Ukraina i Rosja zakończyły pierwszą wymianę więźniów od czasu katastrofy lotniczej

  • Przez korespondentkę BBC na Europę Wschodnią Sarah Rainsford w Kijowie i Jarosława Łukijewa
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, @V_Zelenskiy_official

Skomentuj zdjęcie,

Po wymianie zdań widziano ukraińskiego żołnierza całującego flagę narodową kraju

Rosja i Ukraina oświadczyły, że wymieniły schwytanych żołnierzy, co stanowi pierwszą taką wymianę od czasu katastrofy rosyjskiego samolotu, który według Moskwy przewoził 65 jeńców wojennych.

Rosyjskie wojsko twierdzi, że w środę każda ze stron odzyskała 195 żołnierzy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że na Ukrainę wróciło 207 ukraińskich żołnierzy i cywilów.

Kijów kwestionuje twierdzenia Moskwy, że na pokładzie zestrzelonego w zeszłym tygodniu samolotu znajdowali się ukraińscy jeńcy wojenni.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w środę, że wojskowy samolot transportowy Ił-76 został zestrzelony przez amerykański system Patriot w zachodnim obwodzie Biełgorodu.

Armia rosyjska podała wcześniej, że na pokładzie samolotu lecącego w region na wymianę jeńców było 65 ukraińskich żołnierzy.

Na pokładzie było także sześciu rosyjskich członków załogi i trzech urzędników towarzyszących jeńcom wojennym – poinformowało wojsko, dodając, że nikt nie przeżył.

Moskwa obwinia Ukrainę za zestrzelenie samolotu, czego Kijów ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył.

Urzędnicy w Rosji nie przedstawili żadnych konkretnych dowodów na swoje twierdzenia. Mają długą i udowodnioną historię kłamstw i dezinformacji.

W zeszłym tygodniu rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego powiedział BBC, że „nie można wykluczyć, że na pokładzie tego samolotu znajdą się jeńcy wojenni”.

Żadne szczegóły dotyczące osób na pokładzie nie zostały niezależnie zweryfikowane i obie strony wezwały do ​​wszczęcia międzynarodowego dochodzenia.

Zamiast tego oficjalne oświadczenia Kijowa mówią o prawie kraju do obrony przed rosyjskimi rakietami wystrzelonymi w stronę Ukrainy – zwłaszcza z Biełgorodu, niedaleko granicy z Ukrainą.

Jednak wielu mieszkańców Ukrainy zastanawia się, dlaczego Rosja nie pokazała zdjęć kilkudziesięciu ciał po katastrofie lotniczej na poparcie swoich twierdzeń.

Środowa wymiana zdań jest 50. wymianą PoW od czasu, gdy prezydent Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r.

Ministerstwo Obrony Rosji w krótkim oświadczeniu poinformowało, że proces wymiany zakończył się po negocjacjach z Kijowem.

Dodał: „Zwolnieni żołnierze zostaną przewiezieni wojskowymi samolotami transportowymi… do Moskwy na leczenie i rehabilitację”.

Źródło obrazu, Rosyjskie Ministerstwo Obrony/ulotka za pośrednictwem Reutersa

Skomentuj zdjęcie,

Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało wideo, na którym rosyjscy żołnierze wymieniają ręce w autobusie

W oświadczeniu dodano: „Wszystkim zwolnionym zapewniona jest niezbędna pomoc medyczna i psychologiczna”.

Na opublikowanym przez ministerstwo materiale widać, jak wymienieni rosyjscy żołnierze wsiadają do autobusu przed wyjazdem do Moskwy.

Tymczasem Prezydent Zełenski napisał w poście w mediach społecznościowych: „Nasi ludzie wrócili. Jest ich 207. Zabieramy ich do domu bez względu na wszystko.

„Pamiętamy o każdym przetrzymywanym Ukraińcu. Zarówno kombatantach, jak i cywilach. Musimy ich wszystkich sprowadzić z powrotem” – powiedział, dziękując wyższym urzędnikom ukraińskiego bezpieczeństwa za umożliwienie niedawnej wymiany.

Na filmach nakręconych przez władze ukraińskie widać, jak uwolnieni jeńcy wojenni wychodzą z autobusów, z szerokimi uśmiechami i okrzykami „Chwała Ukrainie!” Jeden z żołnierzy upadł na ziemię, tarzając się w śniegu i był bardzo szczęśliwy, że wrócił.

Mężczyźni noszą rosyjskie mundury więzienne, mają ogolone głowy, a wielu z nich wygląda na wychudzonych po pobycie w niewoli.

Część z nich płacze i rozmawia z bliskimi przez telefon. Pod koniec filmu wszyscy wstają, owinięci niebiesko-żółtymi ukraińskimi flagami narodowymi i śpiewają hymn narodowy.

Ze względów bezpieczeństwa wymiana zdań była utrzymywana w tajemnicy aż do jej wystąpienia. Zjednoczone Emiraty Arabskie uczestniczyły w nich w charakterze mediatora, podobnie jak na początku tego miesiąca, ale nie znamy żadnych szczegółów na temat negocjacji.

Szef biura Zełenskiego Andrij Jermak powiedział, że wśród zwolnionych znaleźli się członkowie Gwardii Narodowej, straży granicznej i funkcjonariusze policji.

Wyjaśnienie wideo,

BBC zweryfikowało ten film, który pokazuje moment, w którym rosyjski samolot rozbił się w obwodzie Biełgorodskim

Ukraina oświadczyła, że ​​żaden z 65 mężczyzn, którzy mają zostać zwolnieni w zeszłym tygodniu i którzy według Rosji zostali zabici, nie znajduje się wśród ostatnich, którzy zostaną wymienieni.

Jednak według rzecznika ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrija Jusowa część żołnierzy, którzy wrócili w środę, wzięła udział w wymianie zaplanowanej na ubiegły tydzień.

BBC rozmawiało z przyjaciółmi i krewnymi 65 ofiar, którzy nie chcą komentować tego publicznie, ale podkreślają, że na tym etapie nie ma na nic żadnych dowodów – i pozostają optymistami.

Przyjaciel jednego z więźniów powiedział BBC: „Oczywiście, że się martwimy”. „Ale nie ma żadnych informacji ani dowodów”.

W Rosji nadal przetrzymywane są tysiące ukraińskich jeńców wojennych.

Ich rodziny zwykle nie mają z nimi żadnego kontaktu i nie mogą nic wiedzieć o losach mężczyzn, dopóki nie zostaną nagle zwolnieni w ramach wymiany więźniów.

Kobieta o imieniu Tetiana, której syn został aresztowany w 2022 r. w Mariupolu w południowo-wschodniej Ukrainie, powiedziała mi, że od tego czasu nie miała bezpośredniego kontaktu z synem.

Ostatnie potwierdzenie, że żyje, miało miejsce ponad rok temu, kiedy zwolniony więzień potwierdził, że dzielą celę.

Tetiana opisała agonię życia w tej niepewności i konieczności codziennego wmawiania sobie, że jej syn wciąż żyje.

READ  Aktualizacje Covid Live: aktualności, ograniczenia i nie tylko firmy Omicron

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *