Ukraina może stać się „największym europejskim kryzysem uchodźczym tego stulecia”

Uchodźcy z Ukrainy ustawiają się 28 lutego na przejściu granicznym w Medica, aby wyjechać do Polski. (Vojtech Radwansky / AFP / Getty Images)

ONZ poinformowała w poniedziałek, że obecnie jest ponad pół miliona uchodźców z sąsiedniej Ukrainy i że ludzie gorączkowo zmierzają na zachód do Europy Środkowej po inwazji Rosji w zeszłym tygodniu.

Oto migawka sytuacji na granicy z Ukrainą:

Polska: Ponad 100 000 osób wjechało do Polski z Ukrainy w poniedziałek, według polskiej straży granicznej najwyższa liczba, jaką kiedykolwiek otrzymali sąsiedzi Ukrainy z UE od początku inwazji.

Od 24 lutego strażnicy graniczni zezwolili na przekroczenie granicy z Ukrainą co najmniej 377 400 osobom, jak wynika z tweeta we wtorek.

Najdłuższa kolejka znajduje się na Medica Crossing, powiedziała rzeczniczka bezpieczeństwa granicznego Anna Michelska.

Po ukraińskiej stronie tej granicy linia pojazdów ciągnie się przez 20 kilometrów (12 mil) przez pobliskie wsie. Mieszkańcy powiedzieli CNN, że liczba osób przekraczających granicę spadła w ciągu ostatniego dnia.

Powiedzieli, że pierwsze dni ewakuacji były chaotyczne, z wieloma spacerami do granicy w zimnie. Ale teraz wielu wolontariuszy z okolicznych wiosek zakłada tymczasowe schronienia i dostarcza żywność.

Grupa CNN na granicy rozmawiała z kilkoma obywatelami spoza Ukrainy, którzy twierdzą, że władze nadal dają pierwszeństwo Ukraińcom przekraczającym granicę.

Zagraniczni studenci opuszczający Ukrainę mówią, że na granicy spotykają się z rasizmem

CNN spotkało się też z Ukraińcami czekającymi w kolejce w swoich samochodach, ale oni zdecydowali się zostawić swoje pojazdy i przejść przez granicę, bo myśleli, że będzie szybciej.

Wielu mężczyzn zabiera swoje rodziny za granicę, wiedząc, że zostaną odsunięci i nie będą mogli wyjechać. Ukraina zakazała opuszczania kraju mężczyznom w wieku wojskowym, ponieważ dąży do zwiększenia swoich sił zbrojnych.

Słowacja: Czas oczekiwania na granicy Ukrainy ze Słowacją wynosi do 35 godzin w Ubli na północny wschód od Słowacji i 12 godzin na południowym zachodzie Wisey Nemkei. Kolejna przeprawa na Velke Slemens zapewnia mniejsze zatłoczenie.

Według słowackiej policji granicznej we wtorek rano do kraju wjechały 54 304 osoby.

READ  Były oficer San Antonio, który zastrzelił 17-letniego chłopca na parkingu McDonalda, poddaje się zaostrzonym oskarżeniom o napaść

Według rzecznika agencji od początku konfliktu strażnicy nie wycofali ani jednej osoby, co oznacza, że ​​po stronie ukraińskiej nie było takich incydentów. Około 15 000 osób przekroczyło trzy przejścia od niedzieli rano do poniedziałku rano, a jedna trzecia z nich powiedziała, że ​​nie jest Ukraińcami.

Rumunia: W sumie 89 000 obywateli Ukrainy przekroczyło granicę rumuńską od czasu rosyjskiej inwazji, a 50 000 uciekło do innych krajów, według oficjalnych danych granicznych.

Na granicy było zatłoczenie z Węgry, Ale policja potwierdziła CNN, że przejścia są dziś mniej ruchliwe i że ludzie szybciej sprzątają przejścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *