Szwedzka policja zezwala na protest mężczyzny, który planuje spalić Torę, świętą księgę przed ambasadą Izraela

Sztokholm (AP) – sztokholmska policja powiedziała w piątek, że zezwoliła na protest w ten weekend przez mężczyznę, który powiedział, że chce spalić Torę i Biblię przed ambasadą Izraela w Sztokholmie.

Izraelscy urzędnicy wezwali szwedzki rząd do zaprzestania protestu zaplanowanego na sobotę przed placówką dyplomatyczną.

Szwecja spotkała się ostatnio z ostrą krytyką ze strony krajów muzułmańskich za pozwolenie protestującym na palenie Koranu podczas małych antyislamskich demonstracji.

Mężczyzna, który w sobotę złożył wniosek protestacyjny, powiedział, że chce spalenia Tory i Biblii przed ambasadą Izraela w odpowiedzi na spalenie Koranu przed meczetem w Sztokholmie w zeszłym miesiącu przez irackiego imigranta.

Sztokholmska policja zatwierdziła protest w decyzji uzyskanej przez Associated Press, mówiąc, że trzy osoby wezmą udział w demonstracji przed ambasadą Izraela w sobotę o godzinie 13:00 (1100 GMT).

Prawo do organizowania publicznych demonstracji jest w Szwecji silne i chronione przez konstytucję. Prawa dotyczące bluźnierstwa zostały zniesione w latach 70. Policja wydaje zezwolenia na podstawie tego, czy uważa, że ​​zgromadzenie publiczne może odbyć się bez zakłóceń lub znaczącego zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego.

Sztokholmska policja podkreśliła to rozróżnienie w e-mailu do AP, mówiąc, że „nie zezwalają na różne działania. My zezwalamy na publiczne spotkanie! To ważna różnica”.

READ  Królowa Elżbieta mianuje nowego premiera Wielkiej Brytanii w Szkocji

Izraelscy urzędnicy wezwali Szwecję do przerwania imprezy.

Isaac Herzog powiedział: „Jako prezydent państwa Izrael potępiłem spalenie Koranu, który jest święty dla muzułmanów na całym świecie, i teraz jestem zasmucony, że ten sam los czeka żydowską Biblię, wieczną księgę narodu żydowskiego”. w obecnej sytuacji.

Izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen powiedział, że wzywa szwedzkich urzędników, aby „zapobiegli temu okropnemu wydarzeniu i nie pozwolili na spalenie zwoju Tory”.

Naczelny rabin Izraela Icchak Josef zaapelował nawet do figuranta króla Szwecji o interwencję, potępiając planowane wydarzenie, a także niedawne spalenie Koranu przed meczetem w Szwecji.

„Zapobiegając temu wydarzeniu” – napisał – „wysyłacie światu mocny sygnał, że Szwecja stanowczo sprzeciwia się nietolerancji religijnej i że takie działania nie mają miejsca w cywilizowanym społeczeństwie”.

Rada Szwedzkich Gmin Żydowskich potępiła decyzję policji o zezwoleniu na protest, mówiąc: „Nasza tragiczna europejska historia łączy palenie żydowskich książek z pogromami, wypędzeniami, inkwizycją i Holokaustem”.

W zeszłym miesiącu iracki chrześcijański imigrant spalił Koran przed sztokholmskim meczetem podczas święta Id al-Adha, wywołując powszechne potępienie w świecie muzułmańskim. Skrajnie prawicowy działacz zorganizował podobny protest przed ambasadą Turcji na początku tego roku, komplikując starania Szwecji, by przekonać Turcję do zezwolenia jej na przystąpienie do NATO.

W środę najwyższy organ ONZ zajmujący się prawami człowieka przytłaczającą większością głosów zatwierdził środek wzywający kraje do podjęcia większych działań w celu zapobiegania nienawiści religijnej po spaleniu Koranu. Został zatwierdzony pomimo sprzeciwu krajów zachodnich, które obawiają się, że ostrzejsze kroki rządów mogą podeptać wolność słowa.

___

Olsen relacjonuje z Kopenhagi w Danii. Korespondenci Associated Press Julia Frankel i Sam McNeil z Jerozolimy przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *