Uber, Khosla i Nvidia inwestują w start-up Waabi zajmujący się autonomicznymi pojazdami ciężarowymi

Raquel Urtasun, założycielka i dyrektor generalna Waabi.

Dzięki uprzejmości: Wabi

Autonomiczny start-up zajmujący się transportem ciężarówek Waabi ogłosił we wtorek, że zebrał 200 milionów dolarów w rundzie finansowania serii B prowadzonej przez istniejących inwestorów Ubera i Khosla Ventures, która przekroczyła subskrypcję. W ostatniej rundzie finansowania Waabi uczestniczy także Nvidia, nowy inwestor w firmie, a także oddział venture capital Porsche i Volvo.

Wiele firm pracuje nad pojazdami autonomicznymi, ale Wabi z siedzibą w Toronto uważa, że ​​zbyt wielu programistów polega na ludziach, którzy myślą o wszystkim, co może pójść nie tak na drodze, używając dużych flot do testowania scenariuszy. Wykorzystując generatywną sztuczną inteligencję, Wabi zbudował pojedynczy system sztucznej inteligencji, który potrafi myśleć tak samo jak ludzie i może wymyślać problemy, których ludzki umysł nie jest w stanie sobie wyobrazić. Symulator w zamkniętej pętli, zwany Waabi World, automatycznie tworzy wszystkie sytuacje, jakie może napotkać samochód autonomiczny w prawdziwym świecie, testując problemy bez marnowania zasobów i budując modele, które wymagają przejechania milionów mil.

„Taki system ma niesamowite możliwości uogólniania i radzenia sobie z nieznanym, jest bardziej skuteczny w szkoleniu oraz można go weryfikować i weryfikować matematycznie” – powiedziała Raquel Urtasun, założycielka i dyrektor generalna Waabi.

We wrześniu firma Waabi Driver i jej czujniki oparte na sztucznej inteligencji rozpoczęły współpracę z systemem logistycznym Uber Freight w celu przemieszczania przesyłek na terenie Stanów Zjednoczonych. 10-letnie partnerstwo rozpoczęło się w Dallas i Houston, ale rozszerzy się na inne lokalizacje w Teksasie i poza nim.

Transport ciężarowy stanowi integralną część gospodarki i obsługuje ponad 70% ładunków przewożonych w Stanach Zjednoczonych, a mimo to boryka się z niedoborami kierowców, problemami związanymi z bezpieczeństwem i wyzwaniami związanymi z łańcuchem dostaw. Nawet po złagodzeniu problemów związanych z pandemią łańcuch dostaw jest daleki od optymalnego pod względem wydajności, a w szczególności transport ciężarowy pozostaje rynkiem, na którym jest dużo miejsca na poprawę ładunku. Wiele z tych problemów można rozwiązać poprzez automatyzację i inne rozwiązania oparte na technologii.

READ  Szef związku zawodowego hutników spodziewa się wkrótce poprzeć Bidena

„Waabi rozwija autonomiczny transport ciężarowy, stosując najnowocześniejszą sztuczną inteligencję w świecie fizycznym” – powiedział Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidii w oświadczeniu ogłaszającym ogłoszenie. „Jestem podekscytowany możliwością wsparcia wizji Raquel naszą inwestycją w Waabi zasilany technologią Nvidia.” okólnik.

w marcu, Waabi i Nvidia ogłosiły partnerstwo Aby wykorzystać platformę obliczeniową pojazdów DRIVE firmy Thor do zastosowań autonomicznych pojazdów generowanych przez sztuczną inteligencję. Reputacja firmy NVIDIA jako inwestora kapitału wysokiego ryzyka wzrosła w miarę, jak coraz więcej start-upów wdrażało chipy AI, a firma poczyniła ostatnio inne inwestycje w firmy zajmujące się autonomicznymi pojazdami.

Nowa runda inwestorów zwiększa całkowite finansowanie Wabi do 280 milionów dolarów od chwili jego założenia w 2021 roku.

Urtasun, który w lutym został nazwany CNBC Changemaker, twierdzi, że stolica zostanie wykorzystana do wspierania wdrażania w 2025 r. w pełni autonomicznych ciężarówek napędzanych sztuczną inteligencją.

„Ta runda finansowania zapewnia nam wszystko, czego potrzebujemy, zarówno finansowo, jak i strategicznie, aby wprowadzić na rynek w pełni autonomiczne ciężarówki i przyspieszyć nasz rozwój w 2025 r.” – powiedział Urtasun.

Wreszcie, Waabi spodziewa się, że sztuczna inteligencja znajdzie zastosowania nie tylko w transporcie ciężarowymw tym humanoidalne roboty i magazyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *