Światowe akcje wahały się, a obligacje stabilizowały, gdy przeważały obawy przed recesją

  • Fala słabych danych z USA podsyca obawy o spowolnienie
  • Dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane w piątek, kiedy wiele rynków jest na wakacjach
  • Akcje i ropa są słabe, podczas gdy obligacje i dolar są mocne
  • Złoto jest na dobrej drodze do tygodniowych wzrostów

LONDYN/TOKYO (Reuters) – W czwartek światowe giełdy spadły, a rentowności amerykańskich obligacji skarbowych oscylowały blisko wielomiesięcznych minimów, w oczekiwaniu na kluczowe dane o zatrudnieniu w USA, które mogą zwiększyć obawy o globalne spowolnienie gospodarcze.

Ponieważ inwestorzy kapitałowi unikali agresywnych zakładów, przed świętem Wielkiego Piątku, kiedy w Stanach Zjednoczonych publikowany jest również zmieniający rynek miesięczny raport o zatrudnieniu poza rolnictwem, indeks MSCI Broad Index of World Equities (.MIWO00000PUS) stracił na wartości.

Europejski indeks giełdowy Stoxx 600 (.STOXX) wzrósł o 0,3%, wspierany przez dane pokazujące, że produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła w lutym bardziej niż oczekiwano. Jednak obawy przed recesją ciążyły na kontraktach terminowych na akcje w USA i ropie naftowej.

Kontrakty terminowe Nasdaq E-mini w Stanach Zjednoczonych wykazały spadek o 0,5% na otwarciu w Nowym Jorku, po tym jak techniczny indeks giełdowy spadł w nocy o 1%. E-mini futures na szerszy indeks S&P 500 spadły o 0,1% po środowym spadku o 0,25%.

Po najbardziej agresywnych podwyżkach stóp procentowych Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych od dziesięcioleci, aby uparcie walczyć z wysoką inflacją, inwestorzy przygotowują się teraz na zmianę nastawienia banku centralnego na bardziej gołębie.

Dane opublikowane w nocy pokazały, że pracodawcy z sektora prywatnego w USA zatrudnili w marcu znacznie mniej pracowników niż oczekiwano, co dodatkowo wzmocniło oznaki osłabienia rynku pracy z początku tygodnia.

Sektor usług w kraju również zwolnił bardziej niż oczekiwano, podczas gdy poprzednie dane wskazywały również na zatrzymanie w fabrykach.

„To, co obserwujemy w tym tygodniu, to fakt, że te podwyżki stóp procentowych mają wpływ na całą gospodarkę po raz pierwszy” – powiedział Roger Lee, szef strategii akcyjnej w Wielkiej Brytanii w Investec.

READ  Wykolejenie metra na linii F na Brooklynie

„Rynek ekstrapoluje te najnowsze dane, aby sądzić, że nastąpi nieuchronna recesja w USA”.

Ekonomiści ankietowani przez Reuters spodziewają się, że w marcu amerykańscy pracodawcy zatrudnią 240 000 nowych pracowników, w porównaniu z 311 000 w poprzednim miesiącu. Oczekuje się również, że wzrost średnich zarobków spowolni do 4,3% rok do roku, z 4,6% w marcu.

Rynki finansowe widzą teraz potencjał do kolejnego rajdu o ćwierć punktu na majowym posiedzeniu w zamian za przerwę jako rzut monetą. Kredyt na 74 punkty bazowe jest wyceniony do końca roku.

„Inwestorzy nie powinni spieszyć się, aby kupić punkt zwrotny, ponieważ gdy Fed obniża stopy procentowe, jest już za późno, aby zapobiec recesji” – powiedział Emmanuel Cao, główny analityk rynków europejskich w Barclays.

Rentowności obligacji skarbowych, które zmieniają się odwrotnie do cen dłużnych papierów wartościowych, znacznie spadły w ostatnich tygodniach, ponieważ handlowcy zwiększyli ryzyko na rynkach obligacji, a nie akcji.

Rentowność 10-letnich banknotów wyniosła około 3,29% w czwartek rano w Londynie, blisko prawie siedmiomiesięcznego minimum na poziomie 3,266% osiągniętego w nocy.

Rentowność niemieckich 10-letnich obligacji, będąca punktem odniesienia dla kosztów kredytu w strefie euro, wzrosła o 2 punkty bazowe do 2,2%.

Ta niemiecka rentowność jest teraz znacznie poniżej poziomu około 2,7% z początku marca, zanim upadek dwóch amerykańskich banków i pomoc Credit Suisse przez UBS podsyciły obawy, że banki będą ostrożnie pożyczać w celu ochrony kapitału, co może zaszkodzić wzrostowi.

Indeks dolara umocnił się w stosunku do innych głównych walut na poziomie 101,84, osiągając około dwumiesięczne minimum.

Złoto spot spadło o 0,1% z rocznego maksimum osiągniętego w środę, do 2019 USD za uncję, ale przez tydzień utrzymywało się na poziomie 2% wyższym.

Ropa również znajdowała się pod presją, pomimo nagłej decyzji producentów OPEC+ o cięciu produkcji w weekend. Ropa Brent, światowy benchmark, spadła o 0,3 procent do 84,76 USD za baryłkę.

READ  Członek Europejskiego Banku Centralnego naciska na szybkie działania w celu podniesienia stóp procentowych

Dodatkowe raporty Kevina Bucklanda w Tokio i Naomi Rovnik w Londynie; Montaż autorstwa Christophera Cushinga, Edmunda Kelmana, Sonali Paula i Andrew Heavensa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *