Ten przerażający robak ma wyjątkową wizję, a naukowcy nie wiedzą dlaczego: ScienceAlert

W szerszym królestwie zwierząt można znaleźć dziwne gałki oczne, ale istnieje rodzaj robaka morskiego, który wprawia naukowców w zakłopotanie.

Nazywa się je robakami wieloszczetowymi, a ich oczy są po prostu ogromne. Razem oczy ważą 20 razy więcej niż reszta głowy zwierzęcia. Dla człowiekato byłoby około 50 kg (110 funtów) na oko.

O tych gigantycznych podglądaczach wiemy już od jakiegoś czasu; Naukowcy chcieli wiedzieć, co zobaczyły przy nich robaki.

„Postanowiliśmy rozwikłać tajemnicę, dlaczego przezroczysty, prawie niewidzialny robak żywiący się nocą wyewoluował i zyskał ogromne oczy”. mówi biolog morski Michael Bock Z Uniwersytetu w Lund w Szwecji. „W związku z tym pierwszym celem była odpowiedź na pytanie, czy duże oczy zapewniają robakowi dobre widzenie”.

Ich praca obejmowała szczegółowe badania obserwacyjne trzech gatunków nocnych robaków morskich z Morza Śródziemnego: Candida tureo, Vanadis Widzieć. FormozaI Najady mogą trenowaća każdy z nich ma gigantyczną parę puszystych podglądaczy.

Naukowcy przeprowadzili szczegółowe badania optyczne, morfologiczne i elektrofizjologiczne oczu tych zwierząt. Wyniki wykazały, że rodzina wieloszczetów Alciopidae należy do tych trzech gatunków Zdolność widzenia małych lub odległych obiektów I śledź ich ruch.

Zestaw trzech oczu robaka. Vanadis Widzieć. Formoza Znajduje się w lewym dolnym rogu; Candida tureo W prawym górnym rogu; I Najady mogą trenować W prawym dolnym rogu. (Bock i in., waluta. Biol.2024)

Biorąc pod uwagę, że wcześniej wiadomo było, że tylko kręgowce, stawonogi i głowonogi potrafią widzieć przedmiotowo, jest to naprawdę niezwykłe. Większość innych robaków polichaete ma Podstawowa wizja w niskiej rozdzielczościLub Kierunkowy odbiór światła Który wykrywa jedynie obecność światła i kierunek, z którego ono pochodzi.

„Po raz pierwszy udało się wykazać tak zaawansowaną i szczegółową wiedzę poza tymi grupami”. mówi morski i neurobiolog Anders Jarm Z Uniwersytetu w Kopenhadze.

„W rzeczywistości nasze badania wykazały, że robak ma znakomity wzrok. Jego wzrok jest porównywalny z widzeniem myszy i szczurów, mimo że jest stosunkowo prostym organizmem z małym mózgiem”.

READ  Naukowcy obawiają się, że marsjańskie skały odzyskane przez NASA mogą zawierać dziwne zarazki

Nie jest jasne, dlaczego stworzenie aktywne nocą na dnie oceanu potrzebuje tak doskonałej ostrości wzroku. Wydaje się, że rzeczywiście tak jest; Chociaż ciało robaka jest wystarczająco przezroczyste, aby umożliwić mu ukrycie, jego oczy muszą pozostać na tyle nieprzezroczyste, aby pochłaniać światło. Oznacza to, że oczy muszą zapewniać korzyści, które równoważą ryzyko bycia zauważonym przez przechodzące drapieżniki.

Nie wiemy na pewno, jaka to korzyść. Ale szukaj Prowadzona przez blisko 50 lat Przedstawia pomysł. W 1977 roku naukowcy odkryli, że oczy tych robaków są najbardziej wrażliwe na wykrywanie długości fal ultrafioletowych. Sugeruje to, że nocne życie morskie kryje w sobie tajemnicę, której jeszcze nie odkryliśmy.

„Mamy teorię, że same robaki są bioluminescencyjne i komunikują się ze sobą za pomocą światła. Jeśli do bioluminescencji użyjesz zwykłego niebieskiego lub zielonego światła, ryzykujesz również przyciągnięciem drapieżników. Jeśli jednak robak zamiast tego użyje światła ultrafioletowego, pozostanie niewidoczny. ” „W przypadku zwierząt innych niż zwierzęta należące do ich własnego gatunku, nasza hipoteza jest taka, że ​​wyewoluowały ostre widzenie w ultrafiolecie, aby mieć tajny język godowy”. Garm wyjaśnia.

„Może się również zdarzyć, że szukają ofiary wykazującej bioluminescencję UV. Ale niezależnie od tego, jest to naprawdę ekscytujące, ponieważ bioluminescencji UV nigdy nie zaobserwowano u żadnego innego zwierzęcia. Mamy więc nadzieję, że uda nam się to zaprezentować jako pierwsze Odkryj przykład.”

Badanie zostało opublikowane w Aktualna biologia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *