Szef NATO mówi, że Finlandia z zadowoleniem przyjmuje dołączenie do sojuszników

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w piątek, że 30-osobowy sojusz kierowany przez USA „gorąco wita” Finlandię, jeśli skandynawski kraj złoży wniosek o członkostwo w świetle wojny Rosji na Ukrainie.

Fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto powiedział w czwartek, że kraj, który dzieli 1300-kilometrową granicę z Rosją, wkrótce wyjaśni dalsze kroki w sprawie możliwości ubiegania się o członkostwo w NATO.

Lokalne media pokazały, że poparcie Finlandii dla członkostwa w NATO osiągnęło rekordowy poziom po niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę.

Przemawiając w piątek do Hadley Gamble z CNBC, Stoltenberg z NATO powiedział, że podjęcie przez Finlandię decyzji o przystąpieniu do sojuszu wojskowego NATO było „bezpośrednim wynikiem” inwazji Rosji na jej sąsiada 24 lutego.

„Przesłanie od NATO i ode mnie jest takie, że decyzja należy do Finlandii” – powiedział Stoltenberg.

„Będziemy szanować decyzję bez względu na wynik, ale jeśli Finlandia zdecyduje się ubiegać o członkostwo, jestem przekonany, że sojusznicy NATO przyjmą ich ciepło – i możemy podjąć szybką decyzję, aby uczynić ich członkami sojuszników”.

Szwecja zasygnalizowała również, że jest otwarta na ponowne rozważenie swojej niezaangażowanej polityki, ponieważ wojna na Ukrainie gwałtownie zwiększyła poparcie dla członkostwa w NATO. Seria sondaży opinii publicznej w Szwecji publikowanych od początku marca pokazała, że ​​prawie połowa z nich opowiada się teraz za wstąpieniem do NATO. \

Komentarze Stoltenberga pojawiają się wkrótce po dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w siedzibie NATO w Brukseli w Belgii, a Rosja kontynuuje Przemieszczenie sił we wschodniej Ukrainie.

Uważa się, że Kreml przygotowuje się w najbliższych dniach do ataku na Donbas.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba w czwartek naciskał na sojusz wojskowy, aby dostarczył Kijowowi więcej broni do obrony przed siłami rosyjskimi.

Broń, broń i broń

Kuleba ostrzegł przed kolejnymi okrucieństwami, takimi jak zabijanie cywilów w Buczy, chyba że Ukraina szybko otrzyma większą pomoc wojskową. Ukraina nie jest członkiem NATO, ale od rosyjskiej inwazji 24 lutego otrzymała wsparcie sojuszu, a kilka państw członkowskich dostarczyło już Kijowowi broń.

Istnieją jednak obawy, że dostarczanie Ukrainie większej ilości broni, zwłaszcza ciężkiego sprzętu ofensywnego, takiego jak czołgi i samoloty bojowe, może doprowadzić do bezpośredniego konfliktu między Rosją a NATO.

Przemawiając przed czwartkowym spotkaniem ministerialnym, Kuleba powiedział: „Mój program jest bardzo prosty. Zawiera tylko trzy punkty. To broń, broń, broń”. Ostrzegł, że w przypadku braku większego wsparcia ze strony NATO, oporowi demonstrowanemu przez siły ukraińskie w ostatnich tygodniach będą towarzyszyć „ogromne ofiary”.

Członek NATO Stoltenberg odmówił w piątek zagłębienia się w konkretne rodzaje broni, które miałyby być dostarczone Ukrainie, powołując się na „powody operacyjne”. Niemniej jednak, powiedział, sojusz zapewni Kijowowi „szeroki wachlarz” zarówno nowoczesnej, jak i starszej broni.

Stoltenberg powiedział, że sojusznicy NATO dostrzegają pilną potrzebę zapewnienia większego wsparcia Ukrainie.

READ  Rosyjska policja starła się z protestującymi po skazaniu działacza Phila Alsinova

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *