Trwają rozmowy na temat traktatu mającego położyć kres zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi

OTTAWA, Ontario (AP) – Kraje poczyniły postępy w zakresie traktatu mającego na celu położenie kresu zanieczyszczeniom tworzywami sztucznymi po zakończeniu czwartej rundy rozmów we wtorek w Kanadzie.

Po raz pierwszy w tym procesie negocjatorzy omówili tekst traktatu, który miał stać się traktatem światowym. Delegaci i obserwatorzy w Międzyrządowy Komitet Negocjacyjny ds. Zanieczyszczenia Tworzywami Sztucznymi Opisał to jako powitalny znak fakt, że podczas czwartego z pięciu zaplanowanych spotkań rozmowa zeszła z pomysłów na język traktatu.

Jeszcze bardziej kontrowersyjny jest pomysł ograniczania ilości produkowanego plastiku. Pozostaje to w tekście pomimo silnych sprzeciwów ze strony krajów, przedsiębiorstw produkujących tworzywa sztuczne oraz eksporterów ropy i gazu. Większość tworzyw sztucznych wytwarzana jest z paliw kopalnych i środków chemicznych.

tak jak Sesja w Ottawie Po zakończeniu rozmów komisja zgodziła się kontynuować prace nad traktatem przed ostatnim posiedzeniem, które odbędzie się jeszcze w tym roku w Korei Południowej.

Dyrektor wykonawcza UNEP Inger Andersen oraz Minister Środowiska i Zmian Klimatu Stephen Guilbault na konferencji prasowej, 23 kwietnia 2024 r. w Ottawie, Ontario. (Adrian Wild/The Canadian Press za pośrednictwem AP)

Przygotowania do tej sesji będą skupiać się na sposobach finansowania wdrażania traktatu, ocenie substancji chemicznych budzących obawy w produktach z tworzyw sztucznych oraz rozważeniu projektu produktu. Przedstawiciel Rwandy powiedział, że zignorowali słonia na sali, nie zajmując się produkcją tworzyw sztucznych.

„Ostatecznie nie chodzi tylko o tekst, ale nie tylko o proces” – powiedziała Jyoti Mathur Philip, sekretarz wykonawczy komisji. „Chodzi po prostu o stworzenie lepszej przyszłości dla pokoleń i naszych bliskich. To multilateralizm w najlepszym wydaniu, a my możemy odnieść sukces i odniesiemy sukces”.

Członkowie chcą traktatu skupiającego się na recyklingu i ponownym użyciu tworzyw sztucznych, co czasami nazywa się „włączaniem do głównego nurtu” – powiedział Stuart Harris, rzecznik branżowy Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Chemicznych.

READ  Kobra w kokpicie samolotu lądującego awaryjnie w RPA

Nie chcą ograniczać produkcji tworzyw sztucznych i uważają, że to porozumienie nie powinno regulować substancji chemicznych. Harris powiedział, że stowarzyszenie cieszy się, że rządy zjednoczyły się i zgodziły się na wykonanie dodatkowych prac, zwłaszcza dotyczących finansowania i projektowania produktów z tworzyw sztucznych.

Dziesiątki naukowców z Porozumienia Naukowców na rzecz Traktatu o Skutecznych Tworzywach Sztucznych przybyło na spotkanie, aby przedstawić negocjatorom dowody naukowe dotyczące zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, częściowo, jak twierdzili, aby rozwiać dezinformację.

„Wczoraj usłyszałam, że nie ma danych na temat mikroplastików, co jest ewidentną nieprawdą: na temat mikro i nanoplastików wydano 21 000 publikacji” – powiedziała Bethany Carne Almroth, profesor toksykologii środowiskowej na Uniwersytecie w Göteborgu w Szwecji, która współprzewodniczy badaniu koalicja. „To jak Whac-A-Mole.”

Powiedziała, że ​​naukowcy byli nękani i zastraszani przez lobbystów, i powiedziała Organizacji Narodów Zjednoczonych, że jeden z lobbystów krzyknął na nią na spotkaniu.

Główny negocjator Ekwadoru Walter Schuldt powiedział, że pomimo różnic reprezentowane kraje mają wspólną wizję dalszych postępów w procesie traktatowym.

„Ponieważ ostatecznie mówimy o przyszłym przetrwaniu życia, nie tylko ludzkiego, ale wszelkiego rodzaju życia na tej planecie” – powiedział w wywiadzie.

Powiedział, że jest dumny, że może uczestniczyć i wnosić swój wkład „swoim ziarenkiem piasku” w globalną akcję mającą na celu rozwiązanie kryzysu środowiskowego.

Rozmowy traktatowe rozpoczęły się w Urugwaj w grudniu 2022 r Po tym, jak w marcu 2022 r. Rwanda i Peru zaproponowały rezolucję, która zapoczątkowała ten proces. Postęp był w tym czasie powolny Rozmowy w Paryżu w maju 2023 r I w Nairobi w listopadzie Podczas gdy kraje omawiały zasady tego procesu.

Kiedy tysiące negocjatorów i obserwatorów przybyło do Ottawy, Luis Villas Valdivieso, przewodniczący komisji z Ekwadoru, przypomniał im o ich celu, jakim jest osiągnięcie przyszłości wolnej od zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi. Poprosił ich, aby byli ambitni.

Delegaci omówili nie tylko zakres traktatu, ale także budzące obawy chemikalia, problematyczne tworzywa sztuczne, których można uniknąć, projektowanie produktów, finansowanie i wdrażanie.

PLIK – Minister środowiska i zmian klimatycznych Stephen Guilbault jest postrzegany jako przewodniczący międzyrządowego komitetu negocjacyjnego Ambasador Luis Villas Valdivieso przemawia podczas konferencji prasowej, 23 kwietnia 2024 r. w Ottawie, Ontario.  (Adrian Wild/The Canadian Press za pośrednictwem AP, plik)

Minister środowiska i zmian klimatycznych Stephen Guilbault postrzegany jako przewodniczący Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego Ambasador Luis Villas Valdivieso przemawia podczas konferencji prasowej, 23 kwietnia 2024 r. w Ottawie, Ontario. (Adrian Wild/The Canadian Press za pośrednictwem AP)

Delegaci uprościli także nieporęczny zestaw opcji, który wyłonił się z ostatniego spotkania.

„Po dwóch latach długich dyskusji zrobiliśmy duży krok naprzód. Mamy teraz tekst do negocjacji” – powiedział Björn Biller, międzynarodowy koordynator Międzynarodowej Sieci Eliminacji Zanieczyszczeń. „Niestety potrzeba więcej woli politycznej, aby zająć się rosnącą liczbą tworzyw sztucznych produkcji, że „To wymknęło się spod kontroli”.

Wiele osób przybyło do Ottawy ze społeczności dotkniętych przemysłem tworzyw sztucznych i zanieczyszczeniami. Mieszkańcy Luizjany i Teksasu mieszkający w pobliżu zakładów petrochemicznych i rafinerii rozdawali pocztówki zaadresowane do Departamentu Stanu USA z informacją: „Szkoda, że ​​tu nie jesteś”.

Podróżowali razem jako grupa z ruchu Uwolnij się od plastiku, prosząc negocjatorów, aby odwiedzili ich stany, aby na własne oczy doświadczyć zanieczyszczenia powietrza i wody.

„To wciąż najlepsza opcja, aby zobaczyć zmiany w naszych społecznościach. Zostały one przejęte przez korporacje. Nie mogę iść do władz parafialnych” – powiedział Joe Banner z parafii św. Jana Chrzciciela w Luizjanie czuję, że to jedyna szansa, jaką mam”.

Członkowie Klubu Rdzennych mieszkańców zorganizowali w sobotę konferencję prasową, aby powiedzieć, że mikroplastiki zanieczyszczają ich dostawy żywności oraz że zanieczyszczenie zagraża ich społecznościom i sposobom życia, które są im gwarantowane na zawsze. Mieli poczucie, że ich głosy nie są słyszane.

„Mamy większą stawkę. To są ziemie naszych przodków, które zostały skażone plastikiem” – powiedziała po wydarzeniu Jorisa Lee z Nowej Zelandii. „Jesteśmy posiadaczami praw, a nie zainteresowanymi stronami. Powinniśmy mieć więcej przestrzeni do wypowiadania się i podejmowania decyzji niż ludzie, którzy powodują problem.

W Zatoce Obfitości, popularnym miejscu z owocami morza na północnym wybrzeżu Nowej Zelandii, osady i skorupiaki są wypełnione drobnymi cząsteczkami plastiku. Lee dodał, że uważają „zasoby” natury za skarby.

„Rdzenni mieszkańcy mogą przodować” – powiedział Lee. „To, co teraz robimy, najwyraźniej nie działa”.

Vi Waghiyi przybył z Alaski, aby reprezentować rdzenną ludność Arktyki. Przypomina decydentom, że traktat ten musi chronić ludzi przed zanieczyszczeniami tworzywami sztucznymi dla przyszłych pokoleń.

„Przybyliśmy tutaj, aby być sumieniem i upewnić się, że podejmują właściwą decyzję dla wszystkich ludzi” – powiedziała.

___

AP zajmująca się klimatem i środowiskiem otrzymuje wsparcie finansowe od wielu prywatnych fundacji. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość. Wyszukaj punkty dostępu Standardy Aby współpracować z organizacjami charytatywnymi, lista zwolenników i finansowane obszary zasięgu są dostępne na stronie AP.org.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *