dyplomatyczne”, czyli wycofanie się z okupowanych terytoriów bez walki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *