Szef NATO mówi, że Finlandia z zadowoleniem przyjmuje dołączenie do sojuszników

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w piątek, że 30-osobowy sojusz kierowany przez USA „gorąco wita” Finlandię, jeśli skandynawski kraj złoży wniosek o członkostwo w świetle wojny Rosji na Ukrainie.

Fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto powiedział w czwartek, że kraj, który dzieli 1300-kilometrową granicę z Rosją, wkrótce wyjaśni dalsze kroki w sprawie możliwości ubiegania się o członkostwo w NATO.

Lokalne media pokazały, że poparcie Finlandii dla członkostwa w NATO osiągnęło rekordowy poziom po niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę.

Przemawiając w piątek do Hadley Gamble z CNBC, Stoltenberg z NATO powiedział, że podjęcie przez Finlandię decyzji o przystąpieniu do sojuszu wojskowego NATO było „bezpośrednim wynikiem” inwazji Rosji na jej sąsiada 24 lutego.

„Przesłanie od NATO i ode mnie jest takie, że decyzja należy do Finlandii” – powiedział Stoltenberg.

„Będziemy szanować decyzję bez względu na wynik, ale jeśli Finlandia zdecyduje się ubiegać o członkostwo, jestem przekonany, że sojusznicy NATO przyjmą ich ciepło – i możemy podjąć szybką decyzję, aby uczynić ich członkami sojuszników”.

Szwecja zasygnalizowała również, że jest otwarta na ponowne rozważenie swojej niezaangażowanej polityki, ponieważ wojna na Ukrainie gwałtownie zwiększyła poparcie dla członkostwa w NATO. Seria sondaży opinii publicznej w Szwecji publikowanych od początku marca pokazała, że ​​prawie połowa z nich opowiada się teraz za wstąpieniem do NATO. \

Komentarze Stoltenberga pojawiają się wkrótce po dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w siedzibie NATO w Brukseli w Belgii, a Rosja kontynuuje Przemieszczenie sił we wschodniej Ukrainie.

Uważa się, że Kreml przygotowuje się w najbliższych dniach do ataku na Donbas.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba w czwartek naciskał na sojusz wojskowy, aby dostarczył Kijowowi więcej broni do obrony przed siłami rosyjskimi.

Broń, broń i broń

Kuleba ostrzegł przed kolejnymi okrucieństwami, takimi jak zabijanie cywilów w Buczy, chyba że Ukraina szybko otrzyma większą pomoc wojskową. Ukraina nie jest członkiem NATO, ale od rosyjskiej inwazji 24 lutego otrzymała wsparcie sojuszu, a kilka państw członkowskich dostarczyło już Kijowowi broń.

Istnieją jednak obawy, że dostarczanie Ukrainie większej ilości broni, zwłaszcza ciężkiego sprzętu ofensywnego, takiego jak czołgi i samoloty bojowe, może doprowadzić do bezpośredniego konfliktu między Rosją a NATO.

Przemawiając przed czwartkowym spotkaniem ministerialnym, Kuleba powiedział: „Mój program jest bardzo prosty. Zawiera tylko trzy punkty. To broń, broń, broń”. Ostrzegł, że w przypadku braku większego wsparcia ze strony NATO, oporowi demonstrowanemu przez siły ukraińskie w ostatnich tygodniach będą towarzyszyć „ogromne ofiary”.

Członek NATO Stoltenberg odmówił w piątek zagłębienia się w konkretne rodzaje broni, które miałyby być dostarczone Ukrainie, powołując się na „powody operacyjne”. Niemniej jednak, powiedział, sojusz zapewni Kijowowi „szeroki wachlarz” zarówno nowoczesnej, jak i starszej broni.

Stoltenberg powiedział, że sojusznicy NATO dostrzegają pilną potrzebę zapewnienia większego wsparcia Ukrainie.

READ  Stany Zjednoczone konfiskują ogromny jacht należący do bliskiego Putina oligarchy Viktora Vekselberga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *