Stany Zjednoczone usuwają dok pomocy dla Gazy i nie mogą go zwrócić

Waszyngton (AP) – Molo zbudowane przez armię amerykańską Korytarz pomocy humanitarnej do Gazy został usunięty ze względu na złą pogodę, a Stany Zjednoczone rozważają jego ponowną budowę, chyba że pomoc ponownie zacznie napływać do mieszkańców – poinformowali w piątek urzędnicy amerykańscy.

Chociaż wojsko pomogło dostarczyć bardzo potrzebną żywność przez dok, zdecydowana większość tej żywności pozostaje w pobliskim magazynie, a obszar ten jest prawie pełny. Agencje pomocowe napotkały trudności w transporcie żywności dalej do Gazy, gdzie jest ona najbardziej potrzebna ze względu na ataki na konwoje humanitarne.

Organizacja Narodów Zjednoczonych, która ma najszerszy zasięg w dostarczaniu pomocy głodnym Palestyńczykom, od 9 czerwca nie rozprowadza żywności ani innych dostaw nadzwyczajnych przybywających przez dok. Do zatrzymania doszło po tym, jak armia izraelska wykorzystała obszar w pobliżu molo do ewakuacji zakładników po uratowaniu ich podczas nalotu rozpoczętego przez Izrael na Gazę. Zginęło ponad 270 PalestyńczykówSkłoniło to Organizację Narodów Zjednoczonych do przeprowadzenia przeglądu bezpieczeństwa w związku z obawami, że bezpieczeństwo i neutralność pracowników organizacji humanitarnych będą zagrożone.

Rzecznik Światowego Programu Żywnościowego ONZ Steve Taravella powiedział w piątek, że udział ONZ w projekcie doku pozostaje wstrzymany do czasu rozwiązania kwestii związanych z bezpieczeństwem.

Choć projekt zawsze miał mieć charakter tymczasowy i nigdy nie był promowany jako kompletne rozwiązanie problemów z dostarczeniem pomocy humanitarnej do Gazy, wart 230 milionów dolarów projekt prezydenta Joe Bidena napotkał szereg niepowodzeń, odkąd pomoc po raz pierwszy dotarła na brzeg 17 maja. a Republikanie w Kongresie skrytykowali to jako kosztowne odwrócenie uwagi.

Dok transportuje do Gazy ponad 19,4 miliona funtów, czyli 8,6 miliona kilogramów żywności, ale utrudnia go nie tylko przerwanie pomocy, ale także nieprzewidywalna pogoda. Wzburzone morze zniszczyło molo zaledwie kilka dni po jego początkowej eksploatacji, co zmusiło armię do tymczasowego usunięcia go w celu naprawy, a następnie ponownego zainstalowania. W piątek silne fale zmusiły armię do ponownego jego usunięcia i przetransportowania do izraelskiego portu Aszdod.

READ  Pszenica indyjska łagodziła kryzys żywnościowy. Następnie zakazano eksportu

Kilku urzędników amerykańskich, którzy pod warunkiem zachowania anonimowości wypowiadali się w celu omówienia ruchów wojskowych, powiedziało, że wojsko może ponownie zainstalować molo, gdy w nadchodzących dniach minie zła pogoda, ale ostateczna decyzja, czy ponownie go zainstalować, nie została jeszcze podjęta.

Sabrina Singh, rzeczniczka Pentagonu, przyznała, że ​​nie wie, kiedy molo zostanie ponownie zainstalowane. „Kiedy dowódca zdecyduje, że nadszedł właściwy czas na ponowną instalację tego pirsu, będziemy Was o tym na bieżąco informować” – powiedziała.

Powiedziała także w piątek, że potrzeba większej pomocy, aby dotrzeć na Cypr i przetransportować ją do doku. Zauważyła, że ​​bezpieczna strefa na plaży jest „prawie zapełniona”, ale zamiarem jest nadal niesienie pomocy do Gazy wszelkimi niezbędnymi środkami. Powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z agencjami pomocowymi na temat dystrybucji żywności.

Dodała jednak: „Oczywiście, jeśli na placu zbiórki nie ma wystarczającej ilości miejsca, nie ma sensu umieszczać tam naszych mężczyzn i kobiet, gdy nie ma nic do roboty”.

Palestyńczycy borykają się z powszechnym głodem z powodu walk, które trwają od prawie dziewięciu miesięcy. Wojna między Izraelem a HamasemIzraelskie ograniczenia dotyczące przejść granicznych, które są znacznie bardziej produktywne niż droga morska, oraz ataki na konwoje z pomocą poważnie ograniczyły przepływ żywności, leków i innych zapasów.

—-

Ellen Knickmeyer wniosła wkład z Waszyngtonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *