Teleskop Jamesa Webba z NASA przechwytuje pierwsze dowody obecności dwutlenku węgla na egzoplanecie WASP-39b

Według NASA egzoplaneta, WASP-39b, to gorący gazowy olbrzym krążący wokół gwiazdy podobnej do Słońca 700 lat świetlnych od Ziemi i jest częścią większego badania w sieci, które obejmuje dwie inne planety przechodzące tranzyt. W raporcie agencja zauważyła, że ​​zrozumienie składu atmosfer planet takich jak WASP-39b ma kluczowe znaczenie dla poznania ich pochodzenia i ewolucji. Nowa wersja.

„Cząsteczki CO2 są wrażliwymi fragmentami historii formowania się planet” – powiedział w komunikacie prasowym Mike Lane, profesor nadzwyczajny w School of Earth and Space Exploration na Arizona State University. Lane jest członkiem zespołu naukowego JWST Early Release Science Team of Transiting Exoplanets, który przeprowadził śledztwo.

Zespół wykrył dwutlenek węgla za pomocą spektrometru bliskiej podczerwieni teleskopu – jednego z czterech instrumentów naukowych Webba – do obserwacji atmosfery WASP-39b. Ich badania są częścią Early Science Publishing Program, inicjatywy mającej na celu jak najszybsze dostarczenie danych z teleskopu społeczności badawczej egzoplanet, kierując dalszymi badaniami naukowymi i odkryciami.

To najnowsze odkrycie zostało przyjęte do publikacji w czasopiśmie Nature.

„Mierząc tę ​​cechę dwutlenku węgla, możemy określić ilość ciała stałego w porównaniu z ilością materiału gazowego użytego do utworzenia tej gigantycznej gazowej planety” – dodał Lane. „W następnej dekadzie JWST przeprowadzi ten pomiar różnych planet, zapewniając wgląd w szczegóły formowania się planet i wyjątkowość naszego Układu Słonecznego”.

Nowa era w badaniach egzoplanet

bardzo wrażliwy teleskop internetowy Został wystrzelony w Boże Narodzenie 2021 na swoją obecną orbitę 1,5 miliona kilometrów (około 932 000 mil) od Ziemi. Obserwując wszechświat na dłuższych falach światła niż za pomocą innych teleskopów kosmicznych, Webb może dokładniej badać początek czasu, szukając nieobserwowanych formacji wśród pierwszych galaktyk i zaglądać do obłoków pyłu, gdzie obecnie formują się gwiazdy i układy planetarne.

Lider zespołu Natalie Batalha, profesor astronomii i astrofizyki na UC Santa Cruz, powiedziała w komunikacie. (Mikron jest jednostką długości równą jednej milionowej części metra).

powiedział członek zespołu Monaza Alam, stażysta podoktorancki w Earth and Planetary Laboratory w Carnegie Endowment for Science. „Możemy przeanalizować te drobne różnice w wielkości planet, aby ujawnić skład chemiczny atmosfery”.

READ  NASA wybiera producenta skafandrów kosmicznych po raz pierwszy na Księżycu Artemis

Dotarcie do tej części widma światła – którą umożliwia teleskop Webba – jest niezbędne do pomiaru obfitości gazów, takich jak metan i woda, a także dwutlenku węgla, który według NASA jest obecny na wielu egzoplanetach. Według NASA, ponieważ poszczególne gazy pochłaniają różne kombinacje kolorów, naukowcy mogą badać „niewielkie różnice w jasności światła transmitowanego w zakresie długości fal, aby dokładnie określić, z czego zbudowana jest atmosfera”.

Wcześniej teleskopy Hubble’a i Spitzera NASA wykryły parę wodną, ​​sód i potas w atmosferze planety. „Poprzednie obserwacje tej planety za pomocą Hubble’a i Spitzera dały nam kuszące wskazówki, że może być obecny dwutlenek węgla” – powiedział Batalha. „Dane z JWST wykazały wyraźną i niewątpliwą przewagę CO2, która była tak wyraźna, że ​​praktycznie na nas krzyczała”.

Naukowcy proszą opinię publiczną o wymienienie 20 układów pozasłonecznych obserwowanych przez Teleskop Webba.  Oto jak zgłosić swój pomysł

„Gdy tylko dane pojawiły się na moim ekranie, odebrało to ogromną przewagę pod względem emisji CO2” – powiedział w komunikacie prasowym członek zespołu Zafar Rostamkulov, absolwent Wydziału Nauk o Ziemi i Planetarnej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Wydanie. „To był wyjątkowy moment, przekroczenie ważnego progu w nauce egzoplanet” – dodał.

Odkryta w 2011 roku WASP-39b ma mniej więcej taką samą masę jak Saturn i około jednej czwartej masy Jowisza, podczas gdy jego średnica jest 1,3 razy większa od Jowisza. Ponieważ egzoplaneta krąży blisko swojej gwiazdy, zatacza jeden krąg w nieco ponad cztery ziemskie dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *