Światowe ceny żywności wzrosły do ​​rekordowo wysokiego poziomu od czasu inwazji rosyjskiej Bezpieczeństwo żywieniowe

W wyniku rosyjskiej inwazji światowe ceny żywności wzrosły w marcu do rekordowo niskiego poziomu UkrainaONZ

Według Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa, oleje spożywcze, zboża i mięso są na najwyższym poziomie. Miesięczny wskaźnik cen żywności Wydany w piątek.

Wojna rosyjsko-ukraińska zakłóciła eksport ważnych towarów do Morza Czarnego z regionu, który produkował ponad jedną czwartą światowego eksportu pszenicy.

Wojna pomogła podnieść ceny zbóż o 17% w zeszłym miesiącu, zamykając porty blokujące eksport pszenicy i kukurydzy z Ukrainy. Rosyjski eksport również spadł z powodu problemów finansowych i żeglugowych.

Światowe ceny pszenicy wzrosły w marcu o 19,7%, podczas gdy ceny kukurydzy wzrosły o 19,1% miesiąc do miesiąca, osiągając rekordowe poziomy wraz z jęczmieniem i kukurydzą.

FAO powiedziało, że problemy te prawdopodobnie utrzymają się w przyszłości, prowadząc do wyższych cen, niższych zapasów i niepewności na rynku pszenicy.

Rzecznik FAO powiedział: „Wysokie ceny dotyczą zwłaszcza krajów, które już zmagają się z innymi kryzysami, w tym z konfliktami, klęskami żywiołowymi, warunkami gospodarczymi lub często podobnymi kombinacjami”.

„[Price] Wzrost jest najbardziej widoczny w krajach, w których udział dochodu rozporządzalnego przeznaczanego na żywność jest wysoki. W takich przypadkach osoby najbardziej narażone mogą pomijać posiłki, kupować mniej pożywne pokarmy lub stosować inne strategie radzenia sobie, co może mieć długofalowy wpływ na ich zdrowie i samopoczucie.

Joseph Clapper, starszy badacz w Międzynarodowym Instytucie Badań nad Polityką Żywnościową, powiedział, że ceny były już bliskie rekordowo wysokich przed inwazją z powodu niskiej globalnej dystrybucji.

„Planowane wielkości zapasów były już niskie w porównaniu z ostatnimi latami, co oznacza, że ​​dostępnych jest niewiele produktów, które mogłyby zapobiec wpływowi zmniejszonego eksportu z Morza Czarnego” – powiedział.

Oceny IFPRI Ukraina i Rosja odpowiadają za 12% światowego obrotu kaloriami.

Clapper powiedział, że wahania cen żywności są odczuwalne wszędzie. Kraje uzależnione od pszenicy, zwłaszcza z Rosji i Ukrainy, muszą przestawić się na dostawy pszenicy do Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady i Argentyny.

READ  Ukraina twierdzi, że elektrownia atomowa Zaporoże została „całkowicie zamknięta”.

„Wiele z tych krajów znajduje się w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, gdzie pszenica stanowi w większości 35% wszystkich kalorii, a większość pszenicy jest importowana z Morza Czarnego” – powiedział.

Region Morza Czarnego jest również głównym źródłem oleju słonecznikowego, a kontrola eksportu podniosła ceny oleju roślinnego o prawie jedną czwartą od lutego. Ceny oleju palmowego, sojowego i rzepakowego również wzrosły wraz ze wzrostem popytu.

Wcześniej w tym tygodniu, Światowy Program Żywnościowy powiedział Skutki zakazanego eksportu dotkną wiele krajów Afryki Wschodniej, w tym Kenię, Etiopię, Somalię i Sudan Południowy – kraje już doświadczające poważnych susz i konfliktów.

Według WFP ceny lokalnej żywności wzrosły średnio o jedną czwartą w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale w Sudanie o 92%.

Ostrzegał, że kraje Afryki Wschodniej są całkowicie zależne od importu nawozów, których głównymi źródłami są Ukraina i Rosja, a zakłócenia mogą wpłynąć na lokalną produkcję i podnieść ceny żywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *