Platforma Chatbot Poe firmy Quora umożliwia użytkownikom pobieranie na żądanie artykułów płatnych

Poe, platforma chatbotów oparta na sztucznej inteligencji, której właścicielem i operatorem jest witryna pytań i odpowiedzi Quora Inwestycja o wartości 75 milionów dolarów w Andreessen HorowitzWitryna BlackBerry oferuje użytkownikom możliwość pobrania plików HTML z artykułami publikowanymi przez płatne gazety.

Poproszenie bota asystenta usługi o użycie adresu URL tej historii WIRED dotyczącej usługi wyszukiwania opartej na sztucznej inteligencji. Na przykład zakłopotanie podczas kradzieży jednej z naszych historii skutkuje szczegółowym streszczeniem składającym się z 235 słów i 1 MB plik Zawiera przechwycenie HTML całego artykułu, który użytkownicy mogą pobrać z serwerów Poe bezpośrednio z chatbota.

WIRED w podobny sposób był w stanie odzyskać artykuły z zakazanych witryn, w tym The New York Times, Bloomberg Businessweek, The Atlantic, Forbes, Defector i 404 Media w formacie do pobrania, po prostu wprowadzając adresy URL w interfejsie bota-asystenta. Wydaje się, że jest to najnowszy przykład nonszalanckiego podejścia branży sztucznej inteligencji do prawa własności intelektualnej, które szybko podważa istniejące modele biznesowe w takich dziedzinach jak dziennikarstwo i muzyka.

„To ważna sprawa dotycząca praw autorskich” – napisał w e-mailu James Grimmelman, profesor prawa cyfrowego i informacyjnego na Uniwersytecie Cornell. „Ponieważ wykonali kopię na własnym serwerze, jest to wyraźne naruszenie praw autorskich”. (Quora temu zaprzecza, porównując Poe do usługi przechowywania w chmurze.)

Kiedy bot został poproszony o podsumowanie zawartości witryny testowej kontrolowanej przez mojego kolegę Drew Mehrotrę, bot nie zwrócił podsumowania, ale plik HTML. Według logów serwera witryny, natychmiast po poproszeniu bota o podsumowanie witryny, witrynę odwiedził serwer identyfikujący się jako „Quora Bot”. Nie podjął próby odwiedzenia strony robots.txt, co sugeruje, że Poe i Quora ignorują protokół wykluczania robotów, powszechnie akceptowany, choć nie prawnie wiążący standard sieciowy.

Jeden z prominentnych dyrektorów ds. mediów, któremu WIRED zapewnił anonimowość w celu omówienia wrażliwej prawnie kwestii, którą jego firma aktywnie bada, twierdzi, że w swoim poście zaobserwowano również serwery identyfikujące się jako boty Quora, uzyskujące dostęp do ich lokalizacji natychmiast po przekazaniu chatbotom informacji Poe na temat określonych artykułów; Mówi, że te twierdzenia zaowocowały znaczną częścią lub całym tekstem tych artykułów.

READ  Do rozszerzenia Nintendo Switch Online dodano trzy gry Sega Genesis

„Poe to platforma, która umożliwia użytkownikom zadawanie pytań i prowadzenie ciągłego dialogu z różnymi botami wykorzystującymi sztuczną inteligencję dostarczonymi przez strony trzecie” – napisała w e-mailu rzeczniczka Quora, Autumn Besselman. „Nie mamy ani nie szkolimy własnych modeli sztucznej inteligencji. Poe ma funkcję, która umożliwia użytkownikowi pokazanie zawartości adresu URL botowi, ale bot zobaczy tylko tę treść, która jest mu udostępniana przez domenę skontaktuj się ze swoim zespołem technicznym, aby pomóc mu upewnić się, że nie udostępnia treści chronionych blokowaniem. Niepłatna subskrypcja dla osób korzystających z Poe.

„Załączniki plików w Poe są generowane na polecenie użytkowników i działają podobnie do usług przechowywania w chmurze, usług „przeczytaj później” i produktów do przycinania stron internetowych, z których wszystkie naszym zdaniem są zgodne z prawem autorskim” – napisał Besselman w odpowiedzi . Na e-mail z pytaniami uzupełniającymi. Andreessen Horowitz nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *