Tesla pozwany przez byłych pracowników o „masowe zwolnienia”

20 czerwca (Reuters) – Dawna firma Tesli (TSLA.O) Pracownicy pozywają amerykańską firmę produkującą samochody elektryczne, twierdząc, że jej decyzja o wprowadzeniu „zwolnień masowych” naruszyła prawo federalne, ponieważ firma nie poinformowała z wyprzedzeniem o zwolnieniach.

Pozew został złożony późną niedzielę w Teksasie przez dwóch pracowników, którzy powiedzieli, że zwolnili pracę w gigantycznej fabryce Tesli w Sparks w stanie Nevada w czerwcu.

Według pozwu ponad 500 pracowników zakładu w Nevadzie zostało zwolnionych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Pracownicy twierdzą, że firma nie przestrzegała federalnych przepisów dotyczących masowych zwolnień, które wymagają 60-dniowego okresu wypowiedzenia zgodnie z poprawką dot. przekwalifikowania pracowników i ustawą o wypowiedzeniu, zgodnie z pozwem.

Starają się o status pozwu zbiorowego dla wszystkich byłych pracowników Tesli w całych Stanach Zjednoczonych, którzy zostali zwolnieni w maju lub czerwcu bez wcześniejszego powiadomienia.

„Tesla po prostu powiadomił pracowników, że ich wypowiedzenie będzie skuteczne natychmiast” – czytamy w skardze.

Tesla, która nie skomentowała liczby zwolnień, nie skomentowała od razu próśb o komentarz do pozwu.

Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, najbogatszy człowiek na świecie, powiedział na początku tego miesiąca, że ​​ma „bardzo złe przeczucia” na temat gospodarki i że Tesla musi zredukować personel o około 10%, zgodnie z wiadomością e-mail, którą zobaczył Reuters. Czytaj więcej

Według Reutera i wywiadów internetowych ponad 20 osób, które przedstawiły się jako pracownicy Tesli, powiedziało, że zwolniło się, zrezygnowało z pracy lub zostało rozwiązane w tym miesiącu. Czytaj więcej

Pozew złożony przez Johna Lyncha i Daxtona Hartsfielda, którzy zostali zwolnieni odpowiednio 10 i 15 czerwca, dotyczy wynagrodzenia i świadczeń za 60-dniowy okres wypowiedzenia.

READ  Apple ma duży problem z fabryką iPhone'ów swojego dostawcy w Chinach

„To absolutnie przerażające, że Tesla rażąco narusza federalne prawo pracy, zwalniając tak wielu pracowników bez wymaganego wypowiedzenia”, powiedział Reuterowi Shannon Lees Riordan, prawnik reprezentujący pracowników.

Powiedziała, że ​​Tesla oferuje tylko niektórym pracownikom jeden tydzień wypowiedzenia, dodając, że przygotowuje nakaz sądowy, aby uniemożliwić Tesli próby zwolnienia pracowników w zamian za tylko jeden tydzień wypowiedzenia.

Musk zbagatelizował pozew, nazywając go „frywolnym”.

„Nie czytajmy się zbytnio w pozwach zapobiegawczych, które nie mają statusu” – powiedział na Qatar Economic Forum zorganizowanym przez Bloomberg.

„Wygląda na to, że wszystko, co jest związane z Teslą, otrzymuje wiele kliknięć, trywialnych lub znaczących. Umieszczę ten pozew, o którym mówisz, w kategorii trywialnej”.

Pozew został złożony w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych w Zachodnim Okręgu Teksasu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe sprawozdania Akriti Sharmy w Bengaluru i Hyungu Jina w San Francisco; Edytowanie przez Richarda Boleyna i Jasona Neely

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *