UE przyznaje Ukrainie status kandydata w „historycznym momencie”

  • Przywódcy UE rozpoczynają proces członkostwa Ukrainy
  • Zełenski wzywa Zachód do przyspieszenia dostaw ciężkiej broni
  • Bitwa Bliźniaczych Miast Donbasu osiąga krytyczny etap

Kijów (Reuters) – Ukraina została kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej w czwartek, w odważnym geopolitycznym posunięciu wywołanym inwazją Rosji, którą Kijów i Bruksela nazwały „momentem historycznym”.

Według doradcy ukraińskiego rządu, początek długiej drogi do członkostwa w UE podniesie morale w nękanym kraju, ponieważ rosyjskie ataki na dwa miasta we wschodnim Donbasie zbliżają się do „przerażającego szczytu”.

„Przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej” – napisał na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski po oficjalnym ogłoszeniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Historyczny moment”, napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, dodając: „Nasza wspólna przyszłość”. Czytaj więcej

Zatwierdzenie wniosku rządu Kijowa przez przywódców Unii Europejskiej spotykających się w Brukseli rozwścieczy Rosję, która walczy o narzucenie swojej woli Ukrainie. Mołdawia również została oficjalnym kandydatem w czwartek, co wskazuje na zamiar wepchnięcia się w głąb byłego Związku Radzieckiego.

W piątek przypada czwarta rocznica wysłania wojsk przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina przez granicę w ramach, jak to nazywa, „specjalnej operacji wojskowej”, której przyczyną jest ingerencja Zachodu w to, co Rosja postrzega jako swoją strefę wpływów.

Konflikt, który Zachód uważa za nieuzasadnioną wojnę agresywną ze strony Rosji, zabił tysiące, wysiedlił miliony i zniszczył miasta, jednocześnie ograniczając eksport żywności i energii dotkniętych krajami na całym świecie.

Rosja skoncentrowała swoją kampanię na południowej i wschodniej Ukrainie po tym, jak ukraiński opór udaremnił jej atak na stolicę we wczesnych fazach konfliktu.

Wojna na wyniszczenie w Donbasie – przemysłowym sercu Ukrainy – jest najbardziej znacząca w miastach partnerskich Siewierodonieck i Łysieczańsk, które znajdują się na przeciwległych brzegach rzeki Seversky Doniec w obwodzie ługańskim.

READ  Armia rosyjska jest „niekompetentna” i prowadzi żołnierzy na „rzeź”: Zełenski

Oleksiy Aristovich, doradca Zełenskiego, powiedział, że bitwa tam „wchodzi w jakiś przerażający punkt kulminacyjny”.

gorące lato

Wysoki ukraiński obrońca Ołeksij Gromow powiedział w czwartek na briefingu, że siły rosyjskie próbują otoczyć ukraińskie siły broniące Łyszczańska.

Oddzielnie gubernator Ługańska Serhij Gajdai powiedział, że cały Łysekańsk był w rosyjskim ogniu krzyżowym i że tamtejsze siły ukraińskie mogą wycofać się na nowe pozycje, aby uniknąć wpadnięcia w pułapkę.

Wspierane przez Rosję siły separatystyczne powiedziały, że wokół ukraińskich pozycji w Hersku, który leży po zachodniej stronie głównej drogi z północy na południe do Łysieczańska, i Zolote, innej osady na południu, szalały zacięte bitwy.

Gidayi powiedział, że siły ukraińskie broniły sąsiedniego Siewierodoniecka, Złotego i Wowszerowki, ale siły rosyjskie zdobyły na południu Łoskotivkę i Raya Oleksandryvkę. Setki cywilów zostaje uwięzionych w zakładach chemicznych w Siewierodoniecku.

A rosyjska agencja informacyjna Interfax zacytowała rosyjskie Ministerstwo Obrony, które powiedziało, że na froncie południowym siły rosyjskie zbombardowały zbiorniki paliwa i sprzęt wojskowy dla ukraińskiej armii w pobliżu Mikołajowa przy użyciu precyzyjnej broni.

Mikołajów, port rzeczny i ośrodek stoczniowy nad Morzem Czarnym, był bastionem przeciwko rosyjskim wysiłkom zmierzającym na zachód w kierunku głównego miasta portowego Odessy na Ukrainie.

Zełenski wezwał sojuszników Ukrainy do przyspieszenia dostaw ciężkiej broni, aby dorównać Rosji na polu bitwy. „Musimy wyzwolić naszą ziemię i osiągnąć zwycięstwo, ale znacznie szybciej i szybciej” – powiedział w przemówieniu wideo na początku czwartku.

Później minister obrony Ukrainy poinformował, że ze Stanów Zjednoczonych przybyło wiele systemów rakietowych HIMARS. Dzięki zasięgowi do 70 kilometrów (44 mil) systemy mogą stawić czoła rosyjskim bateriom artyleryjskim, które z daleka uderzyły w ukraińskie miasta.

READ  Putin twierdzi, że wspierał wymianę więźniów z Nawalnym na kilka dni przed śmiercią

W czwartek amerykańscy urzędnicy poinformowali, że Stany Zjednoczone zapewnią Ukrainie dodatkowe 450 milionów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, w tym więcej systemów rakietowych dalekiego zasięgu. Czytaj więcej

Tarcza dla Unii Europejskiej

Rosja od dawna sprzeciwia się bliższym związkom między Ukrainą, byłą republiką radziecką, a zachodnimi ugrupowaniami, takimi jak Unia Europejska i sojusz wojskowy NATO.

Dyplomaci twierdzą, że spełnienie przez Ukrainę kryteriów przystąpienia do Unii Europejskiej zajmie Ukrainie co najmniej dekadę.

Jednak przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​jest przekonana, że ​​Ukraina i Mołdawia przystąpią do jak najszybszego wdrożenia niezbędnych reform.

Ich dążenie do przystąpienia do Unii Europejskiej idzie w parze z wnioskami Szwecji i Finlandii o wstąpienie do NATO w następstwie rosyjskiej inwazji – co wskazuje, że działania wojskowe Kremla odbiły się na jego geopolitycznych celach.

W Kijowie, gdzie osiem lat temu masowe protesty obaliły ówczesnego prezydenta po tym, jak złamał on obietnicę zacieśniania więzi z Unią Europejską, 22-letni żołnierz Wołodymyr Yanishan z zadowoleniem przyjął status kandydata Ukrainy.

„Oznacza to, że ludzie prawie osiągnęli to, o co walczymy od 2014 roku, w krwawej bitwie, która kosztowała nas wiele wysiłku… Myślę, że większość będzie szczęśliwa, a to oznacza zmiany na lepsze”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Angusa McSwana, Alexandrę Hudson i Humirę Pamuk; Montaż przez Marka Heinricha, Catherine Evans i Rosalbę O’Brien

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *