Tak, żyjesz w bańce technologicznej prowadzonej przez Nvidię

Oto wnioski z dzisiejszej porannej odprawy i oto, co możesz zrobić Subskrypcja Otrzymywane codziennie rano na Twoją skrzynkę odbiorczą z:

Starzenie się jest do bani i wcale mi się to nie podoba.

Moje włosy są cienkie. Nie budzę się codziennie o 1:45 z tą samą zapałem i energią, by mieć obsesję na punkcie rynków i akcji. Jem czerwone mięso trzy razy w miesiącu „tylko dlatego”, że ludzie mówią mi, że to właściwa rzecz na tym etapie życia.

Z tego co wiem, jedyną pozytywną stroną starzenia się jest doświadczenie.

Moje ponad dziesięcioletnie doświadczenie w analizowaniu i sporządzaniu raportów na temat rynków i liderów mówi mi, że inwestorzy całkowicie zanurzyli się w bańce technologicznej napędzanej sztuczną inteligencją.

Szczerze mówiąc, wygląda to na zupełnie inną bańkę niż bańka na rynku konopi indyjskich i kryptowalut z poprzednich lat, ponieważ giganci technologiczni, tacy jak Nvidia (NVDA) i Microsoft (MSFT), mają prawdziwe modele biznesowe do bicia pieniędzy. Ich przywódcy nie są też po prostu niedoświadczonymi narkotykami (patrz Źli aktorzy w świecie kryptowalut z ostatnich dwóch lat).

Ale nie dajcie się zwieść: żyjemy w bańce, która w pewnym momencie może się źle skończyć.

Oto kilka elementów, które moim zdaniem potwierdzają ten pogląd.

Wszystko się zgadza, ale czy tak powinno być?

Akcje Nvidii wzrosły w ubiegły czwartek po zarobkach o 15%. Raport posłał szerszy rynek również w górę.

Konkurenci Nvidii, AMD (AMD) i Arm (ARM), otrzymali mocne oferty. Nowy indeks Super Micro Computer Index (SMCI) Yahoo Finance wzrósł o 36%. Nawet Intel (INTC) złapał niektóre wiatry w plecy Nvidii. Rosły także akcje Meta (META), która od lat przoduje w zakupie chipów Nvidii.

Czy to wszystko nie brzmi szalenie i przypomina kupowanie w ciemno przez traderów FOMO?

Na normalnie funkcjonującym rynku imponująca wydajność Nvidii to zła wiadomość dla konkurentów takich jak AMD i Intel. Nvidia sprzedaje więcej własnych chipów, co oznacza mniejsze możliwości sprzedaży dla konkurencji. Czy ich akcje nie powinny spaść?

READ  Wstępne raporty o zatrudnieniu w USA są zawyżone o 439 000 miejsc pracy w 2023 r

Tylko dlatego, że Meta jest właścicielem i używa niektórych nowych chipów Nvidii, jak pozytywnie wpłynie to na jej zyski i przepływy pieniężne w ciągu najbliższych czterech kwartałów? Czy to kiedykolwiek nastąpi?

Rzecz w tym, że inwestorzy zachowują się irracjonalnie, podczas gdy Nvidia podaje fikcyjne dane finansowe i niszczy machinę medialną. Ma to sens, dopóki nie przestanie działać, co jest klasyczną akcją bańki.

Uzasadnij zawyżone wyceny

Nadal nie jesteś przekonany, że to bańka technologiczna napędzana sztuczną inteligencją?

Następnie przyjrzyj się typowej procedurze Wall Street uzasadniającej wyższe mnożniki wyceny akcji.

Wskaźniki ceny do zysków w technologii są bogate.  Czy jest to bańka napędzana sztuczną inteligencją?

Wskaźniki ceny do zysków w technologii są bogate. Czy jest to bańka napędzana sztuczną inteligencją?

„29-krotność naszego szacowanego roku kalendarzowego 2024 [earnings per share]„Nvidia notowana jest po niższych mnożnikach w porównaniu z podobnymi firmami, Intelem i AMD” – napisał jeden z analityków w notatce po gwałtownych wzrostach zysków Nvidii. „Uważamy, że wycena jest przekonująca. Nvidia pozostaje najlepszym wyborem.”

Nie twierdzę, że Nvidii nie należy wyceniać z wyższą wartością rynkową – wcale tego nie mówię, więc nie dręczcie mnie e-mailami.

Proszę cię o zdekonstruowanie powyższego komentarza, który coraz bardziej wkrada się do zasięgu technologii.

Analityk w tym przypadku stwierdził, że 1) wyższe mnożniki P/E dla wolniejszych producentów Intel i AMD są w porządku, ponieważ sztuczna inteligencja jest tak popularna, a przynajmniej tak się wydaje, oraz 2) akcje Nvidii są warte handlu z premią około 33% do najwyższego mnożnika P/E Już bogata rentowność indeksu S&P 500.

Wycena Nvidii nie jest szczególnie przekonująca, biorąc pod uwagę, że szacunki zysków są przesadzone! To zasoby technologiczne wycenione do absolutnej perfekcji.

Ale hej, w bańce technologicznej wszystko jest dozwolone, prawda?

Myślenie, że jesteś nie do zatrzymania

Nic nie mówi o „bańce inwestycyjnej” lepiej niż niepohamowana pewność siebie. To uczucie, że każda akcja, którą kupisz – za jakąkolwiek cenę i w dowolnym momencie – będzie rosła w nieskończoność. To sprawia, że ​​czujesz się jak geniusz inwestowania i podejmujesz większe ryzyko.

READ  Akcje Forda rosną, gdy Auto Giant potwierdza oczekiwania, zwiększa dywidendę po zmiażdżeniu zysków za drugi kwartał

Oto dawka spostrzeżeń, która ukazuje znaczną część nadmiernej pewności siebie panującej na rynkach.

Zaufanie traderów do procesu decyzyjnego, zgodne z trendem wzrostowym, osiągnęło najwyższy poziom od czasu, gdy Charles Schwab, firma świadcząca usługi finansowe, zaczęła przeprowadzać ankiety wśród traderów. Powiedział, że w tym tygodniu. Z perspektywy sektora inwestorzy są największym optymistą jeśli chodzi o IT (szok). Są bardzo optymistyczni, szczególnie w przypadku akcji AI (szokujące).

Z OSTATNIEJ WIADOMOŚCI: Nie jesteś geniuszem inwestowania. Najlepszą rzeczą, jaką możesz teraz zrobić, aby pomnożyć swoje bogactwo, jest uświadomienie sobie, że nadszedł czas, aby położyć fundamenty pod ochronę swojego bogactwa stworzonego przez bańkę technologiczną.

Polegaj na swoim doświadczeniu inwestycyjnym ze wszystkimi jego wadami.

Briana Susie Jest redaktorem naczelnym Yahoo Finance. Obserwuj Sozziego na Twitterze/X @Brian Susie i dalej LinkedIn. Doradztwo w sprawie transakcji, fuzji, stanowisk aktywistów lub czegokolwiek innego? Wyślij e-mail na adres [email protected].

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z najnowszymi wiadomościami giełdowymi i dogłębną analizą, w tym wydarzeniami dotyczącymi zmian akcji

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *