Tony Kushner wypowiada się na poparcie przemówienia Jonathana Glazera na Oscarach

Jeden z najsłynniejszych amerykańskich pisarzy i jeden ze współpracowników Stevena Spielberga wypowiadał się dziś w podcaście Haaretz na temat kontrowersji wokół przemówienia Jonathana Glazera po… Obszar zainteresowań Zdobył Oscara dla najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego.

Mówiąc o protestach w Stanach Zjednoczonych i ich skutkach, głos zabrał zdobywca nagród Emmy i Pulitzera Tony Kushner wyraziłem Zaskoczeniem, jak to określił, „negatywną reakcją po niepodważalnym i niezaprzeczalnym stwierdzeniu Jonathana Glazera na Oscarach”.

Zapytany, czy był świadomy komentarzy Glazera, Kushner odpowiedział: „Oczywiście”. To znaczy, kto tego nie robi?

Dla kontekstu, oto całość przemówienia Glazera:

Dziękuję bardzo. Obawiam się, że przeczytam.

Dziękuję Akademii za to wyróżnienie, naszym partnerom A24 Films za dostęp, Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej, Stead Museum za zaufanie i wskazówki, a także moim producentom, aktorom i współpracownikom.

Wszystkie nasze wybory miały odzwierciedlać i konfrontować nas w teraźniejszości.Nie mówię, żebyście spojrzeli, co zrobili wtedy, ale raczej spójrzcie, co robimy teraz.

Nasz film pokazuje, gdzie dehumanizacja prowadzi do najgorszego. Ukształtowało całą naszą przeszłość i teraźniejszość. A teraz stoimy tutaj jako ludzie odrzucający swój judaizm i Holokaust, porwani przez okupację, która doprowadziła do walki tak wielu niewinnych ludzi.

Czy to ofiary października – czy ofiary 7 października w Izraelu, czy trwający atak na Gazę, wszystkie ofiary tej dehumanizacji – jak możemy się przeciwstawić? Alexandria, dziewczyna, która błyszczy w filmie tak, jak błyszczy w życiu, zdecydowała się to zrobić. Dedykuję to jej pamięci i oporowi. Dziękuję.

„Co [Glazer’s] „To bardzo proste” – powiedział Kushner. „Mówi, że judaizm, tożsamość żydowska, historia Żydów, historia Holokaustu i historia żydowskiego cierpienia nie mogą być wykorzystywane w kampanii jako pretekst do projektu odczłowieczania lub mordowania innych. „To sprzeniewierzenie tego, co to znaczy być Żydem, co oznacza Holokaust, a on to odrzuca”.

READ  Projektant trafia do szpitala psychiatrycznego po incydencie, w którym naraził się w samolocie

Kontynuował: „Kto się z tym nie zgadza? Jaka osoba wierzy, że to, co dzieje się obecnie w Gazie, jest do zaakceptowania? Jeśli zauważysz, że mówisz głośno i publicznie: „Nie przeszkadza mi to, co oni robią”, ponieważ czujesz, że jedyną opcją, jaką masz jako Żyd, jest obrona wszystkiego, co robi Izrael, to wstydź się”.

Ponad tysiąc specjalistów z branży rozrywkowej podpisało w tym tygodniu list potępiający przemówienie Glazera.

„Odrzucamy porwanie naszego judaizmu w celu wyciągnięcia moralnego równania pomiędzy reżimem nazistowskim, który dążył do eksterminacji rasy ludzkiej, a narodem izraelskim, który stara się uniknąć jej eksterminacji” – czytamy w części listu (czytaj: tutaj w całości).

Jeszcze inni, np Powiedziała Gwiazda Zoe Kazan publicznie zadeklarowała swoje poparcie dla Glazera, a petycja Change.org na jego korzyść zebrała 1670 podpisów.

Mówiąc konkretnie o sytuacji na Bliskim Wschodzie, Kushner zdawał się wskazywać, że jego poglądy ewoluują, jeśli chodzi o sposób reakcji.

„Podczas mojej podróży przez ostatnie pięć miesięcy zbliżyłem się do idei, że być może bojkot jest konieczny, ale nie mogę tego zrobić. Nie mogę oddzielić się od Izraela”.

Powiedział, że celem jest pokój dla wszystkich, w tym Izraelczyków.

„Chcę, aby Izraelczycy mogli żyć w pokoju… Myślę, że okupacja w Gazie… wszystkie te rzeczy nie zapewniają Izraelowi bezpieczeństwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *