Szwedzka policja zezwala na protest mężczyzny, który planuje spalić Torę, świętą księgę przed ambasadą Izraela

Sztokholm (AP) – sztokholmska policja powiedziała w piątek, że zezwoliła na protest w ten weekend przez mężczyznę, który powiedział, że chce spalić Torę i Biblię przed ambasadą Izraela w Sztokholmie.

Izraelscy urzędnicy wezwali szwedzki rząd do zaprzestania protestu zaplanowanego na sobotę przed placówką dyplomatyczną.

Szwecja spotkała się ostatnio z ostrą krytyką ze strony krajów muzułmańskich za pozwolenie protestującym na palenie Koranu podczas małych antyislamskich demonstracji.

Mężczyzna, który w sobotę złożył wniosek protestacyjny, powiedział, że chce spalenia Tory i Biblii przed ambasadą Izraela w odpowiedzi na spalenie Koranu przed meczetem w Sztokholmie w zeszłym miesiącu przez irackiego imigranta.

Sztokholmska policja zatwierdziła protest w decyzji uzyskanej przez Associated Press, mówiąc, że trzy osoby wezmą udział w demonstracji przed ambasadą Izraela w sobotę o godzinie 13:00 (1100 GMT).

Prawo do organizowania publicznych demonstracji jest w Szwecji silne i chronione przez konstytucję. Prawa dotyczące bluźnierstwa zostały zniesione w latach 70. Policja wydaje zezwolenia na podstawie tego, czy uważa, że ​​zgromadzenie publiczne może odbyć się bez zakłóceń lub znaczącego zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego.

Sztokholmska policja podkreśliła to rozróżnienie w e-mailu do AP, mówiąc, że „nie zezwalają na różne działania. My zezwalamy na publiczne spotkanie! To ważna różnica”.

READ  Xi powiedział, że Chiny nigdy nie zrezygnują ze swojego prawa do użycia siły przeciwko Tajwanowi

Izraelscy urzędnicy wezwali Szwecję do przerwania imprezy.

Isaac Herzog powiedział: „Jako prezydent państwa Izrael potępiłem spalenie Koranu, który jest święty dla muzułmanów na całym świecie, i teraz jestem zasmucony, że ten sam los czeka żydowską Biblię, wieczną księgę narodu żydowskiego”. w obecnej sytuacji.

Izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen powiedział, że wzywa szwedzkich urzędników, aby „zapobiegli temu okropnemu wydarzeniu i nie pozwolili na spalenie zwoju Tory”.

Naczelny rabin Izraela Icchak Josef zaapelował nawet do figuranta króla Szwecji o interwencję, potępiając planowane wydarzenie, a także niedawne spalenie Koranu przed meczetem w Szwecji.

„Zapobiegając temu wydarzeniu” – napisał – „wysyłacie światu mocny sygnał, że Szwecja stanowczo sprzeciwia się nietolerancji religijnej i że takie działania nie mają miejsca w cywilizowanym społeczeństwie”.

Rada Szwedzkich Gmin Żydowskich potępiła decyzję policji o zezwoleniu na protest, mówiąc: „Nasza tragiczna europejska historia łączy palenie żydowskich książek z pogromami, wypędzeniami, inkwizycją i Holokaustem”.

W zeszłym miesiącu iracki chrześcijański imigrant spalił Koran przed sztokholmskim meczetem podczas święta Id al-Adha, wywołując powszechne potępienie w świecie muzułmańskim. Skrajnie prawicowy działacz zorganizował podobny protest przed ambasadą Turcji na początku tego roku, komplikując starania Szwecji, by przekonać Turcję do zezwolenia jej na przystąpienie do NATO.

W środę najwyższy organ ONZ zajmujący się prawami człowieka przytłaczającą większością głosów zatwierdził środek wzywający kraje do podjęcia większych działań w celu zapobiegania nienawiści religijnej po spaleniu Koranu. Został zatwierdzony pomimo sprzeciwu krajów zachodnich, które obawiają się, że ostrzejsze kroki rządów mogą podeptać wolność słowa.

___

Olsen relacjonuje z Kopenhagi w Danii. Korespondenci Associated Press Julia Frankel i Sam McNeil z Jerozolimy przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *