Turcja odwołuje wizytę szwedzkiego ministra, ponieważ planowane protesty podsycają napięcia

STAMBUŁ/SZTOKHOLM, 21 stycznia (Reuters) – Turecki minister obrony Hulusi Akar powiedział w sobotę, że planowana na przyszły tydzień wizyta jego szwedzkiego odpowiednika w Ankarze została odwołana po tym, jak szwedzkie władze zezwoliły na protesty w Sztokholmie.

Demonstracje zaplanowane na późną sobotę w Sztokholmie były wymierzone w starania Turcji i Szwecji o przystąpienie do NATO, podsycając napięcia z Ankarą w związku z kandydaturą tego kraju nordyckiego do sojuszu wojskowego.

Organizatorzy poinformowali, że około 500-600 osób ma zebrać się przeciwko kandydaturze Szwecji do NATO i okazać poparcie dla Kurdów w demonstracji usankcjonowanej przez sztokholmską policję.

Osobno skrajnie prawicowy antyimigrancki polityk Rasmus Balut planował spalić egzemplarz Koranu, muzułmańskiej świętej księgi, w pobliżu ambasady tureckiej. Zezwolenie na gromadzenie się przed ambasadą otrzymała także grupa protureckich demonstrantów.

„W tej sytuacji wizyta szwedzkiego ministra obrony Paula Johnsona w Turcji 27 stycznia stała się bezcelowa. Odwołaliśmy więc wyjazd” – powiedział Agar.

Johnson planował odwiedzić Ankarę na zaproszenie swojego tureckiego sojusznika, ponieważ Sztokholm polega na Turcji, aby poprzeć jej starania o członkostwo w NATO.

Johnson powiedział, że on i Agar spotkali się osobno w piątek podczas spotkania zachodnich sojuszników w Niemczech i zdecydowali o przełożeniu planowanego spotkania.

„Nasze stosunki z Turcją są bardzo ważne dla Szwecji i nie możemy się doczekać kontynuacji dialogu na temat wspólnych kwestii bezpieczeństwa i obrony w późniejszym terminie” – napisał na Twitterze.

Szwecja i Finlandia złożyły wniosek o członkostwo w NATO w zeszłym roku po inwazji Rosji na Ukrainę, ale wszystkie 30 państw członkowskich musi zatwierdzić ich kandydaturę. Turcja powiedziała, że ​​musi najpierw zająć jasne stanowisko w szczególności przeciwko szwedzkim terrorystom, głównie kurdyjskim bojówkom i grupie, którą obwinia za próbę zamachu stanu w 2016 roku.

Agar powiedział, że rozmawiał z prezydentem Tayyipem Erdoganem o braku środków w Szwecji w celu ograniczenia protestów przeciwko Turcji i poinformował Johnsona o reakcji Ankary na marginesie spotkania Komitetu Łącznikowego ds. Bezpieczeństwa Ukrainy.

READ  Najlepsze mecze MŚ 2022: Szwajcaria prowadzi z Kamerunem

„Brak działań przeciwko tym (protestom) jest nie do przyjęcia. Niezbędne rzeczy, należało podjąć działania” – powiedział Agar, zgodnie z oświadczeniem tureckiego ministerstwa obrony.

MSZ Turcji wezwało już w piątek ambasadora Szwecji w związku z planowanymi protestami. Ministerstwo poinformowało, że wysłannik został poinformowany w piątek, że protest grupy sympatyzującej ze zdelegalizowaną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) został uznany za naruszenie porozumień między krajami.

Finlandia i Szwecja podpisały w 2022 roku trójstronne porozumienie z Turcją, którego celem jest przezwyciężenie sprzeciwu Ankary wobec członkostwa w NATO. Szwecja twierdzi, że wypełniła swoją część memorandum, ale Turcja domaga się więcej, w tym ekstradycji 130 osób, które uważa za terrorystów.

Reportaż Omara Berberoglu w Stambule i Niklasa Pollarda w Sztokholmie Montaż autorstwa Eski Ergoyuna Montaż autorstwa Toby’ego Chopry i Francisa Kerry’ego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *