Tesla chce, aby akcjonariusze zwrócili Muskowi pakiet wynagrodzeń o wartości 56 miliardów dolarów, który został odrzucony przez sędziego ze stanu Delaware

W złożonym w środę wniosku do federalnych organów regulacyjnych spółka oświadczyła, że ​​zwróci się do akcjonariuszy o głosowanie w obu kwestiach podczas dorocznego zgromadzenia, które odbędzie się 13 czerwca.

W styczniu prawniczka Kathleen St. Jude McCormick orzekła, że ​​Musk nie jest uprawniony do historycznego pakietu wynagrodzeń przyznanego przez zarząd Tesli, który prawdopodobnie byłby wart około 55,8 miliarda dolarów w ciągu 10 lat, począwszy od 2018 roku.

Pięć lat temu w pozwie złożonym przez akcjonariusza Tesli stwierdzono, że pakiet wynagrodzeń powinien zostać unieważniony, ponieważ został podyktowany przez Muska i był wynikiem pozorowanych negocjacji z niezależnymi od niego dyrektorami.

Miesiąc po wyroku sędziego Musk powiedział, że spróbuje przenieść notowania Tesli do Teksasu, gdzie przeniósł już siedzibę firmy.

Niemal natychmiast po orzeczeniu sędziego Musk właśnie to zrobił w przypadku Neuralink, swojej własnej firmy produkującej implanty mózgowe, przenosząc swoją siedzibę główną z Delaware do Nevady.

W tym tygodniu w liście do akcjonariuszy prezes Robyn Denholm stwierdziła, że ​​Musk osiągnął wzrost, jakiego oczekiwał od producenta samochodów, a Tesla osiągnęła wszystkie cele dotyczące wartości akcji i operacyjne określone w pakiecie wynagrodzeń dyrektora generalnego na 2018 rok, które zostały zatwierdzone przez akcjonariuszy.

„Ponieważ sąd w Delaware nie zgodził się z tym, Elon nie otrzymał wynagrodzenia za żadną pracę dla Tesli w ciągu ostatnich sześciu lat, co pomogło wygenerować znaczny wzrost i wartość dla akcjonariuszy” – napisał Denholm. „Uderza to nas – i wielu akcjonariuszy, od których już słyszeliśmy – jako zasadniczo niesprawiedliwe i niezgodne z wolą akcjonariuszy, którzy za tym głosowali”.

READ  Wordle utknął w sporze prawnym z programem geograficznym Worldle

Jak wynika z dokumentów regulacyjnych, Tesla odnotowała rekordową dostawę ponad 1,8 miliona pojazdów elektrycznych na całym świecie w 2023 roku. Jednak wartość jej akcji gwałtownie spadła w tym roku wraz ze spadkiem sprzedaży samochodów elektrycznych.

Przyszły wzrost stoi pod znakiem zapytania i przekonanie akcjonariuszy do wsparcia dużego pakietu wynagrodzeń może być trudne w środowisku, w którym rośnie konkurencja na całym świecie, a popyt na sprzedaż pojazdów elektrycznych maleje.

Akcje Tesli straciły w tym roku ponad jedną trzecią swojej wartości, ponieważ ogromne obniżki cen nie przyciągnęły większej liczby nabywców. Firma podała, że ​​od stycznia do marca dostarczyła 386 810 pojazdów, czyli o około 9% mniej niż sprzedała w tym samym okresie ubiegłego roku.

Akcjonariusze będą również zobowiązani do oddania niewiążącego głosowania doradczego w sprawie wynagrodzeń kadry kierowniczej na rok 2023.

W styczniu Musk w poście na X, platformie mediów społecznościowych, którego jest obecnie właścicielem, wezwał zarząd Tesli do zaproponowania nowego pakietu wynagrodzeń. Jeśli nie dostanie 25%, napisał, że wolałby budować produkty poza Teslą, najwyraźniej w innej firmie.

Analityk Wedbush, Dan Ives, zwykle optymistycznie nastawiony do Tesli, powiedział w wywiadzie, że wniosek nie dotyczy wielu kwestii, w tym przyszłego wynagrodzenia Muska.

„To słoń w pokoju, ponieważ Musk groził X, a to stanowiło ogromny problem” dla akcji Tesli, powiedział Ives.

Powiedział, że Musk musi zobowiązać się do pełnienia funkcji dyrektora generalnego Tesli przez trzy do pięciu lat i rozwijania w firmie sztucznej inteligencji. Kiedy w przyszłym tygodniu firma ogłosi zyski za pierwszy kwartał, Musk będzie musiał wyjaśnić przyszłe plany rozwoju, w tym sprawę Modelu 2, małego samochodu elektrycznego, który kosztuje około 25 000 dolarów, powiedział Ives. W przeciwnym razie, dodał, nadejdą ciemne dni.

READ  Chiński producent samochodów elektrycznych Nio ujawnił konkurenta Tesli Model Y

„Inwestorzy nie tylko wierzą Muskowi na słowo” – powiedział. „Ma się wrażenie, że samolot wpada do oceanu, a obraz koncentruje się na solonych orzeszkach ziemnych”.

Musk ma mniejszą dźwignię finansową niż w styczniu ze względu na spadek zapasów w tym roku. „W ciągu sześciu miesięcy przeszedł od opowieści o Kopciuszku do koszmaru z ulicy Wiązów” – powiedział Ives.

W momencie wydania orzeczenia sądu w Delaware pakiet Muska był wart ponad 55,8 miliarda dolarów, ale sąd mógł kosztować dyrektora generalnego Mercurial ponad 10 miliardów dolarów ze względu na spadek akcji firmy w tym roku. W aktach wskazano, że na koniec sesji 12 kwietnia wynagrodzenie Muska za rok 2018 wyniosło 44,9 miliarda dolarów.

Od zeszłego roku Tesla obniżyła ceny niektórych modeli nawet o 20 000 dolarów. Obniżki cen spowodowały spadek wartości używanych samochodów elektrycznych i zmniejszenie marży zysku Tesli.

Tesla powiedziała w tym tygodniu, że zwolni około 10% swoich pracowników, czyli około 14 000 osób.

W pozwie zarząd Tesli napisał, że decyzję o uzyskaniu zgody akcjonariuszy na pakiet wynagrodzeń Muska na rok 2018 zarząd podjął po otrzymaniu raportu specjalnej komisji, w skład której wchodzi jeden z członków zarządu, Kathleen Wilson Thompson.

Zarząd napisał, że w przypadku jakiegokolwiek znaczącego głosowania przeciwko przyszłym pakietom wynagrodzeń kadry kierowniczej „uwzględnimy obawy naszych akcjonariuszy, a Komisja ds. wynagrodzeń oceni, czy konieczne są jakiekolwiek działania, aby rozwiązać te obawy”.

Akcje Tesli, które w tym tygodniu spadły o kolejne 8%, spadły w środę o około 1%.

____

Chapman doniósł z Nowego Jorku. Ta historia została poprawiona, aby wyjaśnić, że głosy akcjonariuszy w sprawie przyszłego wynagrodzenia kadry kierowniczej mają wyłącznie charakter doradczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *