Toronto wybiera Olivię Chow na pierwszego chińskiego burmistrza Kanady

TORONTO (Reuters) – Olivia Chao została pierwszą chińską Kanadyjką, która została wybrana na burmistrza największego kanadyjskiego miasta, Toronto, w poniedziałek, zobowiązując się do wspierania najemców, wspierania spraw społecznych i ograniczenia szerokich uprawnień jej urzędu.

„Poświęcę się niestrudzonej pracy nad budową bardziej opiekuńczego, przystępnego cenowo i bezpiecznego miasta, do którego każdy należy” – powiedziała Zhao swoim zwolennikom podczas przemówienia o zwycięstwie.

Według wstępnych wyników Zhao otrzymała 37,2% głosów, wyprzedzając swoją najbliższą rywalkę Annę Pailao, byłą wiceburmistrz.

Wybitny głos w postępowej polityce, kampania Chow opierała się na jej historii jako byłej posłance do parlamentu w Ottawie i jako członkini Rady Miejskiej Toronto, a także na historycznych relacjach nawiązanych przez jej zmarłego męża, Nową Partię Demokratyczną (NDP) oraz przywódca federalnej opozycji Jack Layton.

66-letnia Zhao będzie pierwszą kobietą burmistrzem od czasu Barbary Hall w 1997 roku. Wcześniej kandydowała na burmistrza w 2014 roku, kiedy zajęła trzecie miejsce.

Urodzony w Hong Kongu, Chow wyemigrował do Kanady w wieku 13 lat i ukończył University of Guelph na wydziale Sztuk Pięknych.

Zhao przejmuje stanowisko burmistrza po rezygnacji Johna Tory’ego, konserwatywnego burmistrza, który wygrał swoje trzecie wybory w październiku ubiegłego roku. Żonaty torys opuścił swoje stanowisko w lutym po tym, jak przyznał się, że miał romans z członkiem personelu.

Zhao będzie przewodzić kapitałowi finansowemu Kanady w czasie rosnących kosztów mieszkaniowych i wzrostu brutalnych ataków na transport publiczny, co doprowadziło do wezwań do wszczęcia działań policyjnych. Zobowiązała się do budowy 25 000 domów z czynszem regulowanym w ciągu ośmiu lat, aby przeciwdziałać rosnącym czynszom.

READ  Kandydat skrajnie prawicowego populisty na prezydenta aresztowany w Paragwaju

Od początku kampanii Zhao prowadziła rywalki w sondażach. Toure poparł swojego byłego zastępcę Bailao, podczas gdy premier Ontario Doug Ford poparł byłego szefa policji w Toronto, Marka Saundersa.

Ford pogratulował Chowowi i powiedział, że jest gotów współpracować z każdym, kto chce „współpracować z naszym rządem w celu ulepszenia naszego miasta i hrabstwa”.

(Raportowanie Sama Jabri Becketta). Montaż przez Rosalbę O’Brien i Michaela Berry’ego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *