UBS jest jednym z najnowszych redukcji zatrudnienia

Ogromne cięcia w gigantach technologicznych, takich jak Meta i Microsoft, dominują w nagłówkach gazet, ale nie opowiadają całej historii. Oto pełny obraz redukcji etatów na całym świecie.

Zgłoszony przez UBS Group AG plan zwolnienia do 36 000 pracowników uczyniłby z niej firmę, która odnotowała największą redukcję zatrudnienia na całym świecie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Cięcia, które mogą zmniejszyć łączną siłę roboczą nawet o 30%, są częścią przejęcia przez UBS długoletniego rywala Credit Suisse Group AG. Prezes Credit Suisse Axel Lehmann przeprosił na dorocznym zgromadzeniu akcjonariuszy banku za to, że nie udało mu się uratować 167-letniego banku.

Zwolnienia nastąpiły po krachu bankowym w Dolinie Krzemowej z zeszłego miesiąca, który wstrząsnął gospodarką już wstrząśniętą masowymi zwolnieniami i pod presją banków centralnych toczących walkę o wysoką stawkę z inflacją – zwiększając ryzyko recesji nawet większy. Utrata pracy.

Podczas gdy gospodarka USA pozostaje silna jak dotąd, dodając 311 000 miejsc pracy w lutym po dodaniu ponad pół miliona miejsc pracy w styczniu, coraz bardziej agresywna kampania banków centralnych na rzecz podnoszenia stóp procentowych może ujawnić więcej podatności na zagrożenia w bankach ryzyka stopy procentowej, takich jak SVB, oraz startupy, które w dużym stopniu polegają na finansowaniu venture capital w celu utrzymania działalności i listy płac.

Fala zwolnień, która rozpoczęła się pod koniec zeszłego roku, nie ustała, co oznacza najgorszy początek roku od 2009 r., kiedy to tylko w styczniu zlikwidowano 52 000 miejsc pracy w ciągu jednego tygodnia. Według kompleksowego przeglądu zwolnień przeprowadzonego przez Bloomberg News, od 1 października dyrektorzy różnych branż zwolnili prawie 538 000 pracowników na całym świecie.

Cotygodniowe redukcje zatrudnienia, ich przyczyny i przepływ między sektorami

Uwaga: Dane obejmują zwolnienia ogłoszone przy zmniejszeniu liczby miejsc pracy lub udziału siły roboczej od 1 października 2022 r. do 3 kwietnia 2023 r. o godzinie 12:00 czasu wschodniego. Łączne dane dotyczące zwolnień za tydzień kończący się w niedzielę. Źródło: Dane opracowane przez Bloomberg

READ  National Cheesesteak Day Philadelphia Zdjęcia z Twittera przedstawiające prośbę Jima Kenneya to stek hoagie

Ustępując tylko UBS, Amazon.com Inc. zredukuje prawie 30 000 miejsc pracy dzięki ostatniej rundzie zwolnień ogłoszonej 20 marca. Meta Platformy Inc. Trzecie miejsce, łącznie 21 000 zwolnień. Ale to tylko trzy z 760 firm, które od października zwolniły ponad pół miliona miejsc pracy, a według analizy Bloomberga średnia liczba zwolnień zmniejsza siłę roboczą firmy o 10%. Kolejne 108 firm dokonało cięć bez określenia, ilu pracowników otrzymało różowe kartki.

Sektor technologiczny odnotował jedne z największych strat, odpowiadając za prawie jedną trzecią wszystkich cięć. Liderzy firm powiedzieli, że zwiększyli wydajność, ponieważ popyt na ich usługi wzrósł podczas pandemii. Masowe zwolnienia zszokowały wielu pracowników z Doliny Krzemowej, którzy od dawna cieszą się hojnymi zarobkami i miękkimi świadczeniami. Kierownictwo obiecało inwestorom nową erę oszczędności, a dyrektor generalny Meta, Mark Zuckerberg, nazwał rok 2023 „rokiem efektywności”.

760 firm zwolniło 538 000 miejsc pracy

Łączna liczba zwolnień od października, według sektorów

Uwaga: Dane obejmują zwolnienia ogłoszone przy zmniejszeniu liczby miejsc pracy lub udziału siły roboczej od 1 października 2022 r. do 3 kwietnia 2023 r. o godzinie 12:00 czasu wschodniego. Źródło: Dane opracowane przez Bloomberg

Rzeź wykracza daleko poza technologię. Spośród wszystkich cięć, w przypadku których zgłoszono, że część miejsc pracy została wyeliminowana lub można ją było uzyskać, przeciętne zwolnienie techniczne wysłało 10% pracowników firmy. W telekomunikacji, finansach, służbie zdrowia, nieruchomościach i energetyce średnie zwolnienia były równie duże lub większe, chociaż całkowita utrata miejsc pracy była mniejsza. Na przykład w opiece zdrowotnej średni spadek liczby pracowników wyniósł 21% w ponad 130 zwolnieniach, spowodowany ogromnymi cięciami w małych start-upach, takich jak Rubius Therapeutics Inc. , która w listopadzie zwolniła ponad 80% personelu.

Praca ogranicza sektory ciasta daleko poza technologią

Firmy, które doświadczyły największej liczby zwolnień od października, według sektorów

Uwaga: Dane obejmują zwolnienia ogłoszone przy zmniejszeniu liczby miejsc pracy lub udziału siły roboczej od 1 października 2022 r. do 3 kwietnia 2023 r. o godzinie 12:00 czasu wschodniego. * Szczegółowe informacje znajdują się w metodologii. Źródło: Dane opracowane przez Bloomberg

Firmy energetyczne były jednymi z najmniej dotkniętych, z mniej niż 4000 miejsc pracy. Główne firmy naftowe, takie jak ExxonMobil i Chevron, odnotowały rekordowe zyski i ogłosiły masowy wykup akcji, ponieważ wojna Rosji na Ukrainie spowodowała gwałtowny wzrost cen energii.

W różnych sektorach bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia stały się priorytetami dla wielu pracowników. Około 4 miliony amerykańskich pracowników odeszło z pracy w lutym, co oznacza spadek w stosunku do szczytów z ery Covid, chociaż nadal unoszą się powyżej standardów sprzed pandemii.

Ogólnie rzecz biorąc, zwolnienia zostały znacznie ograniczone. Prawie połowa zwolnień została dokonana przez zaledwie dwa tuziny firm, w tym wielkie nazwiska, takie jak FedEx, Ikea i Philips.

240 000 miejsc pracy dotyczyło tylko 20 firm

Największe skumulowane zwolnienia od października 2022 r

* Szczegółowe informacje znajdują się w metodologii. Uwaga: Dane obejmują zwolnienia ogłoszone przy zmniejszeniu liczby miejsc pracy lub udziału siły roboczej od 1 października 2022 r. do 3 kwietnia 2023 r. o godzinie 12:00 czasu wschodniego. Cięcie procentowe szacuje całkowity spadek siły roboczej od czasu ogłoszenia pierwszych zwolnień.
Źródło: Dane opracowane przez Bloomberg

Więcej o Bloombergu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *