Sytuacja skafandra kosmicznego NASA na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej staje się ponura

Dwóch astronautów NASA przygotowywało się do opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w celu drugiej próby spaceru kosmicznego, ale została ona ponownie odwołana z powodu niepokojącej awarii skafandra kosmicznego.

NASA musiała odwołać w poniedziałek spacer kosmiczny z powodu wycieku wody w module serwisowym i chłodzącym skafandra astronautki Tracy Dyson. „Wszędzie jest woda” – można usłyszeć, jak Dyson mówił podczas transmisji na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wskazując na niepokojącą awarię starych kombinezonów stacji kosmicznej, która w przeszłości narażała innych astronautów na niebezpieczeństwo. NASA pilnie potrzebuje nowych skafandrów kosmicznych dla swoich astronautów, ale w obliczu niepokojącego rozwoju sytuacji firma, której zlecono zaprojektowanie skafandrów, wycofała się z umowy.

Astronauci, Dyson i Mike Barratt, nie opuścili jeszcze śluzy, gdy pojawił się problem. Jednak w śluzie konieczne było ponowne zwiększenie ciśnienia, ponieważ para była w drodze w próżnię kosmiczną. Na szczęście astronauci byli bezpieczni.

Było to drugie przełożenie spaceru kosmicznego w ciągu tygodnia z powodu problemu ze skafandrem kosmicznym; Według NASA, 13 czerwca kolejny spacer kosmiczny został odwołany z powodu „problemów ze skafandrem kosmicznym”.

Astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są Przeprowadź przegląd procedur pod kątem nieprawidłowego działania skafandra kosmicznegoRozwiązywanie problemów i sprawdzanie elementów kombinezonu. Zbliżający się spacer kosmiczny zaplanowano na 2 lipca, w oczekiwaniu na trwające dochodzenie.

Najwyraźniej astronauci NASA potrzebują nowych kombinezonów; Obecnie używanych skafandrów kosmicznych jest więcej niż Ma 40 lat Spóźniłem się z dokonaniem istotnej aktualizacji. Według raportu z 2017 r. agencji kosmicznej wydaje się również, że na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej brakuje w pełni funkcjonalnych skafandrów kosmicznych, a astronautom na stacji dostępnych obecnie jest zaledwie 18 nadających się do użytku modułów. raport.

READ  Dinozaury zaczęły się gorące, a niektóre zmarzły

NASA współpracuje ze swoimi partnerami komercyjnymi nad opracowaniem nowych skafandrów kosmicznych dla astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale zajmuje to więcej czasu, niż oczekiwano. W czerwcu 2022 roku agencja kosmiczna została nagrodzona Kontrakty z Axiom Space i Collins Aerospace Zbudować skafandry kosmiczne o potencjalnej łącznej wartości 3,5 miliarda dolarów. Kombinezony miały zadebiutować w 2025 roku, ale Collins Aerospace rozważa wycofanie się z kontraktu, SpaceNews wspomniany Środa.

„Po wszechstronnej ocenie Collins Aerospace i NASA wspólnie zgodziły się ujawnić zamówienia na misje Extravehcular Exploration Services (xEVAS)” – napisała firma w oświadczeniu dla SpaceNews. Nie jest jasne, jak NASA będzie dalej postępować.

NASA w maju 2022 r Zawieszenie spacerów kosmicznych poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną Po serii incydentów, w których zagrażająca życiu woda przedostawała się do hełmów astronautów podczas spaceru w kosmosie. Astronauta NASA Raja Chari i astronauta ESA Matthias Maurer instalowali węże w module zaworu kriogenicznego na zewnątrz stacji kosmicznej 23 marca 2022 r., kiedy Maurer – który wybierał się na swój pierwszy spacer kosmiczny – zauważył w swoim wizjerze trochę wody i wilgoci. Koniec siedmiogodzinnego spaceru kosmicznego.

„NASA rozważa ryzyko związane z tymi skafandrami, które stają się przestarzałe [spacesuit] „Planowane projekty EVA nie są obecnie dozwolone do czasu zbadania tego, co odkryją” – powiedziała wówczas Susan Helms, była astronautka NASA, która zasiada w Komitecie Doradczym ds. Bezpieczeństwa Lotniczego NASA. Agencja kosmiczna Wznowienie spacerów kosmicznych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Wkrótce po zbadaniu wycieków.

Nie był to pierwszy przypadek związany z nadmiarem wody. Już w 2013 roku Astronauta ESA Luca Parmitano zauważył wyciek wody wewnątrz swojego hełmu Co wymusiło wcześniejsze zakończenie spaceru kosmicznego. Parmitano był w stanie wrócić do śluzy ISS, ale miał trudności z oddychaniem, ponieważ w jego hełmie zebrało się 1,5 litra wody. „Mam wrażenie, że zakrywa gąbkę na moich słuchawkach i zastanawiam się, czy stracę łączność audio. Woda pokryła też prawie cały przód mojej brwi, przykleiła się do niej i zasłaniała mi pole widzenia” – opowiadał Parmitano drżącym głosem. . Post na blogu Później.

READ  SpaceX zwraca się do Federalnej Administracji Lotniczej o zezwolenie rakiecie Falcon 9 na ponowny lot w ramach dochodzenia w sprawie wypadku

Dwa lata później w tym samym garniturze Parmitano omal nie utopił innego astronauty. Astronauta NASA Terry Virts, ubrany w skafander kosmiczny nr 3005, Zauważyłem swobodnie pływające kropelki wody Pod koniec spaceru kosmicznego umieścił w hełmie podkładkę pochłaniającą wilgoć.

W raport W styczniu 2019 r. Komitet Doradczy ds. Bezpieczeństwa Lotniczego NASA dokonał przeglądu rosnących wyzwań stojących przed skafandrami kosmicznymi. „Niezaprzeczalnym faktem jest, że okres użytkowania 40-letnich jednostek EMU wykorzystywanych w operacjach ISS dobiegł końca” – stwierdza raport. „NASA nie może prowadzić niezbędnych, trwałych operacji na niskiej orbicie okołoziemskiej bez w pełni funkcjonalnych skafandrów EVA.”

Jeśli chcesz więcej podróży kosmicznych w swoim życiu, śledź nas X I dodaj do zakładek swoje niestandardowe Gizmodo Strona o podróżach kosmicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *