Transakcja Broncos za Russella Wilsona była katastrofą, ale wina wykracza poza QB

ENGLEWOOD, Kolorado — Kiedy drużyna Denver Broncos zbliżała się do mety negocjacji z Seattle Seahawks w marcu 2022 r. w sprawie hitowej transakcji za rozgrywającego Russella Wilsona, dyrektor generalny George Paton udał się do nowego głównego trenera Nathaniela Hacketta i poprosił go, aby przyjrzał się taśma weterana. .

„Nie muszę oglądać tej taśmy. Kopie mnie w tyłek od wielu lat” – według Pattona odpowiedział Hackett.

Być może nie powinniśmy przeceniać zabawnej anegdoty, którą opowiedziano podczas euforii podczas wprowadzającej konferencji prasowej Wilsona. Hackett, jak wyjaśnili wraz z Pattonem, w końcu wchłonął film przedstawiający 10 sezonów rozgrywającego w drużynie Seahawks, podczas których otrzymał dziewięć zaproszeń do Pro Bowl. Jednak z perspektywy czasu, po wtorkowych wiadomościach, że Broncos będą wystawiać Wilsona na ławce rezerwowych podczas dwóch ostatnich meczów jego drugiego sezonu w drużynie, trudno nie postrzegać tej historii jako dogodnego kontekstu wokół prawdopodobnie jednej z najgorszych transakcji w historii NFL . .

Broncos wierzyli, że Wilson będzie dla nich tym, czym zawsze był w Seattle: rozgrywającym, który zawsze znajdzie sposób na zwycięstwo, bez względu na okoliczności. Widzieli chwałę, rozgrywającego, który podniósł trofeum Lombardiego i był o jeden kiepski rzut od zdobycia kolejnego. Widzieli gracza, którego doświadczenie w fazie play-off, lata krzykliwych liczb i weteran przywództwa mogą podnieść drużynę desperacko próbującą znaleźć drogę powrotną na zwycięską drogę. Broncos chcieli tego wszystkiego na tyle mocno, że wysłali do Seahawks pięć wyborów w drafcie, dwóch z pierwszej rundy i trzech graczy w zamian za Wilsona i wybór w czwartej rundzie.

Russell Wilson został przedstawiony przez Nathaniela Hacketta 16 marca 2022 r. (Hyung Chang/Getty Images)

Chcieli go na tyle mocno, aby uniknąć sygnałów ostrzegawczych wskazujących, że jego gra zmierza ku pogorszeniu.

To była wysoka cena do zapłacenia, jeszcze zanim Broncos przedłużyli pięcioletni kontrakt o wartości 245 milionów dolarów 33-letniemu rozgrywającemu, zanim w ogóle rzucił przepustkę w mundurze Broncos. Cała transakcja okazała się wielką klapą – Broncos przegrywali 11-19 podczas 30 startów Wilsona w Denver – ale eliminowanie wszystkich problemów, które nękają franczyzę od czasu transakcji z Wilsonem, byłoby żałośnie mylące.

Broncos chcieli wszystkiego, co Wilson miał do zaoferowania Seahawks na tyle mocno, że zignorowali – lub przynajmniej zracjonalizowali – wyraźne sygnały, które kilka lat temu w Seattle zauważyli ci, którzy uważnie obserwowali rozgrywającego, że jego gra słabnie. Problemy, które nękały Wilsona pod koniec jego kariery w Seahawks, w tym zauważalny spadek mobilności, który szkodził jego pracy zarówno w kieszeni, jak i poza nią, były widoczne w Denver. Wilson miał dwa najgorsze sezony w swojej karierze w Denver pod względem EPA (dodane oczekiwane punkty). Jego ocena zdawcza wynosząca 84,4 w 2022 r. była najgorszą w jego karierze, a ocena 98,0, jaką uzyskał w tym sezonie, jest jego drugą najgorszą oceną od 2017 r.

READ  Celem Eagles jest wyprzedzenie NFC w kluczowym meczu z Giants

To wszystko było mniejsze, niż oczekiwali Broncos. Ale nie tylko rozgrywający nie dotrzymał swojej części umowy.

Hackett, który został zatrudniony niecałe dwa miesiące przed podpisaniem umowy z Wilsonem, jako trener pierwszego roku zdecydowanie odbiegał od swojej ligi, co stało się jasne od początku jego pierwszego sezonu na stanowisku. Próbując połączyć atak, który pomógł zbudować w Green Bay dla Aarona Rodgersa, z elementami planu, który Wilson pokochał w Seattle, Broncos zamiast tego stworzyli przestępstwo bez jasnej tożsamości. Broncos nie byli w stanie ochronić Wilsona, tworząc silną grę w parterze, a Denver oddał rekordowe 63 worki w 2022 roku, z czego 55 Wilson wchłonął w swoich 15 startach. Praca nóg Wilsona uległa pogorszeniu w wyniku ataku presją, a jego proces podejmowania decyzji w końcówkach meczów – czego przykładem jest brutalne przechwycenie w strefie końcowej w tygodniu 5 przeciwko Indianapolis Colts – stał się czasami niekonsekwentny.

Po piętnastu meczach sezonu, po katastrofalnym występie Wilsona i Denvera w Boże Narodzenie i przegranej z Los Angeles Rams, Hackett został zwolniony. Broncos zastawili dużą część swojej przyszłości na rozgrywającego, ale jego chemia z głównym trenerem, pomimo konsekwentnych publicznych wypowiedzi na temat chemii, od początku była chaotyczna.

Wilson entuzjastycznie przyjął przybycie Seana Paytona, trenera, który zwyciężył w Super Bowl, a który po podpisaniu kontraktu jako wolny agent w 2006 roku pomógł Drew Breesowi, najbardziej szanowanemu przechodniowi Wilsona, w zrobieniu kariery na poziomie Hall of Fame w Nowym Orleanie. mógłby odciągnąć Wilsona od „Dive high”, co zmniejsza ciężar przeciwstawienia się atakowi na jego ramionach. Dzięki temu Broncos przez pewien czas w tym sezonie grali czystszy futbol niż w zeszłym sezonie. Podczas serii pięciu zwycięstw po rozpoczęciu 1:5 Wilson nie przechwycił piłki, a drużyna Broncos wykorzystała pozycję w boisku, jaką zapewniła obrona piłki, aby wydostać się z wczesnego dołka.

Ale nigdy nie było to przestępstwo, w którym Wilson mógł się rozwijać lub naprawdę wykorzystywać swoje mocne strony. Pomimo ogólnego pogorszenia się sprawności fizycznej Wilson pozostaje utalentowanym rozgrywającym, pomocnikiem, który potrafi oddawać mocne strzały z pola gry, działając poza strukturą drużyny. Było to widoczne po porażce Denver 26:23 z New England Patriots w Wigilię Bożego Narodzenia. W czwartej kwarcie Wilson prowadził Broncos 23-7, po dwóch przyłożeniach na dystansie ponad 75 jardów i zakończył mecz dwupunktowymi rzutami konwersyjnymi, co doprowadziło do remisu. Improwizował, wyszedł poza kieszeń i odnalazł odbiorców głęboko w boisku.

„Podkręciliśmy trochę tempo i chłopaki wykonali kilka świetnych zagrań” – powiedział Wilson.

Wilson w tym sezonie był już prawie gotowy zasugerować, jak jego zdaniem Broncos powinni grać. Ale pogląd Paytona na sekwencję był inny.

„W dużej części graliśmy bez pleców i wykonaliśmy kilka zagrań, (ale) trudno powiedzieć, że będziesz zarabiał na życie w ten sposób za podstawowy atak” – powiedział Payton.

Payton chce grać w określony sposób. Potrzebuje pomocnika, który będzie potrafił regularnie podawać piłkę w rytmie ataku. Akt drugi, jego zdaniem, nie mógł być planem pierwszym. W przypadku Wilsona na ławce rezerwowych chodzi przede wszystkim o inną grę, ale czy po prostu prosi się go, aby zachowywał się w sposób, który nie odpowiada jego mocnym stronom?

„Wraz z Russellem jest jednym z najtwardszych gości, jakich kiedykolwiek spotkałem, zwłaszcza w tym sporcie” – powiedział w zeszłym tygodniu prawy napastnik Broncos, Mike McGlinchey. „I oczywiście nikt nie bierze więcej tego, co on robi. Sposób, w jaki po prostu wznosi się ponad to i przygotowuje się tak, jak zawsze, prowadząc naszą drużynę piłkarską, pomagając nam zapewnić dobrą pozycję przed rundą play-off.… Myślę, że dwa i pół miesiąca temu wszyscy mówiliście: „Śmiejecie się z nas. Zostały nam więc trzy mecze. Russell zrobi to, co zawsze potrafi najlepiej i będzie ostro rywalizował, dzięki czemu będziemy mogli wygrywać mecze”.

W środę Payton wyraził skruchę z powodu swojej roli w przebiegu sezonu Wilsona.

„Jest część ciebie, a na pewno ja, jako główny trener, myślę sobie: «Człowieku, musiałem być lepszy».

Broncos powiedzieli w środę, że posunięcie to miało na celu znalezienie iskry w ataku, który z czasem osłabł. Ale najwyraźniej dotyczy to także przyszłości. W grę wchodzą oczywiście istotne elementy finansowe. Wilson ma już gwarantowane 39 milionów dolarów na rok 2024, ale kolejne 37 milionów dolarów z jego pensji na rok 2025 ma gwarantowane na pokrycie samych kontuzji. Byłoby to w pełni gwarantowane, gdyby Wilson pozostał w drużynie do piątego dnia kolejnego roku ligowego w marcu. Kontuzja Wilsona, której doznał w dwóch ostatnich meczach, która uniemożliwiła mu zaliczenie testu fizycznego w tym momencie, sprawi, że Broncos będą musieli zapłacić całą tę pensję. Zawsze możesz podążać za pieniędzmi w sporcie zawodowym.

Sean Payton rozmawia z Russellem Wilsonem przed meczem z Patriots. Wygląda na to, że będzie to ostatni mecz Wilsona w Denver w tym sezonie. (Isaiah J. Downing/USA Today)

Jednak odejście od Wilsona może stworzyć więcej problemów niż rozwiązać. Ucięcie go oznaczałoby martwe pieniądze w wysokości 85 milionów dolarów. Mógłby zostać rozłożony na kolejne dwa sezony z nominacją po 1 czerwca, ale takie posunięcie wywarłoby presję na księgach Denver i potencjalnie wymagałoby pozbycia się innych kluczowych graczy i ich kontraktów. Broncos nie mają zbyt wielu młodych, niedrogich talentów, głównie dlatego, że w ciągu ubiegłych dwóch lat transfery Wilsona i Paytona zapewniły Denver w sumie trzy typy w pierwszej rundzie draftu. Broncos desperacko potrzebują większej szybkości, aby uzupełnić swojego rozgrywającego.

READ  Czego Connor Beddard może się spodziewać jako numer 1 w drafcie NHL? Toews, McDavid i inni udzielają porad

Nie mówi to nic o tym, kto zastąpi Wilsona, jeśli rozegrał już swój ostatni mecz z Broncos. Payton wierzy, że Jarrett Stidham to „wschodzący” rozgrywający i być może te dwa ostatnie mecze to pokazują, ale odkąd wszedł do ligi jako zawodnik Patriots w czwartej rundzie draftu w 2019 roku, rozegrał zaledwie dwa mecze w podstawowym składzie. Po prostu tak nie jest. Niewiele będzie dalej.

Broncos nie będą gotowi, aby wybrać najlepszych perspektywicznych zawodników, Caleba Williamsa i Drake'a Maye'a, co wydawało się możliwe, gdy Denver rozpoczęło sezon przegrywając pięć z sześciu meczów. W projekcie mogą znajdować się inne opcje. Zwycięzca Heisman Trophy z LSU, Jayden Daniels, może być w zasięgu. OJ McCarthy z Michigan. Wszyscy byli kandydatami na pierwszą rundę SportowiecNajnowszy próbny projekt autorstwa potencjalnego guru Dane’a Bruglera.

Ale nic z tego nie będzie dla Broncos tak łatwe, jak zmiana rozgrywającego. Jeśli nieszczęsna branża Wilsona miała czegoś nauczyć Broncos, to przede wszystkim tego.

(Zdjęcie na górze: RJ Sangusti/Getty Images)


„The Football 100”, ostateczny ranking 100 najlepszych graczy NFL wszechczasów, jest już w sprzedaży. Poproś o to Tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *