Strach przed recesją goni za ropą, miedzią i akcjami

LONDYN (Reuters) – Światowe rynki spadły w czwartek, ponieważ inwestorzy obawiali się, że dalsze podwyżki stóp procentowych w celu powstrzymania dziesięcioleci wysokiej inflacji mogą popchnąć gospodarki do recesji.

Według najnowszego PMI pod koniec drugiego kwartału gospodarka niemiecka, największa w Europie, odnotowała gwałtowną utratę dynamiki, podczas gdy analogiczne dane dotyczące Francji również wykazały słabszą aktywność. Czytaj więcej

Stokes (.stoxx) Indeks giełdowy 600 europejskich spółek spadł o 1,3% do nowego minimum w tym roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ceny miedzi i ropy naftowej spadły w związku z oczekiwaniami mniejszego popytu na paliwa i materiały budowlane, ponieważ konsumenci ograniczają wydatki.

„Miedź zawsze była wiodącym wskaźnikiem wzrostu gospodarczego”, powiedział Patrick Spencer, wiceprezes ds. akcji w banku inwestycyjnym Bird.

Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły po tym, jak przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, podczas zeznań przed Senacką Komisją Bankową, potwierdził zobowiązanie banku centralnego do obniżenia inflacji za wszelką cenę i przyznał, że recesja jest „pewną możliwością”. Czytaj więcej

Sondaż Reutersa wykazał, że Fed ma podnieść stopy procentowe o kolejne 75 punktów bazowych w lipcu, a następnie we wrześniu o pół punktu procentowego, i nie cofnie się do ruchów o ćwierć punktu procentowego najwcześniej w listopadzie . Czytaj więcej

Indeks wszystkich krajów MSCI (.MIWD00000PUS) Spadł o 0,35%, dodając do jego spadku o ponad 20% w skali roku. Kontrakty terminowe Nasdaq i kontrakty S&P500 spadły o 0,4%.

„Widzimy nieco niższe rentowności i trochę bezpiecznych zakupów, co sugeruje, że rynki mogą zacząć się martwić o jakąś formę spowolnienia”, powiedział Michael Hewson, główny analityk rynku w CMC Markets.

Dodał, że obawy te znalazły odzwierciedlenie w cenach miedzi i ropy, powodując lekkie osłabienie na giełdach.

„Nadchodzi spowolnienie i naprawdę chodzi o stopień”.

READ  Ben Affleck i inne gwiazdy rezygnują ze swoich nieruchomości, oto ile zarabiają na sprzedaży

Powell ma zeznawać w Kongresie na drugi dzień później, w czwartek.

Baird’s Spencer powiedział, że giełdy poniosły tak wiele szkód, że w dużej mierze wykluczyły już recesję.

„Jeśli spojrzysz na dane, myślę, że w najgorszym przypadku to, czego szukasz, to być może łagodna recesja. Myślę, że rynki są na dolnym etapie, a ty prawdopodobnie masz kolejny minus, wynoszący zaledwie 5%”.

FINTECH CHINY

Akcje w Azji były mieszane z Koreą Południową (.KS11) Spadł o 1,2%, podczas gdy wiodące akcje Chin (.CSI300) Nikkei zyskał 1,7%. (.N225) Był płaski.

Chińskie akcje spółek technologicznych w Hongkongu (.HSTECH) Po tym, jak chiński prezydent Xi Jinping przewodniczył spotkaniu wysokiego szczebla, które zatwierdziło plan dalszego rozwoju dużych firm płatniczych i sektora fintech, odnotował silne odbicie, wznosząc się o 2,8%.

Akcje w USA wzrosły w środę po wypowiedziach Powella, które zdaniem niektórych analityków nie otworzyły żadnego nowego pola, po czym zrezygnowały z wzrostów. Średnia przemysłowa Dow Jones (.DJI) Indeks S&P 500 spadł o 0,15%. (.SPX) stracił 0,13%, a indeks kompozytowy Nasdaq (dziewiętnasty) Zmniejszył się o 0,15%.

Obawy o perspektywy popytu wyczerpały ceny surowców, a ropa spadła w czwartek do najniższego poziomu od ponad miesiąca. Cena ropy Brent spadła o 1,7 procent do 109,83 USD za baryłkę, a ropy w USA o 2 procent do 104,10 USD za baryłkę.

Ruda żelaza była już na najniższym poziomie od sześciu miesięcy, tracąc w ostatnich tygodniach ponad 20%, podczas gdy miedź spadła w ciągu nocy do najniższego poziomu od 15 miesięcy.

Rentowność benchmarkowego 10-letniego bonu skarbowego nieznacznie spadła do 3,0926%. Dwuletnia rentowność, która wzrosła, gdy inwestorzy spodziewali się podwyżki stopy funduszy Fed, spadła do 3,00% w porównaniu z zamknięciem w USA na poziomie 3,056%.

Na rynkach walutowych dolar wzrósł o 0,365% wobec koszyka głównych walut. Indeks wzrósł w tym roku o ponad 8%, co odzwierciedla ogólne poczucie ograniczenia ryzyka i przewagi rentowności, jaką Fed napędza na dolarze.

READ  Rajd rynkowy przełamuje poprzedni opór; Bolesna transmisja Tesli

Złoto było nieco niższe, ceny spot wynosiły 1837 USD za uncję, niewiele się zmieniło w ciągu dnia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Edytowanie przez Clarence’a Fernandez

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *