Trwałe burze słoneczne: Spektakularna zorza polarna • Earth.com

Ziemię doświadcza obecnie seria burz słonecznych, co budzi obawy dotyczące potencjalnych zakłóceń technologicznych i zapewnia możliwość zobaczenia oszałamiającej zorzy polarnej.

W weekend Słońce wyzwoliło dwa rozbłyski słoneczne, które od tego czasu nawiązały kontakt z Ziemią, począwszy od uderzenia w Ocean Spokojny w poniedziałkowe popołudnie.

Awaria radia

Nad Oceanem Spokojnym wykryto krótką przerwę w radiu po tym, jak burza słoneczna dotarła do Ziemi około 16:20 czasu wschodniego. Do zdarzenia doszło u wybrzeży zachodnich Stanów Zjednoczonych i Ameryki Południowej i trwało ono zaledwie kilka sekund.

Uderzenie było jednak dłuższe na biegunach, gdzie przerwa trwała około siedmiu godzin.

Potencjalny wpływ na sieć

Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) Centrum prognoz pogody kosmicznej Wskazała, że ​​prawdopodobieństwo, że trwająca burza zniszczy sieć energetyczną, wynosi 60 procent.

Kolejna burza, która nadejdzie jutro, może jeszcze bardziej wpłynąć na komunikację radiową i lotniczą oraz pogorszyć działanie satelitów.

Latarki klasy M

W rozmowie z DailyMail.com fizyk Tamitha Skov podkreśliła rosnące ryzyko przerw w dostawie prądu.

„Jeśli chodzi o awarię radia, tak, ryzyko obecnie wzrasta” – powiedział Skov. „Mieliśmy już dwie małe rozbłyski klasy M, które spowodowały dzisiaj przerwy w łączności radiowej krótkiego zasięgu na poziomie R1, ale wkrótce mogą się one wydłużyć i powiększyć”.

Te rozbłyski klasy M zazwyczaj powodują krótkie przerwy w łączności radiowej, które wpływają na polarne regiony Ziemi – wyjaśnił Skov. Jako źródła tych rozbłysków zidentyfikowano plamy słoneczne 3559 i 3555, które uwolniły koronalne wyrzuty masy (CME) zawierające plazmę i pola magnetyczne.

Seria burz

„Po tej burzy nadejdą dwie, a może trzy kolejne, które dadzą nam kilka szybkich uderzeń aż do 25 stycznia” – powiedział Skov, który prowadzi prognozy pogody kosmicznej na YouTube. „Teraz uderza w nas seria burz słonecznych (pierwsza uderzyła kilka godzin temu, ale powoli się nasila).”

READ  Teleskop Webba wyostrza wczesne galaktyki i Jowisza

„Jednak wszyscy możemy pocieszyć się tym, że burze te nie będą tak silne, aby wpłynąć na infrastrukturę krytyczną”.

Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA) używa pięciostopniowej skali S do wskazania intensywności burz radiacyjnych, przy czym obecna burza jest umiarkowanym zdarzeniem G2 w skali SWPC.

Zrozumienie burz słonecznych

Według NASA burze słoneczne powstają, gdy wiatr słoneczny wchodzi w interakcję z magnetosferą Ziemi, powodując potencjalne zakłócenia.

Sean Dahl, koordynator Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej NOAA, powiedział ABC News, że obecna burza słoneczna została spowodowana eksplozją włókna, pola magnetycznego zawieszonego nad powierzchnią Słońca, zawierającego miliardy ton materii słonecznej.

Kiedy to pole magnetyczne staje się niestabilne, może czasami wyrzucić materię w przestrzeń, ciągnąc za sobą bardzo silne lokalne pole magnetyczne – wyjaśnił Dahl. Zauważył, że to właśnie te eksplozje włókien spowodowały burze słoneczne obserwowane w sobotę, niedzielę i ponownie w poniedziałek rano.

Wpływ na technologię

Silne burze geomagnetyczne mogą zakłócać systemy nawigacji poprzez zakłócanie sygnałów radiowych i GPS, a także mogą wpływać na sieci elektroenergetyczne.

Dahl powiedział ABC News, że trwająca burza słoneczna nie powinna mieć większego wpływu na życie codzienne, zauważając, że sieć energetyczna jest przystosowana do radzenia sobie z drobnymi zakłóceniami, a satelitami można zarządzać w celu utrzymania ich właściwej wysokości orbity.

Piękno burz słonecznych

Jednym z najbardziej widocznych skutków koronalnych wyrzutów masy jest zorza polarna, czyli zorza polarna, powstająca w wyniku interakcji cząstek słonecznych z atmosferą ziemską. Intensywność burzy słonecznej określa, jak daleko na południe można zobaczyć te światła.

Oczekuje się, że w tym tygodniu burze słoneczne utworzą wspaniałe zorze, które będzie można zobaczyć aż na południu, aż do Wyoming, Południowej Dakoty, Iowa, Wisconsin, Michigan i Nowego Jorku.

O tej porze roku zorze polarne są zwykle najlepiej widoczne kilka godzin po zachodzie słońca, aż do około północy, powiedział Dahl. Dodał, że widzowie będą musieli uważać na pełnię księżyca i trzymać się z daleka od świateł miast.

READ  Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przygotowują się do pobrania próbek mikroorganizmów podczas zbliżającego się spaceru kosmicznego ze względu na opóźnienie wylotu załogi Starlinera

Podoba Ci się to, co przeczytałem? Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać ciekawe artykuły, ekskluzywne treści i najnowsze aktualizacje.

—–

Odwiedź nas w EarthSnap, bezpłatnej aplikacji udostępnionej przez Erica Rallsa i Earth.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *