Strata Alibaba na poziomie 80% może się przedłużyć ze względu na obawy dotyczące konkurencji

(Bloomberg) – Inwestorzy chcący ograniczyć swobodny spadek akcji chińskiej firmy zajmującej się handlem elektronicznym Alibaba Group Holding Ltd. mogą długo czekać, jeśli inwestorzy opcji mają rację.

Najczęściej czytane w Bloombergu

Spadek akcji spółki o 75% w stosunku do rekordowego poziomu w 2020 r. spowodował, że jej wycena osiągnęła najniższy poziom w historii i zrównała jej wartość rynkową z początkującym rywalem PDD Holdings Inc. Rynek instrumentów pochodnych wskazuje na większe trudności, a rozbieżność opcji wskazuje na wzrost przyszłych spadków. Raport o wynikach Alibaba ma zostać opublikowany w środę.

Krótki kontrakt, który zakłada, że ​​akcje spółki spadną o ponad 10% do końca kwietnia, był najaktywniejszym kontraktem w poniedziałek. Jednak we wtorek akcje w Hongkongu wzrosły aż o 7% w związku z pewnym optymizmem co do dodatnich zysków, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że spółka przesunęła datę publikacji raportu.

Oczekuje się, że przychody Alibaby za trzy miesiące do grudnia wzrosną o 5,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co będzie najwolniejszym wzrostem od trzech kwartałów w obliczu trudnych warunków gospodarczych i ostrych dyskont. Szacunki przyszłych zysków spółki spadły w ciągu ostatniego miesiąca o około 4%.

Chiński rynek sprzedaży detalicznej online staje się zatłoczony, a Alibaba i JD.com Inc. stoją w obliczu konfrontacji. Nowi uczestnicy, w tym Douyin Mall, obsługiwane przez właściciela TikTok ByteDance Ltd. Jednocześnie utrzymująca się presja deflacyjna i spadające płace wywołały wojnę cenową. Wygrały je dyskonty takie jak Pinduoduo, lokalny odpowiednik Temu firmy PDD.

„Koncentrujemy się na tym, czy Alibaba będzie w stanie przetrwać ogólną słabość” – powiedział Tam Tsz Wang, analityk w DBS Vickers Hong Kong Ltd. „Rynek oczekuje, że Alibaba straci udział w rynku w obliczu ostrej konkurencji ze strony takich rywali jak Douyin i PDD. będzie Chodziło o to, czy będą w stanie importować nowe czynniki napędzające, aby utrzymać ogólny wzrost.

READ  Warren Buffett podaje swoje najbardziej wyczerpujące wyjaśnienie, dlaczego nie wierzy w Bitcoina

Akcje notowane są po 8-krotności zysków z transakcji terminowych, blisko najniższej w historii wyceny, co czyni ją jedną z najtańszych spółek technologicznych w Chinach. Dla porównania, notowana na giełdzie w Hongkongu spółka komunalna CLP Holdings Ltd. Około 13-krotność oczekiwanych zarobków, jak ma to miejsce w przypadku indeksu Hang Seng Tech Index.

Według danych zebranych przez Bloomberg Alibaba wydała w ubiegłym roku 9,5 miliarda dolarów na wykup akcji, co stanowi rekord, i twierdzi, że do 2025 roku nadal ma około 12 miliardów dolarów do wydania na wykupy akcji. Według analityka Goldman Sachs Group Inc. spółka może przeznaczyć połowę wolnych przepływów pieniężnych na wykupy własne, a także może ogłosić specjalną dywidendę po sprzedaży przedsiębiorstwa. Ronalda Keunga. Podtrzymuje rekomendację Kupuj dla Alibaba, powołując się na jej atrakcyjną wycenę.

Inwestorzy na opcjach są mniej optymistyczni, a w ostatnich dniach wolumen obrotu opcjami sprzedaży wzrósł. Rynek wycenia akcje spółki na ruch o 5,6% w którąkolwiek stronę bezpośrednio po środowych wynikach, co byłoby jednym z największych ruchów akcji spółki po opublikowaniu wyników od dwóch lat.

Działania odnowy prowadzone przez nowy zarząd firmy obejmują ograniczenie działalności niezwiązanej z podstawową działalnością przy jednoczesnym większym inwestowaniu w globalną ekspansję i sztuczną inteligencję. Koncentruje się na usprawnieniu podstawowej działalności, w tym na przeniesieniu zasobów z zakładu w Tmall do Taobao, aby lepiej zaspokoić popyt na tańsze produkty, chociaż uzyskanie wyników może zająć trochę czasu.

Koncentracja na niższych cenach doprowadzi do słabego wzrostu przychodów, co „z pewnością negatywnie wpłynie na nastroje i ceny akcji w najbliższej przyszłości” – stwierdzili analitycy JPMorgan Chase & Co., w tym Alex Yao, który obniżył swoje szacunki zysków Alibaba na bieżący rok. roku o 3,%. Ostatni miesiąc. Wzrost w podstawowej działalności spółki prawdopodobnie pozostanie „słaby w ciągu najbliższych czterech kwartałów”.

READ  Biskup William Barber podtrzymuje Radę Prawną w sprawie AMC Theatres – TERMIN

Najważniejsze wiadomości technologiczne

  • Potencjalni inwestorzy w nowy start-up Elona Muska zajmujący się sztuczną inteligencją, xAI, koncentrują się na dwóch głównych punktach sprzedaży: dostępie do konstelacji firm miliardera – zwanych „Muskonomy” – oraz wczesnym sukcesie jednego z jego największych konkurentów, OpenAI.

  • Palantir Technologies Inc. powiedział: Popyt na produkty związane ze sztuczną inteligencją napędza sprzedaż, co dało prognozę zysków na 2024 rok wyższą od oczekiwań. Akcje spółki zwyżkowały w notowaniach poza godzinami pracy o ponad 15%.

  • Japoński rząd przekaże dodatkowe 150 miliardów jenów (1 miliard dolarów) na wsparcie spółki joint venture pomiędzy Kioxia Holdings Corp i Western Digital Corp zajmującej się produkcją chipów, co będzie najnowszym przedsięwzięciem tego kraju mającym na celu ożywienie krajowego przemysłu półprzewodników.

(Aktualizacja zmian akcji Alibaba we wtorek, dodanie sekcji z najważniejszymi wiadomościami technologicznymi)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *